سايت خبري تحليلي انديشه ها : تحولات بزرگ جهاني با يك حزب بزرگ مردمي در چين
چهارشنبه، 27 اسفند 1399 - 04:08 کد خبر:95445
سايت خبري تحليلي انديشه ها:
تهران- ايرنا- پنجمين جلسه عمومي نوزدهمين كميته مركزي حزب كمونيست چين از ۲۶ تا ۲۹ اكتبر ۲۰۲۰ در پكن برگزار شد. در اين اجلاس برنامه پنج ساله چهاردهم توسعه اقتصادي، اجتماعي و چشم انداز و اهداف بلند مدت چين تا سال ۲۰۳۵ مورد تصويب قرار گرفت.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا، پنجمين مجمع عمومي يا كنگره ملي نوزدهمين كميته مركزي حزب كمونيست چين هفته گذشته در حالي در پكن آغاز به كار كرد كه قرار است به همراه اعلام برنامه توسعه اقتصادي ۵ ساله بعدي، سند چشم انداز احتمالي كشور براي نيل به رتبه اول توسعه يافتگي جهان را نيز ترسيم كند.

اين مجمع عمومي كه پنجمين آن از نوزدهمين كميته حزبي است و معمولا ۴ روز به طول مي‌انجامد، مهم‌ترين نشست سياسي سالانه‌ در چين است كه از قضا امسال قرار است مانيفست ۱۵ ساله توسعه همه جانبه اين كشور را نيز به نمايش جهاني بگذارد تا اين كشور بتواند تا سال ۲۰۴۹ به عنوان كشوري با بالاترين سطح درآمد در جهان معرفي شود.

چين تنها كشور ميان كشورهاي با اقتصاد قدرتمند جهان است كه برنامه سياستگذاري ۵ ساله تدوين مي‌كند و اين كار را از سال ۱۹۵۳ همچنان ادامه داده است. برنامه اين دوره نيز پنجمين آنها است تا بتواند به يك اقتصاد خودكفايي دست يابد كه كمتر به بازارها و فناوري‌هاي آمريكا وابسته باشد. امسال هم اين مجمع در حالي برگزار شد كه اقتصاد چين در حال ترميم وضعيت شيوع ويروس كروناست؛ البته با اين وجود زندگي در بسياري از شهرهاي اين كشور به حال عادي بازگشته است.

  

برنامه پنج ساله چهاردهم توسعه اقتصادي چين و همچنين چشم انداز بلند مدت ۲۰۳۵ اين كشور بر ۱۰ تغيير و هدف عمده تمركز دارد:

۱- تجزيه و تحليل تغييرات قرن

جنگ تجاري آمريكا با چين و ساير تغييرات بزرگ از جمله انقلاب در فن آوري و تحولات عظيم صنعتي، تغيير در توازن قدرت هاي بين المللي و پيچيدگي محيط جهاني و بي ثباتي در حال افزايش است، اما چين در پي بدست آوردن فرصت ها و مديريت چالش ها است. جنگ تجاري امريكا و چين طولاني مدت و افزايشي خواهد بود كه حفظ هوشياري و آرامش استراتژيك ضروري است.

۲- كوچك كردن كميت رشد اقتصادي و افزودن بر كيفيت رشد اقتصاد

 دستيابي به توسعه پايدار و سالم در اقتصاد بر اساس بهبود در كيفيت و كارايي، افزايش پتانسيل رشد، بهينه سازي اقتصاد، افزايش و تشويق به نوآوري و پيشرفت و نوسازي در صنايع است. به نظر مي رسد اقتصاد چين از مرحله رشد سريع به مرحله رشد با كيفيت رسيده باشد.

۳- تشويق و گسترش تقاضاي داخلي

افزايش تقاضاي داخلي بعنوان يك استراتژي مهم مورد تاكيد قرار گرفت كه با اصلاحات در عرضه و بالابردن كيفيت و نوآوري همراه خواهد شد.

