تماس با ما   |  پیوندها   |  درباره ما   |  RSS   |  جستجوی پیشرفته  
  صفحه اول     ارسال خبر به اندیشه ها     خبرنامه پیامکی  
یکشنبه، 3 شهریور 1398 - 17:28   
 
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها
 
   جنبش تشکیل حزب یا عضویت در احزاب  
  سخنرانی شهید بهشتی پیرامون نقش تشکیلات در پیشبرد انقلاب اسلامی ایران
اگر در جامعه‌ای حزب و تشکیلات رسمی نباشد، مسلمان در آن جامعه گروه‌هایی پیدا می‌شوند، اطراف هر شخصیتی و هر صاحب نفوذی، افرادی گردمی آیند و به جای آنکه احزاب و سازمان‌های متشکل باشند باندهای خطرناک فاقد تشکل و مسولیت وا نضباط تشکیلاتی بوجود می‌آیند که خطرشان برای وحدت چندین درجه بیشتر است،
  احزاب قدرت تفکر حزبی خود را با ارائه نظرات به موقع اثبات کنند
  ظهور احزاب سیاسی در عصر مشروطیت در ایران
در یک قرن گذشته، همچنان که نام جمهوری دموکراتیک برای تعریف نظام های توتالیتر مارکسیست به کار رفت، سازمان های حکومتی با نام احزاب نـیز در ایـن نـظام های اقتدارگرا به ماشین ادارۀ حکومت ها تبدیل شدند و نظام های تک حزبی نازیست، فاشیست و کـمونیست، مظهر اقـتدارگرایی جوامع مدرن صنعتی در قرن گذشته شدند. ولی چنین تجربیات سختی نیز، تأثیری در تعریف رابطۀ جدایی ناپذیر میان احـزاب سیاسی آزاد و دمـوکراسی نـداشت و وجود نظامی مردم سالار ولی فاقد احزاب همچنان ناممکن تلقی شد.
  هیج کشور توسعه یافته بدون نظام حزبی در جهان وجود ندارد.
  تصور اینکه قدرت احزاب در برابر قدرت حکومت است، اشتباه است
 
   آخرین مطالب  
  معرفی آیت الله بزرگ سید محمود طالقانی
  چرا ایران حاضر به مذاکره مجدد بر سر برجام نیست؟ / ۵ سال پس از امضای برجام، ممنوعیت خرید سلاح ایران رفع می‌شود / ۵ سال بعد از آن نیز، امتیازات ویژه‌ای به تهران می‌رسد / از آن زمان، ایران می‌تواند تعداد نامحدودی سانتریفیوژ راه اندازی کند / ایران و آمریکا تا سال ۲۰۲۱ در وضعیت «نه جنگ و نه مذاکره» باقی می‌مانند
  ضرورت کار جمعی؛ من تشکیلاتی ام پس هستم
  استیضاح وزیر صنعت در مجلس کلید خورد
  ماجرای مستند تخریبی علیه رئیس‌جمهور در شبکه خبر چیست؟
  آزادی آزادگان و نقش بی بدیل آیت الله هاشمی
  پزشکان عزیز! درآمد نجومی نوش جانتان؛ چرا مالیاتش را نمی دهید؟
  کدخدایی : تغییر ساختار سیاسی کشور نیازمند اصلاح قانون اساسی است
  روابط ایران و لیبی در جنگ ایران و عراق
  تفاهم عاقلانه در سودان
  دانلود کتاب کار باید تشکیلاتی باشد؛مجموعه بیانات مقام معظم رهبری
  معرفی بزرگ مردی بنام محمد مصدق
  سخنرانی شهید بهشتی پیرامون نقش تشکیلات در پیشبرد انقلاب اسلامی ایران
  سوداگری تسلیحاتی- سیاسی قذافی/ بازخوانی روابط نظامی ایران و لیبی در دوران جنگ تحمیلی
  ویدیو/ سخنرانی شنیدنی امام موسی صدر در مورد امام علی (ع) را ببینید
  تصاویر : محاکمه عمر البشیر مستبد در قفس
  طرح مجلس برای تغییر قانون صداوسیما
  اصلاح قانون اساسی، اصلاح ساختار قوا یا اصلاح بودجه تا خرداد 98؟
  ساختار اصلاح نمی‌شود مگر با تغییر قانون اساسی
  درموضوعات مهمی که اختلاف کمتری در خصوص آنها وجود دارد رفراندوم برگزار شود
ادامه آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 92465صفحه نخست » آخرین اخبارشنبه، 12 مرداد 1398 - 06:41
نقش شرکت‌های «خصولتی» در ایجاد رانت و فساد
  
