سايت خبري تحليلي انديشه ها : پشت پرده حذف شبانه شادي پريدر از فدراسيون شطرنج
یکشنبه، 3 اسفند 1399 - 19:08 کد خبر:95428
سايت خبري تحليلي انديشه ها:
شرق: مهندسي انتخابات رياست فدراسيون‌ها ديگر به يكي از اتفاقات تكراري و خسته‌كننده در ورزش كشور تبديل شده است. نمي‌شود وزارت ورزش انتخاباتي را برگزار كند و شائبه دخالت مسئولان اين وزارتخانه يا رد پاي برخي افراد ذي‌نفع در اين حوزه به ميان نيايد. اين بار صحبت از انتخابات رياست فدراسيون شطرنج است؛ فدراسيوني كه روزگاري همه از بي‌سروصدابودن و كم‌حاشيه‌بودنش مي‌گفتند؛ اما حالا هر روز با اتفاقات جنجالي روبه‌رو مي‌شود.
بدهي چند‌صد‌ميليوني به فدراسيون جهاني شطرنج (فيده)، تغيير تابعيت غيرمنتظره عليرضا فيروزجا، دومين سوپر استادبزرگ شطرنج دنيا، كناره‌گيري ناگهاني سارا خادم‌الشريعه، نابغه شطرنج ايران از تيم ملي، رويارويي پرهام مقصودلو و محمدامين طباطبايي با نماينده‌هاي اسرائيل از‌جمله حواشي مهمي است كه اهالي اين رشته در دوره رياست مهرداد پهلوان‌زاده با آن مواجه بوده‌اند. حالا اما كشمكش‌هاي تازه اين فدراسيون بر سر برگزارنشدن به‌موقع انتخابات و مهم‌‌تر از همه نام‌نويسي يكي از چهره‌هاي مطرح شطرنج كشور براي رقابت در اين عرصه است. اين كانديدا كسي نيست جز شادي پريدر. نخستين شطرنج‌باز زن ايراني كه به درجه استادبزرگي نايل شد و كارنامه‌اي درخشان از عناوين بين‌المللي دارد. قهرمان سابق شطرنج زنان ايران كه در دوره رياست پهلوان‌زاده نايب‌رئيسي فدراسيون شطرنج را برعهده داشت، تصميم گرفت با حمايت خانواده شطرنج شانس خود را براي تصدي صندلي رياست امتحان كند.
روزهاي پاياني اسفند سال گذشته هم‌زمان شد با پايان كار رياست قبلي فدراسيون شطرنج و آغاز به كار فرهاد نيكوخصال در اين فدراسيون. كمتر از سه ماه بعد از سرپرستي نيكوخصال، در فاصله زماني ۷ تا ۲۱ خرداد نام‌نويسي از كانديداها انجام شد. پروسه تأييد صلاحيت كانديداها در وزارت ورزش و نهادهاي ذي‌صلاح هم طبق روال عادي دنبال شد؛ اما در ميانه راه پيشامدي رخ داد كه شرايط برگزاري اين مجمع انتخاباتي را پيچيده كرد.
اقدام غيراخلاقي برخي از افراد درباره انتشار عكس‌هاي خصوصي پريدر در شبكه‌هاي مجازي به قدري فضا را ملتهب كرد كه وزارتي‌ها با وجود فراهم‌بودن همه چيز و تأييد صلاحيت نامزدها دست از برگزاري انتخابات كشيدند. طبق برنامه قبلي قرار بود انتخابات فدراسيون شطرنج ششم آبان برگزار شود؛ اما دقيقا دو روز پيش از اين زمان، وزارت ورزش به بهانه دستورالعمل كرونايي برگزاري آن را منتفي كرد تا اثبات شود پشت پرده لغو يكباره مجمع آبان چيزي غير از كرونا و محدوديت‌هايش بوده است.
اينكه حاشيه‌هاي پيرامون پريدر در تعويق انتخابات اثرگذار بود يا نه، از سوي هيچ مقام مسئولي در وزارت ورزش تأييد نشد؛ اما همين كه امور مجامع فدراسيون‌هاي ورزشي نام‌نويسي‌هاي قبلي را ابطال و زمان ديگري براي ثبت‌نام دوباره از كانديداها تعيين كرد، كاملا محرز شد كه واقعيت ماجرا چيز ديگري است. اين واقعيت زماني رو شد كه پريدر دو روز بعد از مهلت نام‌نويسي دوباره از سمت نايب‌رئيسي بركنار شد. وزارت ورزش زماني كه براي ثبت‌نام مجدد كانديداي فدراسيون شطرنج مشخص كرده بود ۱۳ تا ۲۷ بهمن بود. پريدر چهارشنبه‌شب هفته گذشته وقتي از نايب‌رئيسي فدراسيون شطرنج بركنار شد كه خود او نيز از طريق رسانه‌هاي رسمي متوجه بركناري‌اش شد.
در‌حالي‌كه انتظار مي‌رفت مسئولان فدراسيون شطرنج دليل اين اقدام شتاب‌زده‌شان را شفاف و صريح اعلام كنند؛ اما واكنشي به آن نشان ندادند تا اينكه پريدر شخصا با اظهاراتي تند و بي‌پرده بيشتر از پس ماجرا بگويد.
او به تسنيم گفت: «مسئولان حتي شهامت نداشتند كه حكم اخراج من را بدهند و واقعاً متأسفم! يك سال براي سرپرست فعلي فدراسيون خدمت كردم؛ اما او حتي جرئت اين را نداشت كه با من تماس بگيرد و علت را بگويد». دليلي كه فدراسيوني‌ها براي بركناري پريدر عنوان كرده‌اند، فعاليت هم‌زمان او در جايگاه نايب‌رئيسي و حضور در انتخابات است؛ دليلي كه اصلا نمي‌تواند توجيه منطقي داشته باشد. اول به اين خاطر كه در چارت فدراسيون‌ها، نايب‌رئيسي اصلا شغل محسوب نمي‌شود و پستي تشريفاتي است. دليل دوم و مهم‌‌تر‌ اينكه اگر نايب‌رئيسي شغل است و مانع از اين مي‌شود كه فرد در انتخابات نام‌نويسي كند، چرا در دوره قبل (آبان) كه ثبت‌نام‌ها انجام شد، حكم بركناري پريدر را ندادند. استادبزرگ شطرنج زنان دقايقي بعد از اينكه از نايب‌رئيسي كنار رفت، در نامه‌اي خطاب به مهدي علي‌نژاد، معاون قهرماني وزارت ورزش و جوانان، از مسئوليتي كه در كميته روابط بين‌الملل و كميته ملي المپيك داشت نيز استعفا داد. او در حالي اين تصميم را گرفت كه دو ماه قبل يعني 24 آذر به‌عنوان عضو كميسيون مربوطه منصوب شده بود. پريدر در متن استعفايش به حالت كنايه عنوان كرده با توجه به اينكه درك درستي از روابط بين انسان‌ها ندارد و حضور تأثيرگذار در اين كميسيون نخواهد داشت، استعفا مي‌دهد.
استادبزرگ شطرنج زنان همچنين گفت: «اگر دليل اين كار ثبت‌نام من در انتخابات فدراسيون شطرنج است، پس چرا در انتخابات قبلي كه نام‌نويسي كرده بودم، اين اتفاق نيفتاد و توانستم به كارم به‌عنوان نايب‌رئيس بانوان ادامه بدهم. نايب‌رئيسي بانوان در ماه‌هاي گذشته شغل نبود و آيا حالا تبديل به شغل شده است؟ نمي‌دانم اين موضوع ارتباطي با انتخابات دارد يا موضوع ديگري در ميان است؛ ضمن اينكه بايد كتبا اعلام كنند كه چرا من را كنار گذاشتند يا در انتخابات قبلي خلاف شده بود كه من با وجود ثبت‌نام در انتخابات توانستم به كارم ادامه بدهم يا اين دوره خلاف شده است».
پُرواضح است شادي پريدر كه همين چند ماه پيش موفق به اخذ تأييد صلاحيت خود براي حضور در انتخابات شطرنج شده بود و گفته مي‌شد كه حتي كانديداي مورد حمايت وزارت ورزش هم بوده، با شيطنتي كه معلوم نيست از چه كساني سر زده، اين بار ديگر شانسي براي گذر از فيلترهاي انتخاباتي ندارد. اين موضوع را به‌راحتي مي‌توان از حرف‌هاي مهين فرهادي‌زاد، معاونت بانوان وزارت ورزش فهميد؛ معاوني كه در ظاهر از حمايت دولت تدبير و اميد از ورزش زنان حرف مي‌زند؛ اما در عمل متفاوت است. او ديروز به مهر گفت: «شادي پريدر را از نايب‌رئيسي كنار گذاشتيم؛ چون او كانديداي انتخابات شده بود و مي‌توانست به‌عنوان نماينده رسمي فدراسيون با همه هيئت‌ها به نفع خود ارتباط داشته باشد؛ بنابراين صلاح را بر اين ديديم كه مسئوليت نايب‌رئيسي را از او بگيريم. خانم پريدر فقط از نايب‌رئيسي فدراسيون كنار گذاشته شده؛ اما كماكان به‌عنوان نيروي قراردادي فدراسيون مي‌تواند به فعاليت خود ادامه دهد. با او در اين زمينه و تصميمي كه اتخاذ شده، صحبت هم كرده بوديم. هدف ما اين بود كه شرايط براي همه كانديداها به‌نوعي مساوي شود؛ اما خانم پريدر واكنش‌هاي ديگري داشت».
پريدر در شرايطي قصد داشت در انتخابات فدراسيون شطرنج شركت كند كه به پشتوانه اهالي اين رشته رأي بالايي براي نشستن روي صندلي رياست داشت. حالا اما معلوم نيست با اتفاقاتي كه افتاده، تكليف آراي او چه مي‌شود؟ آيا او حاضر مي‌شود با كانديداي ديگر ائتلاف كند؟ از دور و نزديك شنيده مي‌شود برخي كانديداها كه منتسب به وزارتخانه هستند، به دنبال اين هستند تا با پريدر پاي ميز مذاكره بنشينند تا شرايط را به نفع خود تمام كنند. البته بعيد به نظر مي‌رسد با رفتار غيرحرفه‌اي كه وزارت و فدراسيون با اين بانوي باسابقه كرده، او تمايلي به ادامه همكاري با مجموعه ورزش داشته باشد. به‌هر‌حال بايد منتظر ماند و ديد انتخابات چه زماني برگزار مي‌شود. شايد هم در دقيقه 90 دوباره شرايط جور ديگري رقم خورد و شادي تأييد صلاحيت شد.