تماس با ما   |  پیوندها   |  درباره ما   |  RSS   |  جستجوی پیشرفته  
  صفحه اول     ارسال خبر به اندیشه ها     خبرنامه پیامکی  
یکشنبه، 27 مرداد 1398 - 22:59   
 
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها
 
   جنبش تشکیل حزب یا عضویت در احزاب  
  احزاب قدرت تفکر حزبی خود را با ارائه نظرات به موقع اثبات کنند
  ظهور احزاب سیاسی در عصر مشروطیت در ایران
در یک قرن گذشته، همچنان که نام جمهوری دموکراتیک برای تعریف نظام های توتالیتر مارکسیست به کار رفت، سازمان های حکومتی با نام احزاب نـیز در ایـن نـظام های اقتدارگرا به ماشین ادارۀ حکومت ها تبدیل شدند و نظام های تک حزبی نازیست، فاشیست و کـمونیست، مظهر اقـتدارگرایی جوامع مدرن صنعتی در قرن گذشته شدند. ولی چنین تجربیات سختی نیز، تأثیری در تعریف رابطۀ جدایی ناپذیر میان احـزاب سیاسی آزاد و دمـوکراسی نـداشت و وجود نظامی مردم سالار ولی فاقد احزاب همچنان ناممکن تلقی شد.
  هیج کشور توسعه یافته بدون نظام حزبی در جهان وجود ندارد.
  تصور اینکه قدرت احزاب در برابر قدرت حکومت است، اشتباه است
  احزاب و نقد قدرت
 
   آخرین مطالب  
  نقش احزاب در قدرت سیاسی زنان
  احزاب قدرت تفکر حزبی خود را با ارائه نظرات به موقع اثبات کنند
  ماجرای نخستین لایحه مطبوعات و توقیف بیش از ۱۰ روزنامه و نشریه
  یادداشت‌های علم، یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۵۱ / شاه: خبرنگار گاردین آن‌قدر پدرسوختگی کرده که حدی بر آن متصور نیست
  روح‌الله حسینیان: مرحوم هاشمی گفت در جلسه سران ۳ قوه، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح نتوانست ثابت کند سعید امامی جاسوس بوده است
  روایت سفارت آمریکا در سال ۱۳۶۵ از اظهارات آیت الله هاشمی در مورد مک فارلین و ماجرای گروگان‌های آمریکایی و فرانسوی در لبنان
  ظهور احزاب سیاسی در عصر مشروطیت در ایران
  ۴ سال پس از فاجعه منا؛‌ چرا اطلاعات برچسب‌های روی تابوت با اجساد مطابقت نداشت؟/ قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران پاسخ می‌دهد
  نقشه مخفیانه و فوق العاده خطرناک ژاپن در ماههای پایانی جنگ جهانی دوم چه بود؟ / طراحی موشک های حاوی طاعون برای زمینگیر کردن آمریکایی ها
  ماجرای ارتش فرضی بریتانیا در جنگ جهانی دوم چه بود؟
احزاب مردمی شاه کلید توسعه پایدار هستند
  هیج کشور توسعه یافته بدون نظام حزبی در جهان وجود ندارد.

  دکتر مصدق: اعتراف می‌کنم که راجع به استعفا خطای بزرگی مرتکب شدم
  تصور اینکه قدرت احزاب در برابر قدرت حکومت است، اشتباه است
  رضا حسنی‌خو مدیرعامل استقلال برادر احسان علیخانی است +عکس
  دو چیز در دربار ایران اسباب ترقی است؛ واسطه داشتن از خواجه‌ها و زن‌ها یا قوم‌وخویش معتبر
  چرا ظریف گفت برجام پشتوانه مقاومت است؟
  حدادی:به قول علی دبیر،نان دلم را می‌خورم
  احزاب و نقد قدرت
  بدن‌سازی، غذا، طلوع بدریخت‌انگاری؛ روایتی از یک اختلال
  نقشه شورای وحدت برای انتخابات ۹۸؛ سوار شدن بر موج نارضایتی مردم
ادامه آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 90189صفحه نخست » آخرین اخبارسه شنبه، 2 بهمن 1397 - 18:37
ادامه کشمکش‌ها بر سر یک طرح؛ نماینده حداقلی یا مشارکت حداقلی؟
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها: طرح استانی شدن انتخابات در دستور کار بهارستان‌نشینان قرار گرفته است اما همچنان سایه ابهامات بر سر سرنوشت این طرح سنگینی می‌کند.
  
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها:

 

ادامه کشمکش‌ها بر سر یک طرح؛ نماینده حداقلی یا مشارکت حداقلی؟

 

 «انتخابات 98» این کلید واژه‌ای است که این‌روزها زیاد به گوش می‌رسد و بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها از تحرکات جریان‌های سیاسی‌ گرفته تا تنظیم‌ بودجه 98 یک‌سرش به آن ختم می‌شود اما این تنها بخشی از ماجرای انتخابات سال آینده است مسئله دیگر اصلاح قانون انتخابات است که تقریبا از مجلس ششم به بعد یکی از بحث‌های ثابت ماه‌های آخر ادوار مجلس بوده و حالا بار دیگر تنورش داغ شده است.

موضوع بر سر اصلاح بخشی از مواد قانون انتخابات مجلس یا همان استانی شدن انتخابات است. ماجرایی که تا امروز سه بار در مجلس به تصویب رسیده اما هیچگاه نتوانست از سد شورای نگهبان عبور و حالا برای چهارمین این موضوع در ساختمان هرمی شکل بهارستان به تصویب رسیده اما اینکه سرنوشتش به سه طرح دیگر گره می‌خورد یا خیر جای سوال است.

اول شورای شهر بعد انتخابات

احسان قاضی زاده هاشمی نماینده مردم فریمان استانی شدن انتخابات را مشروط به تقویت شورای شهر می‌داند. او به خبرآنلاین گفت: استانی شدن یکسری ایرادات دارد و یکسری هم مزایا که اگر معایب آن برطرف شود طرح قابل دفاعی است که می توان آن را مفید برای سیاست دانست. امروز ما هنوز یک فرمول مشخص برای انتخاب نداریم به این معنا که مردم هم در حوزه انتخابیه ارتباط مستقیمی با نماینده داشته باشند و در عین حال شایسته‌گزینی هم وجود داشته باشد که فرد در استان هم انتخاب شود. البته یک بسته تبلیغاتی هم در این طرح دیده شده است که می تواند یک شرایط برابر برای همه ایجاد کند و این فرصت برابر از طریق صدا و سیماهای استان فراهم خواهد شد.»

او به موضوع وارد شدن نمایندگان به مسائل اجرایی نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: «این اموری که امروز مردم از نمایندگان انتظار دارند در زمره وظایف نمایندگی نیست و اتفاقا نمایندگان امروز در حال تخلف هستند که به چنین اموری می‌پردازند به عبارت دیگر این خواسته‌هایی که امروز درباره نمایندگان به وجود آمده است اصلا در حیطه شرح وظایف نمایندگی نیست؛ پس نباید یک موضوع خلاف قانون را در زمره شرح وظایف نمایندگی قرار دهیم؛ یا باید آن را در وظایف نمایندگان تعریف کنیم یا نباید کار خلاف قانون از نماینده انتظار داشته باشیم.» او ادامه می‌دهد:« نکته دیگر این است که در قانون باید آن تعلق خاطر میان نماینده و مردم حوزه انتخابیه حفظ شود که در این صورت کارآمدی بیشتر و وضعیت قانون‌گذاری بهتر است. مشکلی که ما داریم این است که شوراهای شهر و روستا 20 سال بعد از تشکیل اولین مجلس شکل گرفتند لذا حتما لازم است به سمت تقویت شوراهای شهر برویم چراکه شوراهای شهر ما شده است شوراهای شهرداری و این موضوع باعث شده است در دور افتاده‌ترین روستاها نیز مردم برای نیازهای شهری و روستایی خود به نمایندگان مراجعه می‌کنند.»

زاویه دید از نگاه مخالف

محمدرضا صباغیان نماینده مردم یزد از مخالفان طرح استانی شدن انتخابات است او در این رابطه به خبرآنلاین می‌گوید: «هدف از استانی شدن انتخابات این است که توجه نمایندگان از امور اجرایی به سمت کار قانون‌گذاری جلب شود که  باتوجه به سهم ۱۵ درصدی که در نظر گرفته شده طبیعی است که باز همان نمایندگان بر همان مدار، پیش خواهند رفت و بار دیگر همه توجهات متوجه امور اجرایی می‌شود. ضمن اینکه با اینکار بار دیگر توجه نمایندگان به شهرهای بزرگ جلب می‌شود، چون رای در شهرهای بزرگ است. نمایندگان باید به سمت کار اجرایی نروند و وارد این امور نشوند.»

