سايت خبري تحليلي انديشه ها : صداوسيما چه تاجي بر سر فرهنگ كشور زد كه حالا قرار است بر سر فضاي مجازي بزند؟ / برخي دوستان درگير تصورات غلط هستند / مي‌خواهند همه از يك سليقه و مشي واحد تبعيت كنند
سه شنبه، 26 اسفند 1399 - 17:59 کد خبر:95441
سايت خبري تحليلي انديشه ها:
اعتقاد برخي كارشناسان و صاحب نظران بر اين است كه فضاي مجازي دنيايي متفاوت و متمايز با فضاي واقعي و حقيقي است ولي از مصوبه اخير مجلس چنين به نظر مي‌رسد كه نمايندگان مجلس پيش فرض خودشان را بر اين بنا نهادند كه فضاي مجازي متفاوت از دنياي واقعي نيست و به همين دليل هرآنچه كه در حوزه «صدا» و «سيما» توليد مي‌شود مي‌بايست تحت نظارت سازمان «صداوسيما» باشد و از نظرات و تصميمات اين سازمان تبعيت كند.
 

پايگاه خبري تحليلي انتخاب (Entekhab.ir) :يك استاد دانشگاه در حوزه مطالعات رسانه با انتقاد از مصوبه مجلس درباره اختيارات صداوسيما در نظارت بر فضاي مجازي، مي گويد «صداوسيما چه تاجي بر سر فرهنگ كشور زد كه حالا قرار است بر سر فضاي مجازي بزند؟»

دكتر عبدالله گيويان در گفت‌وگو با «انتخاب» با اشاره به مصوبه اخير مجلس مبني بر واگذاري نظارت بر فضاي مجازي به سازمان صداوسيما گفت: اعتقاد برخي كارشناسان و صاحب نظران بر اين است كه فضاي مجازي دنيايي متفاوت و متمايز با فضاي واقعي و حقيقي است ولي از مصوبه اخير مجلس چنين به نظر مي‌رسد كه نمايندگان مجلس پيش فرض خودشان را بر اين بنا نهادند كه فضاي مجازي متفاوت از دنياي واقعي نيست و به همين دليل هرآنچه كه در حوزه «صدا» و «سيما» توليد مي‌شود مي‌بايست تحت نظارت سازمان «صداوسيما» باشد و از نظرات و تصميمات اين سازمان تبعيت كند.

اين استاد حوزه رسانه، ادامه داد: به نظر من از مصوبه مجلس چنين به نظر مي‌رسد كه تصميم آنان براي انحصارگرايي صداوسيما بر توليدات سمعي و بصري است و در همين راستا نيز فضاي مجازي جزيي از دنياي واقعي محسوب شده است.

وي با طرح اين پرسش از نمايندگان مجلس كه تاكنون صداوسيما چه تاجي بر سر فرهنگ كشور گذاشته كه قرار است فضاي مجازي نيز در انحصار اين سازمان قرار بگيرد، تصريح كرد: آيا تاجي كه صداوسيما بر سر فرهنگ كشور گذاشته كفايت نكرده كه حالا با اين مصوبه دنبال انحصار ديگري براي صداوسيما هستيد؟ صداوسيما اگر امكانات و توانايي و توانمندي لازم را در توليد محتواي سمعي و بصري دارد، شايد بد نباشد تا آنچه را كه دارد به ارتقاي كيفيت محصولات خودش اختصاص دهد و سپس به سراغ فضاي مجازي برود.

اين استاد دانشگاه با انتقاد از نگاه جزيره‌اي و انحصاري در حوزه رسانه، گفت: ظاهر اتفاقات چنين به نظر مي‌رساند كه همگي بايد از يك سليقه و مشي واحد تبعيت كنند و در اين ميان حتي امكان نوآوري و تجديدنظر در قوانين و ساختارها وجود ندارد و هر پديده جديدي و هر نوآوري در اين ساختار و قوانين محكوم به «رد» شدن و «نه» شنيدن است و فقط بايد يك سليقه و مشي واحد بر همه چيز حاكم باشد كه قطعا چنين رويكردي نه راهكار مناسبي خواهد بود و نه عواقب و نتايج خوبي خواهد داشت. چنين رويكردي زماني شكل مي‌گيرد كه ما درك و شناخت درستي از موضوعات از جمله بحث فضاي مجازي نداشته باشيم.

گيويان با طرح اين پرسش كه اگر فرضا بتوانيم با نظارت صداوسيما محتواي سمعي و بصري را در فضاي مجازي كنترل و فيلتر كنيم،  نسبت به محتواهاي خارجي و دور از دسترس صداوسيما چه رويكرد و راهكاري را مي‌خواهيم اجرايي كنيم، گفت: دوستان كه محتواي سمعي و بصري خارجي را نماد شومي و بدي تصور مي‌كنند، چگونه مي‌خواهند با اين مصوبه اخير جلوي آن را بگيرند؟ امروز كه ما در دوران مدرن و تكنولوژي هستيم و رفته رفته شاهد پيشرفت ماهواره‌ها و اينترنت هستيم، چگونه مي‌توان با اين مصوبه جلوي اين حجم بالا از اطلاعات و محتواهاي بصري و سمعي را گرفت؟

وي افزود: اين رويكردي كه ما در پيش گرفتيم مانند همان رويكردي است كه برخي كشورها دائما جلوي رسانه‌ها و وسايل ارتباطي جديد اتخاذ مي‌كنند كه هميشه چند قدم عقب‌تر از جهان بوده و به معناي ديگر يك رويكرد رو به عقب و درجا زدن محسوب مي‌شود. به ويژه آنكه در دنياي امروز امكان دسترسي به محتواها بهتر و بيشتر شده است و برهمين اساس بايد اذعان كرد كه مصوبه اخير مجلس و ايجاد رويكردهاي ممنوعيت‌زا و محدودكننده صرفا يك جور نمايش تبليغاتي در حوزه فرهنگ محسوب مي‌شود و نه بيشتر.

اين استاد دانشگاه خاطرنشان كرد: توصيه من به آقايان اين است كه به جاي انرژي گذاشتن و تمركز كردن بر روي مسائل اين چنيني كه به عنوان مثال فضاي مجازي را در انحصار صداوسيما قرار بدهيم، بهتر است بر ظرفيت و توانايي خودمان تمركز كنيم تا بتوانيم با تهيه محتواهاي بهتر و مناسب مردم را به جاي گرايش به سمت آثار ضعيف و مبتذل خارجي ، به سمت محتواهاي مناسب و سازگار با فرهنگ و ارزش‌هاي خودمان جذب كنيم. اميدواري من اين است كه روزي به يك بلوغ فرهنگي برسيم و به جاي ساخت سدها و ممنوعيت‌ها به دنبال رقابت و جذب مردم باشيم.

گيويان در پاسخ به اين پرسش كه چرا طي دهه‌هاي گذشته به جاي تمركز بر تقويت محتواهاي داخلي و ايجاد آزادي رسانه‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي مدام بر رويكرد فيلترينگ و محدوديت تاكيد داشتيم تا بارها و بارها شكست در اين مسير را تجربه كنيم، گفت: اين مساله دلايل مختلفي دارد كه يكي از مهمترين دلايل مرتبط با اين مساله عدم درك و شناخت درست از موضوعات است. اينكه اگر رسانه‌ چيزي گفت حتما موثر خواهد بود و با همين تصور درصدد اجراي فيلترينگ و محدوديت برآمديم، يك تصور و رويكرد غلط و باطل است. متاسفانه برخي دوستان درگير تصورات غلط هستند.

وي افزود: فضاي مجازي شرايط خاص خودش را دارد و دوستان تصور مي‌كنند كه دربرابر اين پديده بايد يك عمل تدافعي را در برابر يك اتفاق و عمل تهاجمي تدارك ببينند. ما فكر مي‌كنيم كه بايد به فعل منفي در برابر همه پديده‌ها به ويژه پديده‌هاي ارتباطي رفتار كنيم. زماني عليه دوچرخه، زماني عليه بلندگو، زماني عليه ويدئو، زماني عليه ماهواره و .... همين رفتار را داشتيم. اين به يك عادت و سنت براي ما بدل شده است. ما فكر مي‌كنيم كه به هرچيزي در قدم اول بايد «نه» بگوييم و بعد كه به ناتواني خودمان رسيديم، آن را ناديده بگيريم.

اين استاد دانشگاه ادامه داد: يك زماني به پشت بام خانه‌ها مي‌رفتند و ديش‌هاي ماهواره‌اي را جمع مي‌كردند، حالا چه اتفاقي افتاد؟ حالا آن را ناديده مي‌گيرند. اشكال كار ما اين است كه به جاي تمركز و نگاه به عوامل دروني مشغول عوامل خارجي و بيروني شديم. ما متاسفانه به ظرفيت‌هاي داخلي خودمان بي‌اعتنايي مي‌كنيم و به همين دليل است كه دچار يك رويه باطل و اشتباه شديم.