سايت خبري تحليلي انديشه ها: در نخستين جلسه مجلس خبرگان قانون اساسي بعد از رحلت آيت‌الله طالقاني چه گذشت؟
چهارشنبه، 31 شهریور 1400 - 08:28     کد خبر: 95509

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

 


23 شهريور 1398 - 09:43
5d7b8b952a4a7_5d7b8b952a4ab
دو روز پس از درگذشت آيت‌الله طالقاني، عضو مجلس خبرگان قانون اساسي، نخستين جلسه اين مجلس در حالي تشكيل شد كه صندلي خالي ايشان را با عكس و شاخه‌هاي گل پر كرده بودند.

پلتفرم تبليغات ويديويي طاووس

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Volume 0%
 
 

اگه از زندگي و كسب و كارت خسته شدي! اين كليپ رو ببين

ثبت نام كنيد
 

 

عصر چهارشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۵۸ دو روز پس از درگذشت آيت‌الله طالقاني، عضو مجلس خبرگان قانون اساسي، نخستين جلسه اين مجلس در حالي تشكيل شد كه صندلي خالي ايشان را با عكس و شاخه‌هاي گل پر كرده بودند.

سخنان دكتر بهشتي در رثاي آيت‌الله طالقاني

در آغاز نخستين جلسه مجلس خبرگان قانون اساسي كه بدون حضور آيت‌الله طالقاني برگزار شده بود، دكتر بهشتي، رئيس جلسه، طي سخناني با اشاره به رحلت ناگهاني مجاهد كبير آيت‌الله طالقاني گفت:

«جاي عالم جليل و مجاهد بزرگ و معلم و مربي و پيشگام اسلام انقلابي را در جلسه امروز [چهارشنبه ۲۱ شهريور ۵۸] و در جمع‌مان خالي مي‌دانيم. آيت‌الله طالقاني در جامعه انقلابي مسلمان ايران زنده‌ياد و زنده‌نام است و براي هر انسان مومن به خدا و معاد مرگ جز نوعي جدايي از محيطي و پيوستن به محيط ديگر، يعني انتقال معني ندارد. و اين اساسي‌ترين ويژگي‌هاي مكتب‌هاي الهي است كه به جاودانه بودن انسان معتقد است، ولي ترديدي نيست كه از دست دادن چنين چهره درخشنده‌اي ضايعه‌اي بزرگ براي امت ما است كه پر شدنش ميسر نيست مگر با پا گرفتن چهره و چهره‌هايي كه همچنان بتوانند اين نقش‌هاي پيشتاز سازنده را به عهده گيرند و تاريخ به ما آموخته است كه اين چهره‌ها خلق‌الساعه به وجود مي‌آيند و ما به عنوان دوستان قديم و همگامان و همراهان او در اين راه به عنوان نمايندگان مجلس خبرگان و به عنوان روحانيت مترقي و مبارز ياد اين عالم بزرگ را گرامي مي‌داريم.»

دكتر بهشتي سپس از نمايندگان حاضر خواست كه در اين اولين جلسه پس از رحلت آيت‌الله طالقاني، به منظور تجليل از ايشان بايستند و با خواندن فاتحه‌اي ياد اين معلم بزرگ قرآن را گرامي دارند.

آخرين وصاياي آيت‌الله

بعد از قرائت فاتحه، دكتر بهشتي نامه‌اي را كه از سوي دانشجويان، كاركنان و اعضاي هيات‌علمي دانشكده فني دانشگاه تهران به مجلس خبرگان ارسال شده بود قرائت كرد. در اين نامه ضمن تسليت درگذشت آيت‌الله طالقاني با عناوين «مفسر كبير» و «ابوذر زمان» اظهار اميدواري شده بود كه آخرين وصاياي ايشان «در مورد لزوم تشكيل شوراها» مورد تاييد نمايندگان مجلس قرار گيرد. نويسندگان نامه در پايان با طرح اين پرسش كه «مسئله نقش شوراها چه مي‌شود؟» درباره سرنوشت اين موضوع ابراز نگراني كرده بودند.

