پیوندها   |  درباره ما   |  RSS   |  جستجوی پیشرفته  
  صفحه اول     ارسال خبر به اندیشه ها     خبرنامه پیامکی  
سه شنبه، 21 آبان 1398 - 14:15   
 
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها
 
   قانون اساسی با تغییرات سال 1368  
متن کامل قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی همراه با تغییرات سال 1368
متن کامل قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی همراه  با تغییرات سال 1368
 
   احزاب  
  سخنرانی شهید بهشتی پیرامون نقش تشکیلات در پیشبرد انقلاب اسلامی ایران
  احزاب قدرت تفکر حزبی خود را با ارائه نظرات به موقع اثبات کنند
 
   آخرین مطالب  
  استقلال ستودنی شورای عالی قضایی در قانون اساسی دهه اول انقلاب تا سال 68
  تامین 70 درصد برق اروپا از انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2040
  افزایش اختیارات رهبر و کاهش اختیارات دولت و رئیس حمهور در تغییرات گسترده در قانون اساسی سال 68
  آقای پناهیان و موضوع پوشاک
  تقاضای جهانی برق تا سال ۲۰۴۰ میلادی ۵۸ درصد افزایش خواهد یافت
  کاندیداها صرفا از طرف احزاب نامزد شوند و مردم فقط به نمایندگان احزاب رای دهید
  آینده انرژی خورشیدی در ایران چگونه خواهد بود؟
  نیروگاه‌ خورشیدی رکورد بازدهی ۹۷ درصد را شکست
  تغییرات اساسی در قانون اساسی سال 68
  بی سوادی پزشکان تهدیدی برای بیمار و جامعه است!!
  «الصرخی»؛ عامل حمله به کنسولگری ایران در کربلا کیست؟
  نیروی بادی فراساحلی صنعت یک تریلیون دلاری می‌شود
  فیلم تاثیر نفت بر بودجه ارتش و خاطرات عبدالمجید مجیدی
  فیلم آینده طراحی شده توسط انرژی خورشیدی
  آیا دوران طلایی تجدیدپذیرها نزدیک است؟
  آینده درخشان انرژی خورشیدی
  قانون اساسی سابق جمهوری اسلامی ایران (پیش از بازنگری 1368)
  مجلس به دنبال تغییر قانون‌اساسی/ ۱۵۱ نماینده در صدد تغییر قانون اساسی با هدف دو مجلسی کردن نظام سیاسی کشور هستند
  قانون 10 ساله‌ای که زیر تیغ بازنگری رفت /روزی که مردم رای به حذف شورای رهبری و نخست وزیری دادند!
  ساختار قضائی ترکیه(براساس قانون اساسی اصلاحی سال 2010)
ادامه آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 92228صفحه نخست » آخرین اخبارپنجشنبه، 20 تیر 1398 - 17:10
این روزها،ظریف واقعا تنهاست؟
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها: این روزها، باید تاریخ یادآوری شود. این روزها باید گفته شود که چهل سال اخیر ایران چه دستاوردهایی داشته است و سرداران نظامی و دیپلماسی ما تا کنون برای کشور چه خدماتی داشته اند. این روزها وقت بدزبانی و درشت گویی و طعنه زدن نیست ؛وقت اتحاد است. این روزها وقت تنها گذاشتن سردار دیپلماسی نیست...
  
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها:

 

این روزها،ظریف واقعا تنهاست؟

 روز چهارشنبه 19 تیرماه ، روزی بود که در تاریخ توافق هسته ایران ثبت شد. ایران میزبان فرستاده اروپا بود. در وین جلسه ای درباره ایران در جریان بود. در واشنگتن امیر قطر در حال مذاکره با ترامپ بازهم درباره ایران بود. دستگاه دیپلماسی ایران این روزها شلوغ است نه فقط سیاست خارجی بلکه بازوی نظامی ایران هم در خلیج فارس از امنیت کشور پاسداری می کند.

اما این روزها فشار از همه بیشتر بر روی ظریف و تیم هسته ای اوست. انگشت ها به سمت او نشانه رفته است و می گویند او مقصر است! وزیر خارجه ای که شاید بتوان به جرات گفت که در طول چهل سال اخیر کسی چون او از منافع ایران در محافل بین المللی دفاع نکرده است.

