تماس با ما   |  پیوندها   |  درباره ما   |  RSS   |  جستجوی پیشرفته  
  صفحه اول     ارسال خبر به اندیشه ها     خبرنامه پیامکی  
یکشنبه، 27 مرداد 1398 - 22:44   
 
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها
 
   جنبش تشکیل حزب یا عضویت در احزاب  
  احزاب قدرت تفکر حزبی خود را با ارائه نظرات به موقع اثبات کنند
  ظهور احزاب سیاسی در عصر مشروطیت در ایران
در یک قرن گذشته، همچنان که نام جمهوری دموکراتیک برای تعریف نظام های توتالیتر مارکسیست به کار رفت، سازمان های حکومتی با نام احزاب نـیز در ایـن نـظام های اقتدارگرا به ماشین ادارۀ حکومت ها تبدیل شدند و نظام های تک حزبی نازیست، فاشیست و کـمونیست، مظهر اقـتدارگرایی جوامع مدرن صنعتی در قرن گذشته شدند. ولی چنین تجربیات سختی نیز، تأثیری در تعریف رابطۀ جدایی ناپذیر میان احـزاب سیاسی آزاد و دمـوکراسی نـداشت و وجود نظامی مردم سالار ولی فاقد احزاب همچنان ناممکن تلقی شد.
  هیج کشور توسعه یافته بدون نظام حزبی در جهان وجود ندارد.
  تصور اینکه قدرت احزاب در برابر قدرت حکومت است، اشتباه است
  احزاب و نقد قدرت
 
   آخرین مطالب  
  نقش احزاب در قدرت سیاسی زنان
  احزاب قدرت تفکر حزبی خود را با ارائه نظرات به موقع اثبات کنند
  ماجرای نخستین لایحه مطبوعات و توقیف بیش از ۱۰ روزنامه و نشریه
  یادداشت‌های علم، یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۵۱ / شاه: خبرنگار گاردین آن‌قدر پدرسوختگی کرده که حدی بر آن متصور نیست
  روح‌الله حسینیان: مرحوم هاشمی گفت در جلسه سران ۳ قوه، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح نتوانست ثابت کند سعید امامی جاسوس بوده است
  روایت سفارت آمریکا در سال ۱۳۶۵ از اظهارات آیت الله هاشمی در مورد مک فارلین و ماجرای گروگان‌های آمریکایی و فرانسوی در لبنان
  ظهور احزاب سیاسی در عصر مشروطیت در ایران
  ۴ سال پس از فاجعه منا؛‌ چرا اطلاعات برچسب‌های روی تابوت با اجساد مطابقت نداشت؟/ قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران پاسخ می‌دهد
  نقشه مخفیانه و فوق العاده خطرناک ژاپن در ماههای پایانی جنگ جهانی دوم چه بود؟ / طراحی موشک های حاوی طاعون برای زمینگیر کردن آمریکایی ها
  ماجرای ارتش فرضی بریتانیا در جنگ جهانی دوم چه بود؟
احزاب مردمی شاه کلید توسعه پایدار هستند
  هیج کشور توسعه یافته بدون نظام حزبی در جهان وجود ندارد.

  دکتر مصدق: اعتراف می‌کنم که راجع به استعفا خطای بزرگی مرتکب شدم
  تصور اینکه قدرت احزاب در برابر قدرت حکومت است، اشتباه است
  رضا حسنی‌خو مدیرعامل استقلال برادر احسان علیخانی است +عکس
  دو چیز در دربار ایران اسباب ترقی است؛ واسطه داشتن از خواجه‌ها و زن‌ها یا قوم‌وخویش معتبر
  چرا ظریف گفت برجام پشتوانه مقاومت است؟
  حدادی:به قول علی دبیر،نان دلم را می‌خورم
  احزاب و نقد قدرت
  بدن‌سازی، غذا، طلوع بدریخت‌انگاری؛ روایتی از یک اختلال
  نقشه شورای وحدت برای انتخابات ۹۸؛ سوار شدن بر موج نارضایتی مردم
ادامه آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 90155صفحه نخست » آخرین اخباریکشنبه، 30 دی 1397 - 11:43
وقتی ایران، عربستان و آمریکا؛ در یک رتبه قرار می‌گیرند!
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها: یک شاخص جدید نشان می‌دهد که ایران به همراه عربستان و آمریکا درباره موضوع مبارزه با تغییراقلیم رتبه آخر را دارد.
  