دكتر بهشتي در پاسخ به سوال ذكر شده گفت: «شوراي انقلاب اسلامي ايران در جلسه ۲ تيرماه، يعني پيش از دو ماه و نيم قبل لايحه تشكيل شوراها را به دنبال توجه به ضرورت مرحله فعلي انقلاب و به دنبال دستور امام تهيه و تصويب و به دولت ابلاغ كرده است.»

ايشان سپس به قرائت ماده اول لايحه قانون شوراهاي محلي پرداخت و با ذكر اين نكته كه«اين لايحه شامل ۱۷ ماده است.» افزود: «حداقل سن انتخاب‌كننده ۱۶ سال تمام است و دولت نيز در تاريخ ۲۵ر۴ر۵۸ يعني ۲۲ روز بعد از تصويب اين لايحه نامه‌اي به شوراي انقلاب نوشته و يك نسخه از نقطه‌نظرهاي وزارت كشور را نيز در اين مورد براي استحضار به شوراي انقلاب فرستاده است.»

دكتر بهشتي همچنين اطمينان داد كه «در مورد تشكيل شوراها جاي هيچ‌گونه نگراني نيست.» و افزود: «ما به پيماني كه با اسلام و خالق و خلق‌هاي‌مان بسته‌ايم وفاداريم. ما با تمام وجود براي حفظ اصالت و هويت اسلامي انقلاب و جامعه ما خواهيم كوشيد و در اين راه مستقيم مطمئن هستيم همه دل‌ها و انديشه‌ها احساسات پاك و مغزهاي متفكر و بازوان تواناي نسل‌ها و قشرهاي مختلف جامعه اسلامي و مستضعفان با ما خواهند بود. و تنها در اين راه است كه مي‌توانيم از افكار همه قشرها برخوردار باشيم و روزي كه در اين انقلاب گام نهاديم با چنين توكلي بود و تا روزي كه زنده هستيم راه‌مان را ادامه خواهيم داد.»

بررسي و تصويب اصل ولايت فقيه

پس از سخنان دكتر بهشتي مجلس وارد دستور شد و اصل پنجم، ولايت فقيه، مطرح و مورد بررسي قرار گرفت و چند نفر به عنوان موافق و مخالف صبحت كردند. آن‌گاه نسبت به اين اصل راي‌گيري به عمل آمد كه از ۶۵ نفر نماينده حاضر در جلسه، ۵۳ نفر راي موافق، ۸ نفر راي مخالف و ۴ نفر راي ممتنع دادند.

اصل پنج قانون اساسي كه در جلسه روز چهارشنبه، ۲۱ شهريور ۱۳۵۸، تصويب شد، بدين شرح بود:

«در زمان غيبت ولي‌ عصر عجل‌الله تعالي فرجه در جمهوري اسلامي ايران ولايت امر و امامت امت بر عهده فقيه عادل و باتقوا آگاه به زمان، شجاع، مدير و مدبر است كه اكثريت مردم او را به رهبري شناخته و پذيرفته باشند و در صورتي كه يك فرد چنين اكثريتي نداشته باشد، شورايي مركب از فقهاي واجد شرايط بالا عهده‌دار آن مي‌گردند. طرز تشكيل اين شورا و تعيين افراد آن را قانون معين مي‌كند.»

بعد از تصويب اصل ولايت فقيه يا همان اصل پنجم قانون اساسي، اصل ششم مورد بررسي و رسيدگي قرار گرفت و عده‌اي از نمايندگان در مورد آن تذكرات و پيشنهادهايي رائه كردند.

جزئيات جلسه مجلس خبرگان برگرفته از گزارش خبرگزاري پارس مندرج در روزنامه اطلاعات، پنجشنبه، ۲۲ شهريور ۵۸، ص ۲.

 

منبع: انتخاب


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها