سايت خبري تحليلي انديشه ها: پدرم با دولتي شدن نماز جمعه مخالف بود /ماجراي هشدار دادن آيت الله در خطبه نماز جمعه
شنبه، 27 شهریور 1400 - 08:29     کد خبر: 95510

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

اعظم طالقاني:

 

 


5 مرداد 1400 - 23:23
61004e82bc31e_61004e82bc320
امروز پنجم مرداد، چهل و دومين سالروز اقامۀ اولين نمازجمعه پس از پيروزي انقلاب ۱۳۵۷ در تهران است كه به امامت آيت‌اللهِ سيد محمود طالقاني برگزار شد.

پلتفرم تبليغات ويديويي طاووس

 
 
 
 
 
 
 
 
Volume 0%
 
 

اگه از زندگي و كسب و كارت خسته شدي! اين كليپ رو ببين

ثبت نام كنيد
 

 

به گواه تصاوير و مستندات قريب يك و نيم ميليون نفر از مردم تهران پشت سر او به نماز ايستادند؛ يك سوم جمعيت آن روز تهران و تنها ۴۴ روز بعد اما طالقاني درگذشت و جمعيتي بيش از آن پيكر روحاني محبوب شهر را تشييع كردند.

به اين بهانه، متن گفت‌وگوي منتشر نشده اي با دختر او شادروان خانم اعظم طالقاني كه نمايندۀ اولين دورۀ مجلس شوراي اسلامي هم شد در زير مي‌آيد. ( اين گفت و گو در سال ۱۳۹۲ انجام شده است).

*چطور شد مرحوم طالقاني به عنوان خطيب جمعه و امام جمعه مورد توجه قرار گرفت؟

  - مرحوم‌ پدر قبل از انقلاب هم خطبه‌هاي نماز جمعه را مي‌خواندند. بعد از انقلاب هم با گفتن اينكه «نماز جمعه بعد از حج بزرگ‌ترين كنگرۀ مسلمان‌هاست» پيشنهاد برگزاري نماز را مطرح كردند. ايشان اعتقاد داشتند مردم از اين طريق متوجه اتفاق‌هاي دنيا مي‌شوند و علاقه پيدا مي كنند تا نسبت به مسايل اجتماعي، سياسي و روز اطلاعات كافي داشته باشند. البته با دولتي شدن نماز جمعه مخالف و معتقد بود گزارش خطيب بايد گزارشي كامل باشد.  قصدش هم اين نباشد كه دولت يا حاكميت را تقويت كنند. يعني ايشان اساسا هدف نماز جمعه را اطلاع‌رساني به جامعه اسلامي مي‌دانستند.

  *‌آقاي طالقاني ۶ نماز جمعه را اقامه كرد. خطبه‌هاي پدر چگونه بود؟

  -اولين خطبه پدر ۵ مرداد و آخرين  هم ۱۷ شهريور ۱۳۵۸ بود. پدر در اين نمازجمعه‌ها بخش‌هاي مختلفي از قرآن‌ و نهج‌البلاغه را مطرح كرد. جالب است بدانيد در اولين نماز جمعه بيش از يك ميليون نفر شركت داشتند، به‌طوري كه ما خودمان نتوانستيم به درون دانشگاه برويم و در اولين نمازجمعه در نزديكي‌هاي خيابان نشستيم. يك بار كه ايشان از منزل من براي شركت در نمازجمعه به محل دانشگاه رفت به من گفت با من نيا! به خاطر ازدحام جمعيت اذيت مي‌شوي! وقتي ماشين به محل رسيد، جمعيتي عظيم به سمت ماشين آمد و پدر و من در حال خفه شدن بوديم. يعني آنچه مسلم بود، استقبال بسيار پرشور مردم از خطبه‌هاي پدر بود. يادم مي‌آيد، بعد از چند خطبه، كسي به گفت سورۀ جمعه بايد از حفظ خوانده شود اما پدر چنين موضوعي را رد كرد و گفت، مي‌ترسم اشتباه كنم. به همين دليل سورۀ كوتاه‌تري را انتخاب مي‌كنم.

  *رويكرد سياسي آيت‌الله در نمازجمعه چگونه بود؟

  -ايشان هميشه تاكيد بر اين داشت كه انقلاب توسط گروهي يا كساني مصادره نشود و همچنين مي‌گفتند براي خون‌هايي كه داده شده با خدمات به مردم بايد به آنها توجه كرد و اساسا انقلاب را متعلق به مردم مي‌دانست. ايشان همچنين نقدهايي هم به جريان‌هاي چپ‌گرا داشتند و گروه‌هايي مثل مجاهدين خلق را هم مورد نكوهش قرار مي‌داد،‌ البته انتقادات ايشان پدرانه بود و اين طور نبود كه در راستاي عقده‌گشايي باشد. به همين دليل كمتر كسي بود كه از آيت‌الله دلخور شود. ايشان هيچ‌وقت در گفتارش دروغ و تهمت نداشت. درباره امام هم ايشان حمايتي‌ همه‌جانبه داشت، با اين حال دربارۀ روال اداره كشور نقدهايي را هم مطرح مي‌كرد. در واقع دغدغه‌اش اين بود كه اصول انقلاب در رفتارها لحاظ شود.

  *نكتۀ خاصي از نمازجمعه‌هاي پدر در خاطرتان است؟

  -در دومين نمازي كه پدر در دانشگاه خواندند، به توطئه‌گران هشدار داد  اگر دست از كارهاشان برندارند به افشاگري متوسل خواهد شد. حالا اين توطئه‌گران چه كساني بودند؟ شايد خيلي از كسان را در بر مي‌گرفت. همچنين در چهارمين نمازجمعه اين موضوع را طرح كرد كه در مراكز آموزشي به جوانان امور نظامي آموزش داده شود تا مردم هميشه در حالت آماده‌باش باشند و جامعه، جامعه‌اي آماده باشد. ايشان همچنين در اولين نمازجمعه گفتند، اسلام داراي سعه‌صدر است و با تنگ‌نظري درست در نمي‌آيد. بنابراين ما هم مادام كه افرادي بر خلاف حركت انقلاب حركت نكنند، حق نداريم نسبت به آنها اهانت كنيم. يا صراحتاً مي گفت هر جمعيتي بخواهد آزادي مردم را در انتقاد و نظر دادن محدود كند،‌ اسلام را نشناخته است.

*از آخرين سخنراني پدر چه نكته خاصي را به ياد داريد؟

- پدر براي آخرين‌بار روز ۱۷ شهريور ۱۳۵۸ در بهشت‌زهرا با بغض سخنراني كردند و ۲ روز بعد هم به رحمت خدا رفت. ايشان در آن روز به مسألۀ شوراها پرداخت و به انتخابات شورا در شهر سنندج و برطرف شدن مشكلات اين شهر توسط شوراي‌شهر اشاره كرد. در كل از همان اول شهريور كه مسألۀ شوراها را مطرح كرد تا روز آخر پي گيري مي‌كرد و گفت: من مي‌دانم كه چرا با برگزاري انتخابات و تشكيل شوراها مخالفت مي‌كنند.

*ممنون، نكته‌اي مانده است؟

 -پدر به جد مي‌گفت، روحانيون بايد فقط به فكر خدمت به مردم باشند.

 

منبع: عصرايران


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها