سايت خبري تحليلي انديشه ها : مردم بابت روغن نباتي خاطرجمع باشند/ ذخيره 40 هزارتن سيب و پرتقال براي تنظيم بازار شب عيد
یکشنبه، 3 اسفند 1399 - 19:16 کد خبر:95437
دبير ستاد تنظيم بازار با اشاره به ذخاير ميوه و نيز ظرفيت توليد كشور براي روغن، شرايط تامين اقلام مورد نياز ايام عيد را خوب توصيف كرد و گفت: مشكلي در مورد تامين اقلام پرمصرف براي بازار عيد و ايام ماه مبارك رمضان وجود ندارد.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس قبادي با اشاره به ذخاير ميوه و نيز ظرفيت توليد كشور براي روغن، شرايط تامين اقلام مورد نياز ايام عيد را خوب توصيف كرد و گفت: در مورد تامين اقلام پرمصرف براي بازار عيد و ايام ماه مبارك رمضان مشكلي وجود ندارد.

دبير ستاد تنظيم بازار در خصوص نوسانات قيمت در بازار ميوه با اشاره به افزايش نرخ ارز، گفت: امسال نسبت به سال‌هاي گذشته، صادرات اقلامي مانند سيب و پرتقال افزايش پيدا كرده است كه يكي از دلايل آن افزايش نرخ ارز است كه باعث رونق صادرات ميوه شده است.

وي  تغييرات آب‌وهوايي در برخي از استان‌هاي توليدكننده ميوه و مركبات را به عنوان يكي از عوامل كاهش عرضه ميوه و ايجاد نوسان قيمتي در اين بازار عنوان كرد و افزود: در كنار. اين عوامل، تغييرات جوي و بارش‌ها نيز موجب ايجاد محدوديت‌هايي در بخش حمل‌ونقل مي‌شود كه تمام اين‌ موارد در ميزان عرضه موثر است.

 قبادي در ادامه با تاكيد بر وجود ذخاير كافي ميوه براي بازار عيد و ايام پاياني سال، تصريح كرد: خوش‌بختانه با توجه به ميزان ذخاير خوب ميوه، براي تامين و توزيع ميوه ايام عيد مشكلي وجود ندارد و اقلام پرمصرف اين ايام، با قيمت مناسب و به مقدار كافي در دسترس عموم مردم قرار خواهد گرفت.

قبادي با غيركارشناسي خواندن تاثير ذخيره‌سازي ميوه بر نوسانات اخير قيمت‌ها، تاكيد كرد: خريد و ذخيره‌سازي سيب و پرتقال براي شب عيد حدود ۲ ماه قبل انجام شد و اين موضوع هيچ ارتباطي به نوسانات قيمتي در روزهاي اخير ندارد؛ از طرفي ميزان ذخيره سازي رقمي بين ۳۰ تا ۴۰ هزار تُن است كه در مقايسه با توليد چند ميليون تُني سيب و پرتقال در كشور، رقم بسيار كوچكي است و موضوع ذخيره‌سازي اصلا نمي‌تواند زمينه اختلال در بازار را فراهم نمايد.

دبير ستاد تنظيم بازار در ادامه به موضوع تامين روغن مورد نياز بازار اشاره كرد و گفت: در كشور روغن به اندازه كافي توليد مي‌شود و مردم از بابت تامين روغن و ديگر مايحتاج عمومي خود در ايام پاياني سال و همين‌طور ماه مبارك رمضان خاطر جمع باشند.

وي با بيان اينكه بسياري از نگراني‌هاي جامعه در مورد تهيه اقلام و كالاهاي مورد نياز، ناشي از شايعات، اخبار غير مستند و ايجاد بحث‌هاي رواني است، تصريح كرد: براي ايام پايان سال، هم روغن خانوار و هم روغن صنفي و صنعتي به مقدار كافي توليد و در اختيار مصرف‌كننده و قنادي‌ها قرار مي‌گيرد و من درخواست مي‌كنم، مردم نسبت به شايعات منتشر شده در مورد كمبود اين اقلام نگراني نداشته باشند؛ طبق گزارشات اعلام شده، ترخيص روغن خام از گمركات كشور طبق برنامه در حال انجام است و با توجه به ظرفيت خوب توليد روغن كه در كشور وجود دارد، هيچ مشكلي براي تامين نياز بازار وجود ندارد.

دبير ستاد تنظيم بازار تاكيد كرد كه سياست ارز ترجيحي براي كالاهاي اساسي از جمله روغن در سال 1400 ادامه خواهد داشت و تاثير قيمتي متاثر از اين موضوع اتفاق نخواهد افتاد.

انتهاي پيام/ب