سايت خبري تحليلي انديشه ها : هر كارت ملي يك روغن!
یکشنبه، 3 اسفند 1399 - 18:41 کد خبر:95410
سايت خبري تحليلي انديشه ها:
ايسنا: با وجود اينكه مسئولان همواره وعده رفع مشكلات توليد و توزيع روغن جامد و مايع را مي‌دهند، اما همچنان روغن جامد در بازار كمياب است و در برخي فروشگاه‌ها به هر كارت ملي تنها يك روغن جامد تعلق مي‌گيرد. از اواخر شهريور امسال عرضه روغن جامد در بازار كم شد و كمتر از يك ماه بعد نيز اين مشكل براي روغن مايع ايجاد شد.
 مشكلات ايجادشده در حدي بود كه براساس گزارش‌هاي رسيده از تهران و برخي شهرستان‌ها يا به‌طور كل روغن در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها نبود، يا با قيمت‌هاي بالاتر به بهانه كمياب‌شدن فروخته مي‌شد، يا خريد روغن منوط به خريد اقلام ديگر بود يا اينكه پس از ايستادن در صف به هر نفر تنها يك روغن فروخته مي‌شد.
 صف‌هاي طولاني و چندين‌ساعته كه در شرايط كرونايي با وجود هشدارهاي كارشناسان بخش بهداشت و درمان كشور در آن روزها تشكيل شد و حتي هنوز هم در برخي مناطق همچنان براي خريد روغن تشكيل مي‌شود! البته اين صف‌ها فقط مختص به روغن نيست و گويا تب آن براي اقلام ديگر هم داغ شده است و معلوم نيست چند نفر ناخواسته با ايستادن در اين صف‌ها درگير كرونا شده‌اند. 
البته از همان روزها نيز مسئولان مربوطه در اين‌باره نظراتي مطرح و علت كمبود عرضه روغن را تحريم‌هاي ظالمانه، مشكلات ارزي و انتقال آن و عدم تخصيص ارز براي واردات روغن خام توسط بانك مركزي اعلام كردند. حتي به اين موضوع هم اشاره شد كه به دليل جو ايجادشده در بازار برخي روغن مي‌خرند و در خانه انبار مي‌كنند و همين موضوع تقاضا را بالا برده است.
 اما چندي بعد شركت بازرگاني دولتي از تزريق ۷۰ هزار تن روغن براي خانوار و صنف و صنعت خبر داد و دبير انجمن صنفي روغن نباتي نيز اعلام كرد كه اين مقدار روغن بين كارخانه‌ها توزيع و پس از آن وارد بازار خواهد شد و آرامش به بازار باز خواهد گشت.
 اگرچه چندي بعد وضعيت عرضه روغن مايع در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و بعد از آن در خرده‌فروشي‌ها بهتر شد و بازار به ثبات نسبي رسيد، اما گزارش‌ها نشان مي‌دهد كه هنوز برخي استان‌ها در تأمين روغن مايع مصرفي خانوار با مشكلاتي مواجه هستند. 
هرچند در كنار آن كمبود عرضه روغن جامد همچنان خودنمايي مي‌كند و شهروندان را با چالش‌هاي بسياري مواجه كرده است.
 
حداقل قيمت مسكن‌ ملي به متري ۶ ميليون تومان مي‌رسد
ايلنا: دبير كانون سراسري انبوه‌سازان كشور اظهار داشت: به چه زباني بگوييم جان 20 ميليون نفر در سكونتگاه‌هاي غير رسمي در خطر است و دچار بدمسكني هستند. 
فرشيد پورحاجت درباره اعلام وزارت راه و شهرسازي مبني بر شناوربودن قيمت مسكن ملي با توجه به شرايط روز عرضه اظهار داشت: در ابتدا بايد گفت عملكرد وزارت راه و شهرسازي در دو سال گذشته در حوزه مسكن كاملا متزلزل بود.
 وي تأكيد كرد: اقدامات غيركارشناسي اين وزارتخانه خسارت سنگيني را چه براي بخش خصوصي و چه براي مردم ايجاد كرده كه مصداق بارز آن موضوع شناوربودن قيمت مسكن ملي و عدم تعيين يك قيمت مشخص براي آن است.
 وي با اشاره به قيمت تمام‌شده مسكن ملي براي متقاضيان گفت: با توجه به اينكه نمي‌دانيم مسكن ملي در چه تاريخي تحويل مي‌شود و با فرض اينكه قيمت‌ها ثابت بماند با تمام اين شرايط، قيمت تمام‌شده مسكن ملي براي افراد در هر مترمربع حداقل شش ميليون تومان است كه مي‌بينم اختلاف فاحش با قيمتي كه در ابتدا اعلام شد،‌ دارد.