چهل سال استقامت

قبل از تهدید های نظامی آمریکا و اعزام ناو پنتاگون به خلیج فارس ، وزیر خارجه کشورمان در سفر به نیویورک همه آنچه که باید برای افکار عمومی بازگو می کرد را افشا کرد و خط رسانه های خبری دنیا را معطوف به کارشکنی تیم بی کرد.

وزیر خارجه کشورمان با اعزام مجید تخت روانچی به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل همچنان در تصاحب افکار عمومی گام برداشت. اینکه دنیا متوجه ایرانی شود که چهل سال برای استقلال خود زیر بار هرنوع تحریم به این مرحله از قدرت و استقلال رسیده است که در جای جای دنیا به استقامتش اعتراف می کنند.

ایران پس از جنگ تحمیلی از سوی صدام حسین، وارد دوره سازندگی شد. چشم انداز 20 ساله ای که آن زمان هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت ایران به رهبری حضرت آیت الله خامنه ای برای کشور ترسیم کرد رهایی از فشار تحریم ها، و فشار های جنگ و رسیدن  به خودکفایی بود. این شد که ایران امروز در جایگاهی در منطقه و دنیا قرار گرفته است که کشورهای دنیا و منطقه به قدرت و ابهت آن اعتراف دارند. برخی قدرتهای عرب  خودباخته در منطقه حتی حاضر شده اند برای نابودی ایران دست صلح به اسرائیل دراز کنند!

این روزها،ظریف واقعا تنهاست؟

چه شد که برجام به وجود آمد؟

دست آورد چهل سال گذشته امثال قاسم سلیمانی ها و ظریف ها بوده اند. کسانی که با دو بازوی دیپلماسی و نظامی تا کنون از امنیت و مرزهای کشورمان دفاع کرده اند.

این وظیفه خطیر از سال 92 بر دوش ظریف نهاده شده است. ظریفی که این روزها اماج حملات مخالفان خود قرار گرفته است. در زمان دولت نهم و دهم، رئیس جمهور وقت ، تعهد دولت هفتم و هشتم به آژانس را با تولید کیک زرد نقض کرد و  تعداد سانتریفیوژها را به 20 هزار افزایش داد. این آغازی شد بر تحریم های خانمان سوزی که رئیس جمهور وقت  آنها را کاغذ پاره ای بیشتر نخواند!

با آمدن دولت یازدهم و سپس دوازدهم، پیگیری پرونده هسته ای ایران از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه ارجاع شد. آن زمان ایران ذیل فصل هفت منشور سازمان ملل بود. تحریم های سخت و شکننده ای که باعث رشد بابک زنجانی ها با صادرات نفت شد تا جایی که حتی سیب زمینی و سنگ پا وارد کشور کنند.

ظریف این پرونده را به دست گرفت. پرونده ای که کشورهای عضو شورای امنیت این اجازه را داشتند که طبق ماده 41 به ایران حمله نظامی کنند. این پرونده در طول دوره اول ریاست جمهوری روحانی به قطعنامه 2231 تبدیل شد. قطعنامه ای که این اجاره را به ایران می داد که طبق معاهده ان پی تی و در شرایط صلح آمیز با جهان به کار هسته ای خود ادامه دهد و از همه مهمتر فصل هفت و ماده 41 هم در کار نبود. ایران پس از این قطعنامه نفسی کشید، اجناس به یک قیمت ماندند، نرخ ارز ثابت ماند، فروش نفت بالا رفت، بورس ها زنده شدند، دیگر حبابی از نوع ماشین و سکه در کار نبود. واردات و صادرات در حد نرمال به کار خود ادامه می دادند و نیازی نبود مجلس درباره ورود خوردها مجبور شود تعرفه تعریف کند!

کشورهای اروپایی یکی پس از دیگری پشت مرزهای ایران صف کشیدند. اقای کاظمی قمی سفیر اسبق ایران در عراق اصصلاح زنبیل گذاشتن را به کار برد و می گفت کشورهای اروپا برای ایران زنبیل گذاشته اند. اولین مقام کشور اروپایی که وارد ایران شد فابیوس وزیر خارجه وقت فرانسه بود که در مذاکرات هسته ای هم حضور جنجالی داشت.

