سايت خبري تحليلي انديشه ها : بشيري: «دشت خاموش» در هنر و تجربه اكران خواهد شد
یکشنبه، 3 اسفند 1399 - 18:44 کد خبر:95414
سايت خبري تحليلي انديشه ها:
فيلم «دشت خاموش» تاكنون موفقيت‌هاي بسياري در عرصه جهاني كسب كرده است. دريافت جايزه بهترين فيلم بخش افق‌هاي جشنواره ونيز و جايزه بهترين فيلم از انجمن منتقدان جهاني و همچنين جايزه اعتماد ملي ايتاليا از ديگر افتخارات اين فيلم است. 
سعيد بشيري تهيه‌كننده اين فيلم سينمايي در گفت‌وگو با «شرق» درباره آخرين سفرهاي جشنواره‌اي اين فيلم سينمايي گفت: «دشت خاموش بعد از جشنواره ونيز و جوايزي كه آنجا دريافت كرد، در جشنواره‌هاي استكهلم، توكيو، شب‌هاي سياه تالين، سنگاپور، وايادوليد اسپانيا و فلورانس ايتاليا و سابرسيو كرواسي حضور داشت. در جشنواره سابرسيو كرواسي جايزه بهترين فيلم بخش مسابقه را دريافت كرد.
 در جشنواره وايادوليد اسپانيا جايزه بهترين فيلم در بخش فيلم‌هاي اول و دوم كارگردانان را دريافت كرد. ضمن اينكه فيلم از سوي انجمن مطبوعات خارجي هاليوود (HFPA) هم جهت شركت در شاخه بهترين فيلم خارجي به هفتادوهفتمين دوره مراسم گلدن‌گلوب معرفي شد كه در كنار فيلم خورشيد و آن شب به مرحله بعدي راه پيدا كرد كه البته در فهرست نهايي قرار نگرفت».
او در بخش ديگري از صحبت‌هايش درباره دعوت از كارگردان فيلم به هاليوود گفت: «در واقع انجمن مطبوعات خارجي هاليوود با همكاري جشنواره‌هاي مهم دنيا شش فيلم‌ساز جوان كه آثارشان در سال 2020 جوايز معتبري را از جشنواره‌هاي مهم جهاني دريافت كرده‌اند، براي سه هفته و جهت آشنايي با صنعت فيلم‌سازي هاليوود و چند جلسه آموزشي و ديدار با فيلم‌سازان مطرح آمريكايي دعوت كرده‌اند كه احمد بهرامي نيز جزء اين كارگردانان انتخاب شده و ان‌شاءالله سال بعد عازم اين سفر خواهد بود».
بشيري ادامه داد: «خوشبختانه فيلم دشت خاموش تا امروز در جشنواره‌هاي زيادي حضور داشته و براي سال آينده نيز به چند جشنواره ديگر دعوت شده است. در همين چند روز اخير فيلم در جشنواره كرالاي هند در بخش سينماي جهان به نمايش درآمد و قرار است در سه جشنواره بين‌المللي ديگر در هند حضور داشته باشد. در هجدهمين جشنواره بين‌الملل چناي (30 بهمن تا 7 اسفند)، نوزدهمين جشنواره بين‌المللي پونا (14 تا 21 اسفند) و يازدهمين جشنواره بين‌المللي ياشوانت (23 تا 28 اسفند) شركت مي‌كند. البته در سال جاري فيلم در جشنواره‌هاي ديگري در سوئيس، بلژيك، لهستان، استراليا و هنگ‌كنگ حضور خواهد داشت كه به علت قوانين خاص جشنواره‌ها و اعلام رسمي از سوي آنها ما اجازه اعلام خبر رسمي اسامي 
جشنواره‌ها را نداريم».
او درباره عدم حضور اين فيلم در سي‌ونهمين جشنواره فيلم فجر نيز گفت: «ظاهرا يكي از شرايط شركت فيلم‌ها در جشنواره فيلم فجر داشتن مجوز يا پروانه نمايش سينمايي است و چون فيلم دشت خاموش پروانه نمايش ويدئويي داشت ما امكان حضور نداشتيم البته درخواست تبديل پروانه نمايش سينمايي هم از وزارت ارشاد كرديم كه متأسفانه شوراي پروانه نمايش سازمان سينمايي با درخواست ما موافقت نكردند و با تمام اشتياقي كه بنده و آقاي بهرامي داشتيم اين امكان ميسر نشد».
او در بخش ديگري از صحبت‌هايش گفت: «در ايام برگزاري جشنواره‌هاي ونيز و وايادوليد اسپانيا چندين نقد و مطلب تحليلي درباره فيلم در مطبوعات اين كشورها چاپ شد و همچنين در روزنامه ليبراسيون نيز درباره فيلم مطلب مثبتي نيز نوشته شد البته در مجموع اكثر منتقدان خارجي نگاه مثبتي به فيلم داشتند. انتخاب دشت خاموش به عنوان بهترين فيلم جشنواره ونيز توسط انجمن منتقدان جهاني (فيپرشي) نيز تأييدي بر اين حرف بنده است». بشيري در پايان درباره سرانجام نمايش فيلم در ايران نيز گفت: «فيلم قرار است در اكران هنر و تجربه به نمايش در‌بيايد و فعلا هماهنگي‌هاي لازم هم با آقاي صانعي‌مقدم انجام گرفته است و ما فقط منتظر هستيم در شرايط بهتري و با اميد خدا روزي كه سايه هراسناك كرونا از فضاي اجتماعي كشور دور شده باشد و در اولين فرصت كه شايد اوايل تابستان باشد، فيلم را 
اكران كنيم».