سايت خبري تحليلي انديشه ها : شرق: هم روسيه از قدرت گرفتن طالبان خرسند است، هم چين/ تهران تاكنون هوشمندي به خرج داده
شنبه، 20 شهریور 1400 - 05:18 کد خبر:95503
سايت خبري تحليلي انديشه ها:

شرق: هم روسيه از قدرت گرفتن طالبان خرسند است، هم چين/ تهران تاكنون هوشمندي به خرج داده

روزنامه شرق در تحليلي از شرايط افغانستان نوشت:روسيه از حضور طالبان خرسند است. طالبان تهديدي براي ايران است و روسيه بدش نمي‌آيد توازن قوا و ابتكار عمل در منطقه را از ايران سلب كند.


البته اگر پاي پاكستان در ميان نبود، طالبان معضل جدي‌اي براي ايران به حساب نمي‌آمد، اما رابطه عميق پاكستان و طالبان براي ايران نگران‌كننده است. با مرزهاي مشترك و طولاني‌اي كه بين ايران و افغانستان وجود دارد بعيد نيست طالبان در درازمدت مرزنشينان ايراني را به نفع خود تحريك كند.

سياست ايران تاكنون رصد دقيق وقايع و تحولات و عملكرد محتاطانه بوده است؛ چراكه عيان است دو كشور قدرتمند چين و روسيه كه شركاي استراتژيك ايران هستند از قدرت‌گيري طالبان منتفع خواهند شد. همين امر موجب شده است ايران صبر پيشه كند و به‌رغم ميل باطني‌اش از احمد مسعود حمايت جدي نكند.

به نظر مي‌رسد ايران اقدامات خود را به كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و درازمدت تقسيم خواهد كرد. در كوتاه‌مدت با احتياط و صبوري گام برمي‌دارد، در ميان‌مدت به سمت يارگيري‌هاي منطقه‌اي خواهد رفت و در درازمدت با شكل‌دادن به نيروهاي نيابتي خود وارد عرصه عمل خواهد شد، اما بعيد است ايران صبر ايوب داشته باشد. اگر ببيند در كوتاه‌مدت شرايط به سمتي مي‌رود كه در آينده كشور را با معضلات جدي روبه‌رو خواهد كرد، فرصت را از دست نخواهد داد و در موضع‌گيري‌هايش جسورانه‌تر عمل خواهد كرد تا از فضاي شكننده افغانستان به نفع خود استفاده كند.

به همين دليل است كه فعلا از مقاومت و احمد مسعود دفاع رسمي و قاطعانه‌اي نمي‌كند و تاكنون اين هوشمندي را به خرج داده است تا مانعي جدي در برابر دفاع جريان‌هاي مردمي، نخبگان و روشنفكران و جريان‌هاي سياسي خاصه اصلاح‌طلبان از مقاومت ايجاد نكند. پيگيري اين سياست يعني دفاع خودانگيخته از جبهه مقاومت و احمد مسعود مي‌تواند آلترناتيوي جدي در برابر طالبان و ديگر كشورها باشد كه هزينه آن را حكومت نخواهد پرداخت.