سید حسین نقوی حسینی نماینده مردم پیشوا و ورامین از دیگر نمایندگان مخالف طرح استانی شدن انتخابات است. او معتقد است این طرح 22 ایراد دارد. نقوی حسینی به خبرآنلاین می‌گوید: هیچ طرحی بدون مزیت نیست و این طرح مزیت هایی دارد که موافقان آن بر این موارد مانور می دهند. او در پاسخ به موافقان می گوید: موافقان این طرح معتقدند استانی شدن انتخابات باعث می شود نمایندگان دیگر از امور اجرایی مانند جاده‌کشی و آب و برق و گاز به سمت قانونگذاری بروند اما من معتقدم در هر صورت من به عنوان یک نماینده باید سهم قابل توجهی از رایم را از  حوزه انتخابیه بگیرم که باز این موضوع باعث می شود مردم به من برای آب و برق و گاز مراجعه کنند پس این تنها مزیت را هم نمی توان در طرح استانی شدن انتخابات دید.

نماینده ورامین و پیشوا همچنین معتقد است که این طرح باعث می‌شود میزان مشارکت نیز کاهش پیدا کند.

پاسخ به انتقادات

محمودی شاه‌نشین از اعضای کمیسیون شوراهای مجلس و نماینده مردم شهریار در این رابطه به خبرآنلاین می‌گوید: «چه بخواهیم و چه نخواهیم باید به این سمت برویم. با نگاه به پارلمان های دنیا می بینیم مجلس ما در مورد حوزه های انتخابیه و ... خوب کار کرده است اما نگاه ملی کمتر داشته. کشورهای توسعه یافته برای آنکه نگاه محلی را کاهش دهند و نگاه ملی را جایگزین آن کنند از انتخابات اکثریتی به سمت انتخابات تناسبی رفته اند. در این الگو ما به دنبال این هستیم که نمایندگان ناخوداگاه به مسائل ملی نگاه کنند نه محلی»

او ادامه می‌دهد:« نکته دیگر این است که این مدل باعث می شود شخصیت هایی به مجلس راه پیدا کنند که براساس دعواهای محلی،قومی و قبیله ای انتخاب نشده باشند؛ بلکه بر اساس شایسته سالاری انتخاب شوند. نماینده ای داریم که حوزه انتخابیه اش ۸۰ هزار نفرجمعیت دارد و  فلان فرد با ۱۲هزار رای نماینده آن منطقه شده است. این فرد را نمی توان نماینده اکثریت مطلق دانست»

شاه‌نشین درباره تداخل این طرح با لایجه نظام جامع انتخاباتی دولت نیز گفت:« اول آنکه باید بگویم من بعید می‌دانم این لایحه به مجلس برسد. آنها مدت‌هاست می‌گویند لایحه را ارائه می‌دهیم اما این کار را نکرده‌اند؛ مضاف بر آن  چنانچه این لایحه ارائه هم بشود ما طرح استانی شدن را با توجه به لایحه دولت تنظیم کرده‌ایم و تداخلی با آن نخواهد داشت.

مجلس یازدهم با انتخابات استانی

از آنجا که طرح استانی شدن انتخابات تا کنون سه بار در مجلس تصویب شده است و با مخالفت شورای نگهبان رو به رو شده اما و اگرها بر سر رد این طرح نیز افزایش پیدا کرده است. شاهنشین در این رابطه می‌گوید: ما مشورت‌هایی با مرکز پژوهش‌های شورای نگهبان و اعضای شورای نگهبان داشته‌ایم و بعید است این‌بار طرح با مخالفت رو به رو شود. مضاف بر آنکه با توجه به فاصله‌ای که تا انتخابات 98 داریم فرصت کافی برای رفع ایرادات این طرح وجود دارد؛ بنابراین قطعا طرح استانی شدن انتخابات در یازدهمین انتخابات مجلس اجرا خواهد شد.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
پربحث ترین
 
 
   پایگاه های دیگر  
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما:09125391656 ::  پیوندها ::  نسخه موبایل:09124030118 ::  RSS ::  نسخه تلکس
© اندیشه ها1389
طراحی و اجرا: خبرافزار