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها:
یکی از عوامل رانت‌خواری، مشکلات اقتصادی و فساد ساختاری در اقتصاد ما وجود شرکت‌هایی هستند که تکلیفشان در جامعه و ساختار اقتصادی مشخص نیست.
امروزه در ادبیات حقوقی-اقتصادی ایران مفاهیمی همچون رانت، استفاده از امکانات دولتی در راستای منافع خصوصی، فساد و عناوینی از دست بسیار رایج است. بخشی از این عناوین به واسطه اقتصاد مریض ایران شکل گرفته و برخی نیز در فرایند خصوصی‌سازی در اقتصاد به وجود آمده است. اساساً باید گفت که ما امروزه در ایران چیزی به نام خصوصی‌سازی واقعی نداریم و هر آنچه با این عنوان دیده می‌شود، در واقع باید تحت عنوان «خصولتی» از آن یاد شود. حال اینکه اصطلاح خصولتی چه ویژگی‌هایی دارد و چه تأثیری در اقتصاد ایران می‌گذارد همین بس که باید گفت، بخش عظیمی از رانت‌ها در همین حوزه ایجاد می‌شود و سهم قابل توجهی از سرمایه ملی که متعلق به همه‌ی مردم ایران است از سوی مدیران این شرکت‌ها که عموماً وابسته به نهاد‌های دولتی هستند از بین می‌رود. در اصطلاح عامیانه، شرکت خصولتی یعنی تسلط دولت یا سازمان‌های وابسته به دولت، یا نهاد‌های حکومتی بر شرکت‌ها، کارخانه‌ها و در کل بنگاه‌های بزرگ اقتصای است که خصوصی سازی شده‌اند. داتیکان در گفتگو با دکتر محمدرضا پاسبان عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی تهران، به بررسی عملکرد شرکت‌های خصولتی در ایران می‌پردازد.

جناب پاسبان در ابتدا بفرمایید که شرکت خصولتی اساساً به چه معناست و چه کارویژه‌هایی دارند؟

در نظر بنده بهتر است عنوان شرکت خصولتی را به کار نبریم چرا که کاربرد این اصطلاح بیشتر به یک شوخی شبیه است. باید بگوییم شرکت‌های بی‌هویت، شرکت‌های شبه خصوصی، شرکت‌های شبه دولتی و شبه عمومی. در واقع وقتی از عنوان شرکت خصولتی استفاده می‌کنیم از چهارچوب‌های تعریف شده خارج می‌شویم و نمی‌توان تعریف مشخصی از آن به دست آورد.

نحوه تأسیس این شرکت‌ها چگونه است؟ آیا در فرآیند تأسیس این شرکت‌ها هم شاهد حضور دستگاه‌های دولتی و عمومی هستیم؟

نحوه تاسیس این شرکت‌ها همانند شرکت‌های دیگر است و فرقی در تشریفات تاسیس و روند تاسیس با دیگر شرکت‌ها ندارند. منتهی این‌ها در دو قالب به شرکت‌های شبه دولتی یا شبه خصوصی یا مشمول سرمایه گذاری شرکت‌های عمومی یا دولتی تقسیم می‌شوند. یعنی شرکت عمومی-دولتی سرمایه‌گذاری می‌کند و سهام‌دار عمده می‌شود که در حال حاضر این اتفاق کمتر صورت می‌گیرد و محدودیت‌هایی در آن وجود دارد. بیشتر شرکت‌هایی که از این ماهیت دوگانه برخوردارند شرکت‌هایی هستند که خصوصی بوده و بعد طبق قانون مثلاً ملی شدن صنایع و دیگر قوانینی از این دست، ملی می‌شوند. یا به موجب احکام دادگاه‌ها، مصادره شده‌اند و یا توسط مراجع و نهاد‌های دولتی مثلا بانک ملی که دولتی است و به خاطر دیونی که داشته‌اند، تسهیلاتی گرفته‌اند و یا به واسطه روابط قبلی قراردادی خود، به تملک نهاد‌های عمومی درآمده‌اند. در چنین شرایطی، سهام این نهاد‌ها اکثریت شده و شرکتی که پیش از این با ماهیت خصوصی فعالیت می‌کرده است، به واسطه اینکه سهامش به کمتر از نصف تقلیل یافته، به عنوان شرکت شبه دولتی درمی‌آیند.

البته باید گفت که این یک وجه از نوع شکل‌گیری شرکت‌های خصولتی است. وجه دیگر آن بدین شکل است که شرکت‌های عمومی و دولتی بر اساس مقررات مربوط به خصوصی سازی واگذار می‌شوند. به خصوص قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی در این مسأله بسیار دخیل است. با این حال باید گفت که پشت پرده مدیریت این شرکت‌ها، عملاً نهاد‌های دولتی و بخش‌های قدرتمند عمومی هستند، به همین دلیل است که به این شرکت‌ها خصولتی یا شبه عمومی می‌گویند. با این حال باز تأکید می‌کنم که شیوه تأسیس این شرکت‌ها هیچ تفاوتی با دیگر شرکت‌ها ندارد، ولی ممکن است در هنگام تاسیس اکثریت سرمایه مربوط به یک نهاد دولتی بوده باشد.

یعنی نحوه تقسیم سهام مانند شرکت‌های خصوصی است؟

بله. ولی برخی از این شرکت‌ها قانون خاصی داشتند و بر اساس آن عمل می‌کردند. برخی نیز به حکم قانون تاسیس شده‌اند. منظور این است که برخی از این شرکت‌ها قانون تأسیس مشخصی داشته‌اند.

ویژگی خاص این شرکت‌ها چیست؟

ویژگی این شرکت‌ها اگر به موجب قانون تاسیس شده باشند، تابع قانونی هستند که به موجب آن تأسیس شده‌اند. ولی نمی‌توان گفت: ویژگی خاصی دارند فقط به نظرم باید گفت: از منظر حقوقی «مشکل خاصی» دارند و آن مشکل این است که مقامات قضایی، بازپرسان و مراجع مرتبط، دادگاه‌های عمومی و هر مرجع رسمی که با این شرکت‌ها سر و کار دارد، در اعمال مقررات دچار مشکل می‌شوند. به این معنی که اگر شرکتی را عمومی و دولتی تلقی کنید، اگر مدیر این شرکت تخلفاتی انجام دهد و مرتکب برداشت غیر قانونی از اموال شرکت شود و یا حتی در اموال شرکت دست اندازی نماید، اختلاس بر او حاکم است که مجازات سخت و سخت‌گیرانه‌ای دارد، ولی اگر غیر از این باشد مجازات آن خیانت در امانت می‌شود. ضمانت اجرای اختلاس با خیانت در امانت بسیار متفاوت است، اختلاس حداقل مجازات حبس را دارد، مرور زمان آن نیز متفاوت از خیانت در امانت است. ولی در جرم خیانت در امانت، مرور زمان در بدترین شرایط ۷ سال است و حداقل حبس هم ندارد. ولی اگر همین جرم را در شرکت‌های دولتی و عمومی مذکور در قانون فهرست نهاد‌های عمومی غیر دولتی مرتکب شوند مشمول اختلاس هستند. علاوه بر این تفاوت، مثلاً از جهت معرفی نماینده قانونی و وکیل هم متفاوت است. اگر شرکت دولتی و مشمول آن قانون خاص باشد می‌تواند وکیل اعزام نکند و نماینده حقوقی بفرستد و در غیر اینصورت باید حتما وکیل رسمی دادگستری اعلام کنند و یا خود مدیر شرکت در دادگاه حاضر شود.

این شرکت‌ها چقدر از امتیازات دولتی استفاده می‌کنند؟

بستگی دارد. بعضی از این شرکت‌ها ردیف بودجه دارند و از آن استفاده می‌کنند. برای این شرکت‌ها ورشکستگی معنی ندارد و قاعدتا این مسأله به نفع طلبکاران است چرا که دولت باید متعهد به پرداخت بدهی‌های خود باشند، زیرا که این‌ها ردیف بودجه دارند.

نحوه انتخاب مدیران این شرکت‌ها به چه صورت است؟

در عمل مدیران این شرکت‌ها را دستگاه‌های دولتی انتخاب می‌کنند، ولی تشریفات این شرکت‌ها شبیه تشریفات قانون تجارت است، یعنی در مجمع انتخاب می‌شوند، ولی این نوع انتخاب عملا فرمالیته است، به این دلیل که وزیر یا مقام بالای سازمانی یا اداری حکم این‌ها را صادر می‌کند. ولی برای رعایت تشریفات و رعایت قانون تجارت، مجمعی تشکیل می‌شود که اعضای آن دولت و سازمان‌های دولتی و عمومی هستند و مدیر در این مجمع انتخاب می‌شود. 

در شرایط فعلی اقتصادی ایران، آیا این شرکت‌ها کارایی مؤثری دارند؟

در حقیقت باید گفت: یکی از عوامل رانت‌خواری، مشکلات اقتصادی و فساد ساختاری در اقتصاد ما وجود شرکت‌هایی هستند که تکلیفشان در جامعه و ساختار اقتصادی مشخص نیست. به نظر من وجود این شرکت‌ها در شرایط مساوی با شرکت‌های خصوصی مضر است. یعنی اگر ما بخش خصوصی را تقویت کنیم که متاسفانه اصل ۴۴ مشکلاتی را ایجاد کرده اگرچه قانون اجرای اصل ۴۴ خواسته آن را حل کند، ولی عملاً قانون اساسی بخش خصوصی را طفیلی بخش دولتی می‌داند. اگر این مشکل ساختاری قانون اساسی یا تفسیرش را حل کنیم و شفافیت در بازار باشد و دولت از بازار و تجارت خارج شود، نهاد‌های دولتی اعم از نهاد‌های پشت پرده و نهاد‌هایی که به صورت آشکار فعالیت می‌کنند، دستشان را از اقتصاد کوتاه کنند، من فکر می‌کنم حتماً شرایط اقتصادی کشور ما بهتر خواهد شد. به نظر بنده وجود این شرکت‌ها بیش از آنکه کمکی به اقتصاد کند، آسیب زننده است و باعث ابهام و از بین رفتن شفافیت و پاسخ‌گویی مؤثر می‌شود.
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
پربحث ترین
 
  کدخدایی : تغییر ساختار سیاسی کشور نیازمند اصلاح قانون اساسی است
  تفاهم عاقلانه در سودان
  معرفی بزرگ مردی بنام محمد مصدق
  معرفی آیت الله بزرگ سید محمود طالقانی
  ویدیو/ سخنرانی شنیدنی امام موسی صدر در مورد امام علی (ع) را ببینید
  روابط ایران و لیبی در جنگ ایران و عراق
  سوداگری تسلیحاتی- سیاسی قذافی/ بازخوانی روابط نظامی ایران و لیبی در دوران جنگ تحمیلی
  دانلود کتاب کار باید تشکیلاتی باشد؛مجموعه بیانات مقام معظم رهبری
  سخنرانی شهید بهشتی پیرامون نقش تشکیلات در پیشبرد انقلاب اسلامی ایران
  ضرورت کار جمعی؛ من تشکیلاتی ام پس هستم
  پزشکان عزیز! درآمد نجومی نوش جانتان؛ چرا مالیاتش را نمی دهید؟
  آزادی آزادگان و نقش بی بدیل آیت الله هاشمی
  استیضاح وزیر صنعت در مجلس کلید خورد
  ماجرای مستند تخریبی علیه رئیس‌جمهور در شبکه خبر چیست؟
  چرا ایران حاضر به مذاکره مجدد بر سر برجام نیست؟ / ۵ سال پس از امضای برجام، ممنوعیت خرید سلاح ایران رفع می‌شود / ۵ سال بعد از آن نیز، امتیازات ویژه‌ای به تهران می‌رسد / از آن زمان، ایران می‌تواند تعداد نامحدودی سانتریفیوژ راه اندازی کند / ایران و آمریکا تا سال ۲۰۲۱ در وضعیت «نه جنگ و نه مذاکره» باقی می‌مانند
 
   پایگاه های دیگر  
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما:09125391656 ::  پیوندها ::  نسخه موبایل:09124030118 ::  RSS ::  نسخه تلکس
© اندیشه ها1389
طراحی و اجرا: خبرافزار