تماس با ما   |  پیوندها   |  درباره ما   |  RSS   |  جستجوی پیشرفته  
  صفحه اول     ارسال خبر به اندیشه ها     خبرنامه پیامکی  
دوشنبه، 28 مرداد 1398 - 05:24   
 
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها
 
   جنبش تشکیل حزب یا عضویت در احزاب  
  احزاب قدرت تفکر حزبی خود را با ارائه نظرات به موقع اثبات کنند
  ظهور احزاب سیاسی در عصر مشروطیت در ایران
در یک قرن گذشته، همچنان که نام جمهوری دموکراتیک برای تعریف نظام های توتالیتر مارکسیست به کار رفت، سازمان های حکومتی با نام احزاب نـیز در ایـن نـظام های اقتدارگرا به ماشین ادارۀ حکومت ها تبدیل شدند و نظام های تک حزبی نازیست، فاشیست و کـمونیست، مظهر اقـتدارگرایی جوامع مدرن صنعتی در قرن گذشته شدند. ولی چنین تجربیات سختی نیز، تأثیری در تعریف رابطۀ جدایی ناپذیر میان احـزاب سیاسی آزاد و دمـوکراسی نـداشت و وجود نظامی مردم سالار ولی فاقد احزاب همچنان ناممکن تلقی شد.
  هیج کشور توسعه یافته بدون نظام حزبی در جهان وجود ندارد.
  تصور اینکه قدرت احزاب در برابر قدرت حکومت است، اشتباه است
  احزاب و نقد قدرت
 
   آخرین مطالب  
  نقش احزاب در قدرت سیاسی زنان
  احزاب قدرت تفکر حزبی خود را با ارائه نظرات به موقع اثبات کنند
  ماجرای نخستین لایحه مطبوعات و توقیف بیش از ۱۰ روزنامه و نشریه
  یادداشت‌های علم، یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۵۱ / شاه: خبرنگار گاردین آن‌قدر پدرسوختگی کرده که حدی بر آن متصور نیست
  روح‌الله حسینیان: مرحوم هاشمی گفت در جلسه سران ۳ قوه، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح نتوانست ثابت کند سعید امامی جاسوس بوده است
  روایت سفارت آمریکا در سال ۱۳۶۵ از اظهارات آیت الله هاشمی در مورد مک فارلین و ماجرای گروگان‌های آمریکایی و فرانسوی در لبنان
  ظهور احزاب سیاسی در عصر مشروطیت در ایران
  ۴ سال پس از فاجعه منا؛‌ چرا اطلاعات برچسب‌های روی تابوت با اجساد مطابقت نداشت؟/ قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران پاسخ می‌دهد
  نقشه مخفیانه و فوق العاده خطرناک ژاپن در ماههای پایانی جنگ جهانی دوم چه بود؟ / طراحی موشک های حاوی طاعون برای زمینگیر کردن آمریکایی ها
  ماجرای ارتش فرضی بریتانیا در جنگ جهانی دوم چه بود؟
احزاب مردمی شاه کلید توسعه پایدار هستند
  هیج کشور توسعه یافته بدون نظام حزبی در جهان وجود ندارد.

  دکتر مصدق: اعتراف می‌کنم که راجع به استعفا خطای بزرگی مرتکب شدم
  تصور اینکه قدرت احزاب در برابر قدرت حکومت است، اشتباه است
  رضا حسنی‌خو مدیرعامل استقلال برادر احسان علیخانی است +عکس
  دو چیز در دربار ایران اسباب ترقی است؛ واسطه داشتن از خواجه‌ها و زن‌ها یا قوم‌وخویش معتبر
  چرا ظریف گفت برجام پشتوانه مقاومت است؟
  حدادی:به قول علی دبیر،نان دلم را می‌خورم
  احزاب و نقد قدرت
  بدن‌سازی، غذا، طلوع بدریخت‌انگاری؛ روایتی از یک اختلال
  نقشه شورای وحدت برای انتخابات ۹۸؛ سوار شدن بر موج نارضایتی مردم
ادامه آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 91888صفحه نخست » آخرین اخباردوشنبه، 20 خرداد 1398 - 15:15
برخی بانک‌ها از همه سپرده‌می‌گیرند و فقط به ۵۰تا ۱۰۰نفر تسهیلات‌می‌دهند
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها: معاون اسبق بانک مرکزی گفت: ساختار نامناسب بانکی سبب شده است منابع بانکی کشور در اختیار عده معدودی قرار گیرد.
  
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها:

 

برخی بانک‌ها از همه سپرده‌می‌گیرند و فقط به ۵۰تا ۱۰۰نفر تسهیلات‌می‌دهند

حیدر مستخدمین‌حسینی در گفت‌وگو با خبرآنلاین افزود: برخی از بانک‌های کشور تنها با ۵۰ تا ۱۰۰ نفر همکاری می کنند یعنی از همه سپرده می‌گیرند ولی منابع خود را به عده قلیلی که می خواهند می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه ردیابی این موضوع کار دشوار نیست، ادامه داد: هر چند انتظار می رود بانک مرکزی با نظارت دقیق تر بر این روند مانع از تکرار مکررات شود اما همچنان دسترسی اقشار مردم به تسهیلات بانکی دشوار است و باید تدابیری برای رفع این مشکل اندیشیده شود.