۴- دستيابي به فن آوري هاي مهم

نوآوري شالوده ساخت چين مدرن خواهد بود و اتكا به خود در به دست آوردن فن آوري، استراتژي توسعه ملي مي باشد. تقويت كشور با پرورش استعدادهاي جوان و نخبه، دست يابي به نوآوري، تبديل شدن به يك قدرت علمي را در جهان محقق خواهد كرد.

از علم و فن آوري بعنوان كليد قدرت ملي در مواجهه با قدرت هاي بزرگ ياد شد. علم و فن آوري اساس تغيير در هژموني جهاني و نقطه اتكاي ظهور قدرت هاي بزرگ است. اصلاح در سيستم آموزش عالي و تقويت همكاري صنعت و دانشگاه از ديگر موارد ذكر شده بودند.

۵- تمركز بر توسعه اقتصادي پايدار و واقعي

چين ديجيتال، صنايع پيشرفته و مدرن، بهبود كيفيت اقتصاد و بالابردن كارايي و رقابت از موضوعات مورد بحث در اين قسمت بود. همچنين بر زيرساخت هاي جديد، توسعه حمل و نقل مدرن، انقلاب در انرژي هاي نوين و تسريع در ديجيتالي شدن تاكيد شد.

۶- مقابله با پيري جمعيت

اجراي كامل سياست دو فرزند براي زوج ها بجاي سياست تك فرزندي از راه هاي مقابله با پيري جمعيت است. ميزان زاد و ولد در چين رو به كاهش و پيري جمعيت رو به افزايش است و اگر روند ادامه يابد رشد جمعيت منفي خواهد شد.

در اغلب كشورها پيري جمعيت به كرگدن خاكستري تبديل شده است. رهبر معظم انقلاب در اين باره فرموده اند: پيري جمعيت از همه خطرات بزرگتر است و مسئله فرزندآوري در خانواده اولويت دارد. نخست وزير پيشين ژاپن شينزوآبه گفته بود: كاهش زاد و ولد يك فاجعه ملي است و ولاديمير پوتين گفته است: سرنوشت و چشم انداز تاريخي روسيه به جمعيت بستگي دارد.

۷- ترويج شهرنشيني

بهينه سازي طرح هاي شهرسازي، ارتقاء و توسعه كيفيت شهرنشيني و ايجاد الگوي جديد از توسعه و حفاظت از زمين و هواي پاك از ديگر موضوعات مصوب بود.

۸- توزيع منصفانه ثروت و افزايش رضايت مردم

رشد اقتصادي و رشد درآمد بايد همخوان باشد، ساختار توزيع ثروت بطور قابل ملاحظه اي بايد تغيير كند و فرصت هاي برابر در سطح اجتماع، خدمات عمومي، تحصيلات و بهداشت و درمان بوجود آيد. احساس خوشبختي و امنيت در مردم تقويت و پيشرفت جامعه همه جانبه باشد.

كاهش رشد اقتصادي شكاف درآمدي، فقر، گسست اجتماعي، پوپوليسم و افراطي گري را افزايش مي دهد.

۹- گشايش بيشتر و مشاركت فعال در جامعه جهاني

گسترش همكاري هاي بين المللي، گشايش بيشتر در اقتصاد در جهت دستيابي به مزاياي بين المللي و مزيت هاي بيشتر، تسهيل تجارت و سرمايه گذاري و ترويج پروژه كمربند جاده.

۱۰- تقويت ارتش و حفاظت از امنيت ملي

مدرن سازي ارتش و نيروهاي مسلح تسريع گردد. اصلاحات در ارتش، گسترش علم و فن آوري و جذب استعدادها و نخبگان، حاكميت قانون، تقويت آموزش و آمادگي نظامي و بهبود حفاظت از حاكميت ملي و امنيت. در همين باره رئيس جمهوري چين گفت: چين هميشه سياست نيروي نظامي براي دفاع را دنبال كرده و ارتش چين نيرويي براي حفظ صلح جهاني بوده است. چين به دنبال سلطه نيست و با سلطه طلبي نيز مخالف است و هرگز هم اجازه تهديد و تجاوز به هيچ نيروي خارجي نخواهيم داد.