تماس با ما   |  پیوندها   |  درباره ما   |  RSS   |  جستجوی پیشرفته  
  صفحه اول     ارسال خبر به اندیشه ها     خبرنامه پیامکی  
دوشنبه، 28 مرداد 1398 - 05:23   
 
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها
 
   جنبش تشکیل حزب یا عضویت در احزاب  
  احزاب قدرت تفکر حزبی خود را با ارائه نظرات به موقع اثبات کنند
  ظهور احزاب سیاسی در عصر مشروطیت در ایران
در یک قرن گذشته، همچنان که نام جمهوری دموکراتیک برای تعریف نظام های توتالیتر مارکسیست به کار رفت، سازمان های حکومتی با نام احزاب نـیز در ایـن نـظام های اقتدارگرا به ماشین ادارۀ حکومت ها تبدیل شدند و نظام های تک حزبی نازیست، فاشیست و کـمونیست، مظهر اقـتدارگرایی جوامع مدرن صنعتی در قرن گذشته شدند. ولی چنین تجربیات سختی نیز، تأثیری در تعریف رابطۀ جدایی ناپذیر میان احـزاب سیاسی آزاد و دمـوکراسی نـداشت و وجود نظامی مردم سالار ولی فاقد احزاب همچنان ناممکن تلقی شد.
  هیج کشور توسعه یافته بدون نظام حزبی در جهان وجود ندارد.
  تصور اینکه قدرت احزاب در برابر قدرت حکومت است، اشتباه است
  احزاب و نقد قدرت
 
   آخرین مطالب  
  نقش احزاب در قدرت سیاسی زنان
  احزاب قدرت تفکر حزبی خود را با ارائه نظرات به موقع اثبات کنند
  ماجرای نخستین لایحه مطبوعات و توقیف بیش از ۱۰ روزنامه و نشریه
  یادداشت‌های علم، یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۵۱ / شاه: خبرنگار گاردین آن‌قدر پدرسوختگی کرده که حدی بر آن متصور نیست
  روح‌الله حسینیان: مرحوم هاشمی گفت در جلسه سران ۳ قوه، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح نتوانست ثابت کند سعید امامی جاسوس بوده است
  روایت سفارت آمریکا در سال ۱۳۶۵ از اظهارات آیت الله هاشمی در مورد مک فارلین و ماجرای گروگان‌های آمریکایی و فرانسوی در لبنان
  ظهور احزاب سیاسی در عصر مشروطیت در ایران
  ۴ سال پس از فاجعه منا؛‌ چرا اطلاعات برچسب‌های روی تابوت با اجساد مطابقت نداشت؟/ قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران پاسخ می‌دهد
  نقشه مخفیانه و فوق العاده خطرناک ژاپن در ماههای پایانی جنگ جهانی دوم چه بود؟ / طراحی موشک های حاوی طاعون برای زمینگیر کردن آمریکایی ها
  ماجرای ارتش فرضی بریتانیا در جنگ جهانی دوم چه بود؟
احزاب مردمی شاه کلید توسعه پایدار هستند
  هیج کشور توسعه یافته بدون نظام حزبی در جهان وجود ندارد.

  دکتر مصدق: اعتراف می‌کنم که راجع به استعفا خطای بزرگی مرتکب شدم
  تصور اینکه قدرت احزاب در برابر قدرت حکومت است، اشتباه است
  رضا حسنی‌خو مدیرعامل استقلال برادر احسان علیخانی است +عکس
  دو چیز در دربار ایران اسباب ترقی است؛ واسطه داشتن از خواجه‌ها و زن‌ها یا قوم‌وخویش معتبر
  چرا ظریف گفت برجام پشتوانه مقاومت است؟
  حدادی:به قول علی دبیر،نان دلم را می‌خورم
  احزاب و نقد قدرت
  بدن‌سازی، غذا، طلوع بدریخت‌انگاری؛ روایتی از یک اختلال
  نقشه شورای وحدت برای انتخابات ۹۸؛ سوار شدن بر موج نارضایتی مردم
ادامه آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 92295صفحه نخست » آخرین اخبارپنجشنبه، 27 تیر 1398 - 16:38
پرونده| پیدا و پنهان دادگاه محمدعلی نجفی؛ از حاشیه تا متن یک قتل
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها: در هفته‌ای که گذشت، دو جلسه دادگاه محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران به اتهام قتل همسرش میترا استاد تشکیل شد. دادگاهی که گفتنی‌های زیادی در دل خود داشت.
  
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها:

 

پرونده| پیدا و پنهان دادگاه محمدعلی نجفی؛ از حاشیه تا متن یک قتل

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پس از آنکه بازداشت پرسروصدای محمدعلی نجفی، چهره شناخته شده اصلاح‌طلبان به اتهام قتل میترا استاد همسر او از وادی تحقیقات سریع دادسرا گذشت، مسئله برگزاری جلسات دادگاه او در مجتمع قضایی امام خمینی و در دادگاه کیفری یک که قاضی محمدی کشکولی، ریاست آن را عهده دار است، مطرح شد.

اولین جلسه محاکمه محمدعلی نجفی راس ساعت ۹ صبح روز ۲۲ تیرماه برگزار شد و در آن، جزییات زیادی از نحوه قتل مقتول بیان شد. جزییات دادگاه اول نجفی نشان می دهد بالش سفیدی که تیرهای کلت از میان آن رد شده بود و به مقتول این پرونده اصابت کرده بود روی میز دادستان قرار داشت و البته اخباری هم از قرائت دست نوشته نجفی درباره قتل میترا استاد که در کیفرخواست دادستانی مطرح شده بود، منتشر شد و اتهام ارتباط مقتول با مردان بیگانه در این اخبار بارها تکرار شد.

محمدعلی نجفی اما در دادگاه آرام بود. فیلم او با ریش و سبیل سفید شده روی صندلی جایگاه متهم و در لباس زندان منتشر شد که در کنار وکلای خود، جلسه دادگاه حضور یافته است. البته او در زمان تحقیقات، اتهامات بسیار زیادی را به همسرش وارد کرده بود.

بعضی از مطالب بیان شده در دادگاه این سوال را در بین مخاطبان پیش آورد که چه ضرورتی داشت دادگاه نجفی با این همه مطالب منافی عفت به صورت علنی برگزار شود؟ حتی یکی از نویسندگان نجفی و اصلاحطلبان را با داعش مقایسه کرد و نوشت لازم نبود این مطالب در دفاع از یک قتل خانوادگی بیان شود. حتی بیان این نکته که میترا استاد پرستوی برخی نهادها بوده است هم از سوی برخی کاربران فضای مجازی تقبیح شد.

در جلسه اول دادگاه، معاون دادستان، مشاهدات پسر مقتوله و دختر نجفی را بیان کرد که در آن، نحوه کشف جسد میترا استاد، شرح داده شده بود. کشف جسد توسط دختر نجفی البته به این شایبه دامن می زند که آیا دختر نجفی در قتل میترا استاد دست دارد؟  مسایلی از این دست مانند آنچه قاضی دادگاه درباره مداخله برخی نهادها در روند تحقیقات بیان کرد، باعث شد بعضی واکنش ها برانگیخته شود. مثلا ربیعی سخنگوی دولت درباره مداخله دولت در روند تحقیقات در پرونده نجفی توضیح داد و ضمن رد این موضوع، از رسانه ها خواست در بیان مطالب، با دقت بیشتری عمل کنند.

پرونده| پیدا و پنهان دادگاه محمدعلی نجفی؛ از حاشیه تا متن یک قتل

حاشیه‌های دادگاه

جلسه اول دادگاه خاتمه یافت ولی حواشی این دادگاه را انگار پایانی نبود. چون بلافاصله جزییات تازه ای از رفت و آمد میترا استاد به شهرداری در دوران تصدی نجفی منتشر شد که نشان می دهد ماجرای بین آن دو خیلی هم نهانی نبوده است. حتی جزییاتی از ماجرای خودکشی نافرجام نجفی پیش از این پرونده هم در برخی اخبار انتشار یافت.

دستگاه قضا البته در مقام پاسخگویی به برخی شایبه ها از جمله اینکه چرا باید نجفی در دادگاه علنی محاکمه می شد و مطالب خلاف عفت عمومی در این دادگاه منتشر می شد، برآمد و اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد علنی بودن دادگاه نجفی به دستور حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه بوده است. او همچنین درباره مداخلات در پرونده نجفی توضیح داد و گفت که منظور رئیس دادگاه از گفتن این جمله، دولت یا دستگاه های اجرایی نبوده، بلکه کج سلیقگی در پوشش خبری موضوع در رسانه ملی به عنوان مداخله، مدنظر قاضی پرونده بوده است.

این حرف و نقل ها ادامه داشت تا اینکه جلسه دوم دادگاه نجفی روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه برگزار شد و بلافاصله اعلام شد نجفی وکیل خود، علیزاده طباطبایی را عزل کرده است. اتفاقی که علت آن تاکنون مشخص نشده است. فقط توضیحات داماد نجفی در حاشیه جلسه دادگاه درباره عزل وکیل او، شایبه ها درباره فشار به متهم برای عزل وکیل را دامن زد. در این جلسه دادگاه، فرزند میترا استاد هم حضور داشت.

در جلسه دوم دادگاه، محمدعلی نجفی پشت تریبون قرار گرفت و در مقام متهم به دفاع از خود پرداخت و گفت: اتهام قتل عمد را قبول ندارم. در این جلسه از دادگاه، تصاویر جدیدی از نجفی، دقایقی پس از قتل هم پخش شد که در آن، نجفی هنگام استفاده از آسانسور دیده می شود. البته باید در جلسه دادگاه، پسر میترا استاد هم به عنوان ولی دم حضور داشت و در پشت تریبون از قاضی و مستشاران دادگاه خواست تا قاتل مادرش را قصاص کنند. توضیحات پر لکنت پسر میترا استاد هنگام درخواست قصاص نشان دهنده بخش ناپیدایی از این پرونده است که مورد توجه رسانه ها هم قرار گرفته است.

پس از این جلسه، بلافاصله حاشیه ها شروع شد. از جمله وکیل او در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد نجفی با اسلحه به حمام رفت تا او را به زندگی برگرداند که این سخنان بلافاصله با واکنش معاون دادستان روبرو شد و قاضی شهریاری در پاسخ به این سخنان گفت وکیل نجفی مشغول موج سواری بر شایعات است و شلیک گلوله های متعدد از اسلحه او واقعیت ندارد.

پرونده قتل میترا استاد همچنان باز است و با وجود برگزاری دو جلسه از این دادگاه، هنوز قضات شعبه ۹ دادگاه کیفری یک به نتیجه قطعی برای صدور حکم نرسیده اند و احتمالا باید منتظر تشکیل شدن جلسات بعدی دادگاه تا رسیدن به صدور حکم باشیم.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
پربحث ترین
 
 
   پایگاه های دیگر  
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما:09125391656 ::  پیوندها ::  نسخه موبایل:09124030118 ::  RSS ::  نسخه تلکس
© اندیشه ها1389
طراحی و اجرا: خبرافزار