پیوندها   |  درباره ما   |  RSS   |  جستجوی پیشرفته  
  صفحه اول     ارسال خبر به اندیشه ها     خبرنامه پیامکی  
جمعه، 26 مهر 1398 - 13:33   
 
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها
 
   نقش و جایگاه احزاب  
  سخنرانی شهید بهشتی پیرامون نقش تشکیلات در پیشبرد انقلاب اسلامی ایران
  احزاب قدرت تفکر حزبی خود را با ارائه نظرات به موقع اثبات کنند
 
   آخرین مطالب  
  نیازمند تغییر اساسی نقش دولت در اقتصاد هستیم
  پدیده «متخصصان بی سواد» چگونه شکل گرفت؟
  نقش قانون اساسی در تأمین منافع ملی در توسعه سیاسی
  متن کامل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران همراه با تغییرات سال 1368
  اندر احوال طبابت پزشکان بی تعهد و بی سواد
  سواد پزشکان به استفاده از کارتخوان نمی‌رسد!
  هیتلر معتاد به کوکائین بود؟ / وقتی هیتلر دستور حمله به شوروی را صادر کرد، ۸۰ دارو از جمله تریاک به او تزریق شده بود / پزشکِ هیتلر، کوکائین را به صورت محلول در قطره چشم، به او می‌خوراند
  آیت الله مهدوی کنی: اعضای «مجمع روحانیون» گفته بودند اسلام «جامعه روحانیت» اسلام آمریکایی است، چون طرفدار سرمایه دارها و ارتباط با آمریکا هستند / به امام گفتم اگر ما آمریکایی هستیم پس ما را به دریاچه ساوه بریزید!
  تماشا کنید: پدرخوانده بالاخره از قدرت دل می کند؟ / محمد شریعتمداری؛ از فساد وزارتخانه و محکومیت داماد تا رانت فرزندان و لابی برای حفظ قدرت
  نقش قانون اساسی در حل چالش های ملی
  نقش مقدمه‌ی قانون اساسی در تفسیر اصول و شناخت اهداف و رسالت‌های قانون اساسی
  نقش افراد، احزاب و گروه های سیاسی در تدوین قانون اساسی
  نقش سیاسی شهروندان در قانون اساسی
  پویایی قانون اساسی کشور مترقی آلمان؛ ۶۳ بار تغییر در ۷۰ سال
  رئیس جمهور و نقش وی در اجرای قانون اساسی چگونه است؟
  اگر قرارشد پارلمانی شویم...!
  نقش کنترلهای داخلی در پیشگیری از تقلب و فساد مالی
  منیزیم؛ فلز آینده
  شیوه زشت و خسارت بار تعیین اعضای کمیسیون های تخصصی مجلس
  حکمت، حکومت و خطای سلیمان درعهد عتیق با نگاهی به دیدگاه قرآن کریم
ادامه آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 92712صفحه نخست » آخرین اخباریکشنبه، 7 مهر 1398 - 12:38
تفاوت مجلس سنا و نمایندگان و مسئولیت‌های هر یک
  
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها:

دو مجلس نمایندگان و سنا، کنگره آمریکا را شکل می‌دهند. تفاوت مجلس سنا و نمایندگان مربوط به مسئولیت‌ها، حدود اختیارات، تعداد اعضا و طول دوره است.

تفاوت مجلس سنا و نمایندگان
 
ستاره | سرویس عمومی - تا به حال بار‌ها نام مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا را به ویژه در اخبار شنیده‌اید. کنگره ایالات متحده آمریکا که شاخه قانون‌گذار دولت فدرال آمریکا است، شامل دو مجلس سنا و نمایندگان می‌شود. اصلی‌ترین تفاوت مجلس سنا و نمایندگان مربوط به حدود اختیارات و وظایف آنهاست. در این مطلب به بررسی مسئولیت‌ها، اختیارات و شرایط عضویت در هر یک از این دو مجلس می‌پردازیم.

 در صورتی که بخش خاصی از این مطلب مدنظر شماست، با انتخاب عناوینی که در فهرست موضوعی زیر ارائه شده‌اند، به بخش دلخواه خود برسید.


تفاوت مجلس سنا و نمایندگان 

مجلس نمایندگان ایالات متحده یکی از دو مجلس کنگره آمریکا است که اغلب به عنوان مجلس شناخته می‌شود، اما جلس سنای ایالات متحده، مجلس بالاتر در کنگره آمریکا است.

۱. وظایف هر مجلس

انتخابات مجلس نمایندگان هر دو سال انجام می‌شود، در نتیجه سریعتر به نیازهای مردم پاسخ می‌دهند و بر قوانین کوتاه مدت تاثیر می‌گذارند. انتخابات مجلس سنا هر شش سال انجام می‌شود، این مجلس بر قوانین بلند مدت احاطه بیشتری دارند.

۲. تعداد جایگاه

مجلس نمایندگان ۴۳۵ نفر عضو دارای حق رای، شش نفر عضو بدون حق رای (پنج نفر نماینده و یک نفر نماینده‌ی کنگره از سرزمین‌های تحت سرپرستی) دارد. مجلس سنا دارای ۱۰۰ عضو است.

۳. تخصیص جایگاه

در مجلس نمایندگان تخصیص جایگاه بر اساس جمعیت هر ایالت مشخص می‌شود، اما در مجلسس سنا از هر ایالت دو نماینده حضور خواهند داشت.

۴. دوره هر مجلس

دوره مجلس نمایندگان دو سال است. بنابراین با هر بار انتخاب مجلس نمایندگان، اعضا تنها برای دو سال د رمجلس حضور خواهند داشت. طول دوره مجلس سنا شش سال است. در این مجلس برای حفظ پیوستگی، تنها یک سوم از کرسی‌های سنا هر دو سال یکبار انتخاب می‌شوند؛ بنابراین تنها ۳۴ تا ۳۳ سناتور دو سال یکبار دو مرتبه در انتخابات شرکت می‌کنند.

۵. رئیس مجلس

رئیس مجلس نمایندگان توسط نمایندگان مجلس انتخاب می‌شوند. معاون ریاست جمهوری مدیریت سنا را به عهده دارد و تنها در مواقعی که آرا مساوی هستند رای می‌دهد. زمانی که او در جلسه حضور نداشته باشد، سناتور انتخاب شده توسط مجلس سنا به عنوان جانشین ریاست را به عهده دارد.

۶. شرایط عضویت

برای عضویت در مجلس نمایندگان حداقل سن ۲۵ سال، دارا بودن حداقل ۷ سال تابعیت ایالات متحده آمریکا، سکونت در ایالت مورد نظر در زمان برپایی انتخابات (بر اساس عرف و نه اصول قانون اساسی) الزامی است.
برای عضویت در مجلس سنا حداقل سن ۳۰ سال، دارا بودن حداقل ۹ سال تابعیت ایالات متحده آمریکا و سکونت در ایالت مورد نظر در زمان برپایی انتخابات الزامی است.
 

نقش مجلس سنا و نمایندگان

به طور کلی کاخ سفید و دیوان عالی آمریکا نزد مردم این کشور از محبوب‌ بیشتری برخوردار هستند. اگرچه قانون اساسی آمریکا، نقش مجلس سنا و نمایندگان را به یک اندازه مهم و قوی می‌داند، در عمل مجلس سنا مهمتر است.
مجلس نمایندگان بیشتر در تخصیص بودجه سالانه نقش دارد و عموما قوانین مربوط به درآمد یا مالیات در این مجلس وضع می‌شوند. همچنین، نمایندگان مجلس می‌توانند اعضای قوه مجریه از جمله رئیس جمهور را استیضاح کنند.
 
تفاوت مجلس سنا و نمایندگان؛ مجلس نمایندگان
 
اما مجلس سنا، نقش اساسی در انتصاب قضات فدرال دارد به طوری که می‌تواند انتخاب ریاست جمهوری را رد کند. علاوه بر این، سفرا، مدیران سازمان‌های مهم دولتی نیز باید توسط مجلس سنا تایید شوند. همه‌ی این‌ها در کنار وظیفه تصویب تمامی معاهدات بین‌المللی است که توسط دولت به سنا الحاق می‌شود.
 
تفاوت مجلس سنا و نمایندگان؛ مجلس سنا

بیشتر بخوانید: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به چه صورتی است؟


جمع بندی

همانطور که دیدید، مجلس سنا و نمایندگان هر دو با هم کنگره ایالات متحده امریکا را تشکیل می‌دهند. این دو در قانون اساسی قدرت و اهمیت برابری دارند اما در عمل سنای آمریکا در گستره‌ی وسیع‌تری اختیار اعمال قدرت دارد و همچنین تمام قوانین مطرح شده در مجلس نمایندگان باید توسط سنا تایید شود. این دو مجلس، با همکاری یکدیگر در ساختمان کاخ سفید، نقش قانون گذاری این کشور را به عهده دارند.
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
پربحث ترین
 
 
   پایگاه های دیگر  
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما:09125391656 ::  پیوندها ::  نسخه موبایل:09124030118 ::  RSS ::  نسخه تلکس
© اندیشه ها1389
طراحی و اجرا: خبرافزار