پس از یکسال نفس کشیدن ایران، هیولایی به نام ترامپ بر کاخ سفید خیمه زد. با یک تیم کاملا ضدایرانی که در پرونده های خود کثیف ترین کار ممکن آنها ارتباط تنگاتنگ با گروهک منفور تروریستی مجاهدین خلق است. ترامپ قبل از پیروزی  وعده وقیحانه خود را مبنی بر پاره کردن برجام داده بود و این وعده را عملی کرد و دنیا را به سمت کریه ترین چهره فعلی خود برد. نظم نوین جهانی را بهم زد و جهانی شدن را به کلی نادیده گرفت و به سمت جهانی زدایی و یکجانبه گرایی پیش رفت. خلیج فارس نا امن شد حتی اقتصاد اروپا به بدترین وضعیت ممکن رسید. اسرائیل قلب عرب ها را تصاحب کرد و با وقاحت هرچه تمامتر در سوریه به مواضع ایران حمله برد. اینها دستاورد رئیس جمهور ترامپ است! کسی که تمام توافق نامه های مهم دنیا را پاره کرد، از معاهده تسلیحاتی و حیاتی روسیه و امریکا گرفته تا پیمان آب و هوایی و برجام! او این صفت را برای خود در تاریخ ماندگار کرد: غیر قابل اعتماد!

این روزها،ظریف واقعا تنهاست؟

این روزها، روزهای اتحاد است

دستگاه دیپلماسی کشورمان این روزها با چنین موجودی در جنگ است. موجودی که منطق نمیداند و اطرافیانش را دشمنان ایران تشکیل داده اند و او را به یک جنگ خانمان سوز هدایت می کنند.

این روزها باید منصف بود. با مرور تاریخ برجامی و هسته ای ایران باید قدر دران دستگاه دیپلماسی و تیم ظریف بود. آنها رسالت خود را با مشورت مقامات عالی کشورمان به بهترین شکل ممکن به سرانجام رساندند. اما طرف غربی زیر میز صلح زد و این شد آنچه که می بینیم.

این روزها، برخی همچنان با مخالفت های خود نسبت به سیاست خارجی همچنان به کارشکنی در امور دیپلماسی و نظامی مانع از پیشبرد راهبرد ایران می شوند. گاه چنان سخن می گویند که همه فتح الفتوح های 40سال اخیر،کار آنها بوده! نسخه های خنده دار برای روابط خارجی کشور می پیچند. همان هدفی را در سر می پرورانند که ترامپ و حلقه اطرافیانش آرزوی تحقق آن را دارند.
مخالفان ظریف، غالبا از دیپلماسی چیزی نمی دانند. حتی در برخی محافل خصوصی گفته اند وزیر خارجه ما باید به فلان همتای خود جلوی چشم خبرنگارها سیلی می زد و یا فلان مقام خارجی را با اردنگی از اتاقش بیرون می انداخت.

لابد این روزها بر ظریف سخت می گذرد. حتی سخت تر از روزهای مذکره برجام. همان وقت هم عده ای از پشت خنجر می زدند، اما امروز همان ها  خنجر را از دو جهت بر او وارد می کنند.

شاید تصور شود سردار دیپلماسی ایران این روزها تنهاست ، همانگونه که این روزها ایران نیز تنهاست. این روزها ظریف با همه توان خود با دشمن آشکار ایران در حال مقابله است با سلاح عصر مدرنتیه که همان فضای مجازی نام نهاده شده است، در تمام تریبون ها  و تمام صفحات مجازی صلح خواهی ایران را فریاد زده است و از توانایی بازدارندگی ایران به جد دفاع کرده است.

سرت را بالا بگیر سردار!لبخند بزن ، آنها که باید هوایت را داشته باشند،دارند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
پربحث ترین
 
 
   پایگاه های دیگر  
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما:09125391656 ::  پیوندها ::  نسخه موبایل:09124030118 ::  RSS ::  نسخه تلکس
© اندیشه ها1389
طراحی و اجرا: خبرافزار