سايت خبري تحليلي انديشه ها : كلاهبرداري با عنوان كمك به زلزله‌زدگان
یکشنبه، 3 اسفند 1399 - 19:08 کد خبر:95427
سايت خبري تحليلي انديشه ها:
معاون اجتماعي پليس فتاي ناجا با اشاره به اينكه برخي از كلاهبرداران سايبري برنامه‌هاي مجرمانه خود را به‌عنوان كمك به زلزله‌زدگان اجرا مي‌كنند، اظهار كرد: كاربران دقت داشته باشند تا در دام كلاهبرداران و فيشرها قرار نگيرند.
سرهنگ رامين پاشايي، معاون اجتماعي پليس فتاي ناجا، اظهار كرد: با توجه به حادثه زلزله در شهرستان سي‌سخت از توابع استان كهگيلويه‌و‌بوير‌احمد، متأسفانه شاهد هستيم برخي افراد سودجو با عنوان كمك به مردم زلزله‌زده در فضاي سايبر و شبكه‌هاي اجتماعي اقدام به كلاهبرداري و سوءاستفاده از احساسات شهروندان مي‌كنند. اين در حالي است كه كمك‌هاي جمع‌آوري‌شده هيچ‌گاه به دست نيازمندان نمي‌رسد.
اين مقام انتظامي با بيان اينكه شهروندان به‌هيچ‌عنوان فريب اين تبليغات را نخورند و براي كمك به زلزله‌‌زدگان حتما از طريق نهادهاي معتبر و مسير‌هاي قانوني كه از سوي رسانه‌ها و خبرگزاري‌هاي معتبر اعلام مي‌شود، اقدام كنند، افزود: با تجزيه و تحليل پرونده‌هاي قضائي ادوار گذشته درباره جمع‌آوري كمك‌هاي مردمي در فضاي مجازي و اشخاصي كه در اين زمينه فعاليت كرده‌اند و ساير تجربيات ثبت‌شده، متأسفانه شاهد اين موضوع هستيم كه مجرمان سايبري با سوء‌استفاده از موقعيت ايجادشده با تحريك اذهان عمومي و بعضا سوء‌استفاده از نام، اعتبار و شهرت افراد مشهور و نامي كشور و با عنوان جمع‌آوري كمك‌هاي مردمي به منظور ياري‌رساندن به آسيب‌ديدگان از طعمه‌هاي خود كلاهبرداري مي‌كنند.
او بيان كرد: بر‌اساس رصدهاي صورت‌گرفته در فضاي مجازي در كار‌گروه ويژه در پليس فتا، تاكنون چندين نفر با راه‌اندازي كانال اقدام به كلاهبرداري از هم‌وطنان با اين شيوه مي‌كردند كه مورد شناسايي قرار گرفتند و اقدام قضائي و قانوني عليه مجرمان و متخلفان اين حوزه آغاز شده است.
 
زورگير  پايانه غرب دستگير شد
سركلانتر پنجم پليس پيشگيري تهران بزرگ از دستگيري راننده خودروي سواري پژو كه از مسافرانش زورگيري مي‌كرد، خبر داد و گفت: متهم به 15 فقره زورگيري اعتراف كرد.
سرهنگ كيومرث حسنوند اظهار كرد: تعدادي از شهروندان به كلانتري ٢٠٩ پايانه غرب مراجعه و از زورگيري سرنشينان يك دستگاه پژوي مشكي‌رنگ شكايت كردند. او با اشاره به اينكه عوامل پليس در تحقيقات ميداني از مسير تردد خودرو، موفق شدند شماره پلاك خودروي سواري پژو را شناسايي كنند، افزود: با مجوز قضائي، متهم در مخفيگاهش دستگير و پس از انتقال به كلانتري ٢٠٩ پليس پيشگيري تهران بزرگ هنگامي كه با شاكيان به‌صورت حضوري مواجه شد، به جرمش اعتراف كرد. سركلانتر پنجم پليس پيشگيري تهران بزرگ ابراز كرد: متهم در بررسي پليس اظهار كرد به مصرف مواد مخدر اعتياد دارد و براي تأمين هزينه‌هاي اعتياد از شاكيان زورگيري كرده است.
اين مقام انتظامي تصريح كرد: با اعتراف صريح متهم به بيش از ١۵ فقره زورگيري از مسافران خود با همدستي يكي از دوستانش، او به دادسرا معرفي شد و تحقيقات براي شناسايي همدستش
 ادامه دارد.