 وی تاکرد کرد: اخیرا نیز مشخص شد که یک بانک هم به سهام دار عمده خود ۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات داده است که اتفاقا همین فساد اشکار موید این نکته است که اختلالی در این وضعیت وجود دارد که باید برای رفع آن اقدام فوری کرد. وی اضافه کرد: بی تردید تزریق هدفمند این تسهیلات به بنگاه های موچک و متوسط می تواند بخش مهمی از فشار تحریمی وارد شده به این بنگاه ها را برطرف کند چرا که این بخش مهم اقتصاد در فشار شدید تورم و تحریم، برای بقا تلاش می کند.

وی ادامه داد: اما تزریق انفرادی یا حتی گروهی برای ایجاد شغل در بنگاه های جدید باز هم به تشکیل صوری برخی بنگاه ها منجر می شود که در گذشته نیز نمونه های ان دیده شده است.

مستخدمین حسینی

هدررفت منابع با پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی
معاون اسبق وزارت اقتصاد با اشاره به تصمیم دولت در خصوص پرداخت ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغازایی در شرایط کنونی گفت: در این فضا، با توجه به روابط حاکم بر بانک ها این مهم نمی تواند در خدمت اشتغال‌زایی در کشور قرار گیرد.  

وی افزود: اقتصاد ایران امروز بیش از هر زمان دیگری با بحران کمبود منابع روبروست از این رو نمی توان با سیاست های پیشین نسبت به اداره اقتصاد کشور اقدام کرد.

وی به تجارت پیشین در حوزه پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی اشاره کرد و گفت: به ندرت پیش می آید که پرداخت تسهیلات سبب ایجاد شغل واقعی شود از این رو ضروری می دانم که در تنگنای مالی ایجاد شده، وضعیت مورد توجه و رسیدگی قرار گیرد.

او با تاکید بر ضرورت سرمایه گذاری برای ایجاد شغل گفت: اتفاقا امروز بسیاری از بنگاه ها برای حفاظت از اشتغال خود نیازمند نقدینگی هستند، بهتر است برای حفاظت از اشتغال موجود و همچنین ایجاد شغل جدید در صدد تدوین برنامه ای تولید محور با حمایت جدی از بنگاه های در معرض خطر در شرایط تحریم باشیم.

وی در توضیح این مطلب افزود: دولت و بانک مرکزی برای ایجاد شغل می توانند پایه کارهای متفاوتی بکنند ولی اصل اشتغال‌زایی با سرمایه گذاری ممکن است. افزایش سرمایه گذاری نیز در اشکال بزرگ از طریق منابع بانکی امکان پذیر است که این نیز با افزایش پس انداز ملی عملی خواهد بود. این مهم در شرایط امروز کشور عملی نمی شود زیرا با وجود تورم نقطه به نقطه ۵۰ درصدی و سالانه بیش از ۳۴ درصد، نرخ سود بانکی ۱۵ درصد است و این نه تنها پس انداز ملی را افزایش نمی دهد بلکه سبب می شود از میزان آن کاسته شود.

چرا افزایش سود بانکی ضروری است؟
او با اشاره به اینکه وقتی نرخ سود بانکی با وجود تورم های بالاتر از ۳۰ درصد همچنان ۱۵ درصد است، گفت: در این فضا کسی پول خود را در بانک پس انداز نمی کند بلکه برای حفظ قدرت خرید، دست به خرید سکه و ارز و خودرو و مسکن و ... می زند و در نتیجه منابع بانک ها دیگر کفاف پرداخت تسهیلات، حتی با نظارت دقیق و ممانعت از رانت جویی را نخواهد داد.

مستخدمین حسینی اضافه کرد: وقتی نقدینگی وارد این بازارها می شود به دلیل تغییر ماهیت قفل می شود و در نتیجه کشور با خشکسالی مالی روبرو می شود و بنگاه ها قدرت تامین نقدینگی مورد نیاز خود را نمی یابند. در این شرایط دولت با خلق ۲۵ هزار میلیارد تومان می خواهد بیش از یک میلیون شغل ایجاد کند که قطعا امکان پذیر نیست

بازخوانی یک تجربه شکست خورده
معاون اسبق وزارت اقتصاد با اشاره به طرح هایی که در  گذشته با هدف اشتغال‌زایی اجرا شده است، ادامه داد:  طرح مشاغل کوچک و زودبازده، نیز در زمان خود با انحراف ممابع روبرو شد و عملا دستاوردی برای کشور و خصوصا رفع بحران بیکاری نداشت.

 وی ادامه داد: معلوم نیست چرا در شرایط فعلی که دشمن فشار اقتصادی را افزایش داده همچنان از روش های گذشته برای ایجاد شغل یا کنترل بازار کالاهای اساسی و ... استفاده می شود.

 این کارشناس اقتصادی در توضیح این مطلب ادامه داد: به عنوان مثال علی رغم انتقاد کارشناسان د، ولت ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی را به بازار تحمیل کرد ولی هم در زمینه کنترل قیمت کالاهای اساسی و هم در رابطه با کنترل ارز شکست خورد.

وی تاکید کرد: در این حوزه نیز می بینیم که  پول پاشی جواب نمی و نه بازار کالاهای اساسی از بحران دور می شود و نه قیمت ارز کنترل شده است.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
پربحث ترین
 
 
   پایگاه های دیگر  
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما:09125391656 ::  پیوندها ::  نسخه موبایل:09124030118 ::  RSS ::  نسخه تلکس
© اندیشه ها1389
طراحی و اجرا: خبرافزار