سایت خبری تحلیلی اندیشه ها:

 

وقتی ایران، عربستان و آمریکا؛ در یک رتبه قرار می‌گیرند!

 

ایران به همراه عربستان و آمریکا، شاید اسم این ۳ کشور را تنها اینجا در کنار هم ببینید؛ کشورهایی براساس یک بررسی بین‌المللی عملکرد  چندانی در ماجرای توافق اقلیمی پاریس نداشتند. تغییر اقلیمی که برخی آن‌را رویا می‌خوانند و برخی دیگر از بزرگ‌ترین بحران زیست‌محیطی می‌گویند، که شاید منجر به انقراض انسان شود.

رتبه‌بندی منتشر شده توسط «شاخص عملکرد تغییراقلیم» که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد که کشورهای عربستان‌ سعودی، ایالات متحده آمریکا، ایران، کره‌جنوبی و چین در زمینه اقدامات انجام شده برای مقابله با تغییراقلیم یا گرمایش‌جهانی رتبه‌های آخر را دارند.

«شاخص عملکرد تغییراقلیم» ابزاری است که از سال ۲۰۰۵ با چند معیار مختلف وضعیت کشورها در نبرد با یکی از بزرگترین مسائل قرن بیست‌ویکم را می‌سنجد.

به طور کلی در این رتبه‌بندی، شاخص‌هایی که در این رتبه‌بندی‌ها سنجیده می‌شوند به ۴ گروه «میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای»‌، «انرژی‌های تجدیدپذیر»، «مصرف انرژی» و «سیاست اقلیمی» تقسیم می‌شوند. البته در این میان شاخص «میزان انتشار» تاثیر بیشتری دارد.

ایران، آمریکا و عربستان؛ شریک جرم در نابودی کره‌زمین!

آخرین آماری که از این شاخص‌ها منتشر شده  نشان می‌دهد که وضعیت جنگ با تغییراقلیم در دنیا اصلا خوب نیست، هیچ کشوری در این فهرست نمره کامل را نگرفته است و ۳ کشور اول در این رابطه سوئد، مراکش و لیتوانی هستند.

اما در این وضعیت بد جهانی ایران به همراه دو کشور دیگر یعنی عربستان و آمریکا در رتبه‌های آخر قرار دارند. این در حالی است که این ۲ کشور سیاست‌هایی کاملا متفاوت با ایران دارند به طوری که دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا اصلا اعتقاد دارد که چیزی به اسم تغییراقلیم وجود ندارد.

وضعیت کشورهای آخر این رتبه‌بندی از این قرار است:

رتبه

نام کشور

امتیاز

۴۸

ایرلند

۴۰.۸۴

۴۹

ژاپن

۴۰.۶۳

۵۰

ترکیه

۴۰.۲۲

۵۱

مالزی

۳۸.۰۸

۵۲

روسیه

۳۷.۵۹

۵۳

قزاقستان

۳۶.۴۷

۵۴

کانادا

۳۴.۲۶

۵۵

استرالیا

۳۱.۲۷

۵۶

چین تایپه

۲۸.۸۰

۵۷

کره‌جنوبی

۲۸.۵۳

۵۸

ایران

۲۳.۹۴

۵۹

آمریکا

۱۸.۸۲

۶۰

عربستان

۸.۸۲

البته در رتبه‌بندی امسال ایران نسبت به سال گذشته ۱ رتبه پیشرفت داشته، موضوعی که احتمالا علت آن را می‌توان به تغییر سیسات‌های آمریکا درباره تغییراقلیم و کاهش رتبه این کشور در مقایسه با ایران نسبت داد.

در این رابطه در «شاخص عملکرد تغییراقلیم» نوشته شده است: «جمهوری اسلامی ایران در رتبه‌بندی امسال بین ۳ کشور آخر قرار دارد و در همه شاخص‌ها نمره پایین یا بسیار پایین را دارد. متخصصان داخلی می‌گویند تحریم‌های آمریکا نه تنها باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای ایران در سال‌های بعدی می‌شود بلکه میزان سرمایه‌گذاری‌ روی انرژی تجدیدپذیر این کشور را هم کاهش می‌دهد.»

تحریم و انرژی‌های تجدیدپذیر

اما یکی از دلایل اصلی حضور ایران در این رتبه موضوع «انرژی‌های تجدیدپذیر» در ایران است. نمره ایران در این شاخص نسبت به موارد دیگر بسیار کمتر است و حتی در یکی از موضوعات مربوط به انرژی تجدیدپذیر ایران رتبه آخر را دارد.

 موضوعی که می‌توان تاثیر تحریم‌های آمریکا را در آن مشاهده کرد. پس از امضای توافق برجام شرکت‌های خصوصی زیادی شروع به سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران کردند.

شرکت بریتانیایی کوئرکس  یکی از این سرمایه‌گذارها بود که می‌خواست ششمین نیروگاه خورشیدی بزرگ جهان را در ایران بسازند. دیگو بیازی، رئیس این شرکت پیش از خروج آمریکا از برجام به خبرآنلاین گفته بود:‌ «ما کاری که سرمایه‌گذاران از ما می‌خواهند را انجام می‌دهیم ولی بر اساس چیزهایی که خوانده‌ام و چیزهایی که از بازار می‌فهمم ایران نمی‌خواهد از برجام خارج شود، پس تا وقتی ایران به تعهدات خودش در این توافق پایبند بماند اروپایی‌ها هم به آن پایبند می‌مانند. آقای ترامپ می‌تواند خواهان خروج از توافق هسته‌ای باشد ولی این توافق توسط چند گروه مختلف امضا شده و باید توسط گروه‌های دیگر اجرا شود.»

اما ناگهان ورق برگشت، آمریکا از برجام خارج شد و دیگر خبری از کوئرکس شنیده نشد تا اینکه آن‌ها تصمیم گرفتند پروژه خود را در ایران لغو کنند.

عامل دوم؛ میزان انتشار بالا

البته تحریم‌ها و عدم اتکا به انرژی‌های سبز، تنها دلیل حضور ایران در این رتبه نیست. پیش از خروج آمریکا از برجام هم ایران وضعیت خوبی درباره موضوع «میزان انتشار» نداشت.برخی تحقیق‌های منتشر شده در چند سال گذشته نشان می‌دهد که ایران در میان ۱۰منتشر کننده اصلی گازهای گلخانه‌ای در جهان است.

مسعود زندی رئیس مرکز ملی هوا وتغییراقلیم در این رابطه به خبرآنلاین گفت: «در کشور ما مصرف و هدر رفت انرژی بسیار زیاد و راندمان مصرفمان بسیار پایین است. ما روزانه ۵۰میلیون متر مکعب گاز فلر را می‌سوزانیم که آمار وحشتناکی است. به دلیل همین مسائل در اسناد بالادستی ما به کاهش مصرف انرژی تاکید شده.»

«شاخص عملکرد تغییراقلیم» هم نشان می‌دهد که ایران در زمینه میزان انتشار نمره بسیار کمی دارد.

تغییر اقلیم چقدر جدی است؟

سال‌هاست که محققان متوجه شدند انتشار گازهای گلخانه‌ای باعث افزایش دمای کره زمین شده و این روند همچنان ادامه دارد و افزایش تنها چند درجه‌ای دما روی کره زمین بحرانی بزرگ به وجود می‌آورد.

گرم شدن دمای کره زمین باعث ایجاد یک تغییر در اقلیم می‌شود، تغییری که پیشبینی‌ها نشان می‌دهد پیامدهای فراوانی دارد؛ زیرآب رفتن جزایر مختلف در دنیا، افزایش خشکسالی‌ها، سیل‌ها، آتش‌سوزی‌ها و ... این خطرات برای ادامه حیات انسان آنقدر جدی است که بسیاری آن را بزرگترین مسئله قرن بیست‌ویکم می‌دانند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
پربحث ترین
 
 
   پایگاه های دیگر  
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما:09125391656 ::  پیوندها ::  نسخه موبایل:09124030118 ::  RSS ::  نسخه تلکس
© اندیشه ها1389
طراحی و اجرا: خبرافزار