سايت خبري تحليلي انديشه ها : اتمام رسيدگي به پرونده هواپيماي اوكرايني
یکشنبه، 3 اسفند 1399 - 18:39 کد خبر:95408
سايت خبري تحليلي انديشه ها:
شرق: رئيس سازمان قضائي نيروهاي مسلح كشور گفت: «رسيدگي به پرونده سانحه سقوط هواپيماي اوكرايني در دادسراي نظامي به اتمام رسيده است». به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمين بهرامي گفت: «با اتمام رسيدگي به پرونده حادثه سقوط هواپيماي اوكرايني در دادسراي نظامي، اين پرونده هم‌اكنون در مرحله تدوين كيفرخواست است». وي افزود: «مراحل محاكمه پس از طي فرايند مقدماتي با حضور متهمان و اولياي دم در دادگاه آغاز مي‌شود». پيش‌تر وزير راه و شهرسازي وعده داده بود گزارش اين حادثه به‌زودي در دسترس مردم قرار مي‌گيرد. محمد اسلامي، اوايل دي‌ماه در جلسه هيئت دولت درباره پرونده هواپيماي اوكرايني گفته بود: «جمع‌بندي سانحه تمام شده و در اختيار ذي‌نفعان قرار گرفته است. گزارش آن به‌زودي در سامانه هواپيمايي كشوري براي همه مردم قابل رؤيت خواهد بود».
چندي‌پيش، شبكه سي‌بي‌سي كانادا مدعي شد در ميان اسناد تحقيقات نهادهاي كانادايي در اين زمينه، به صدايي ضبط‌شده از وزير خارجه ايران دست پيدا كرده است. به ادعاي اين گزارش، محمدجواد ظريف در جلسه‌اي كه زمان و مكان و حضار آن از سوي اين رسانه مشخص نشده‌اند، مي‌گويد هزار احتمال براي توضيح علت ساقط‌كردن اين هواپيما وجود دارد؛ شامل حمله‌اي عمدي در نتيجه كار دو يا سه نفر نفوذي.
اواسط دي‌ماه، دادستان نظامي تهران درباره ابعاد رسيدگي به پرونده هواپيماي اوكرايني گفته بود تحقيقات دادسرا به اتمام رسيده و به‌زودي پرونده با صدور كيفرخواست به دادگاه نظامي تهران ارسال مي‌شود. غلامعباس تركي از اتمام بررسي‌هاي هفت گروه كارشناسي نظامي و سازمان هواپيمايي كشوري درباره فرضيه‌هاي مختلف در‌خصوص علل وقوع سانحه خبر داد و گفت: «هفت گروه‌ كارشناسي در حوزه سامانه تورام‌يك، مراقبت پرواز، پدافند هوايي، جنگال و سايبر الكترونيك، مواد منفجره و محترقه و مسائل امنيتي، به تحقيق در ابعاد مختلف پرداختند و بخشي از بررسي‌هاي فني نيز در سازمان هواپيمايي كشوري حول محور عملكرد هواپيما و كروي پروازي، مراكز كنترل هوايي، شناسايي اشكالات و ضعف‌هاي احتمالي و پيشگيري از سوانح انجام شد». اين مقام قضائي درباره استدلال‌هاي مطرح قضائي درباره خطاي انساني گفت: «مطابق دستورالعمل‌ها، سامانه پدافندي به دليل آنكه از نظر دستور آتش، در شرايط آتش محدود قرار داشت، به‌هيچ‌وجه بدون دستور شبكه پدافندي و پست فرماندهي مربوط، مجاز به شليك نبوده و با توجه به محدوديت‌هاي سامانه در تشخيص نوع اهداف و دوست از دشمن، شناسايي اهداف متخاصم و دستور شليك تنها بر عهده شبكه پدافندي بوده است». وي اشتباه در تعيين سمت شمال را خطاي انساني فاحش ديگر فرمانده سامانه برشمرد و افزود: «بر اساس گزارش كارشناسان، بررسي‌هاي سازمان هواپيمايي كشور و نتايج حاصل از عمليات شبيه‌سازي، سامانه پدافندي بعد از آخرين جابه‌جايي تاكتيكي، موقعيت شمال سامانه را به علت فراموشي تنظيم نمي‌كند و به همين دليل اهداف را در صفحه رادار با تغيير فاحش موقعيت مشاهده مي‌كرده است». تركي افزود: «كاربران سامانه در واقع هواپيماي اوكرايني را به‌عنوان جسم پرنده در خارج از مسير باند پروازي مي‌ديدند و چون رادار آن قادر به تشخيص هواپيما از ساير اجسام پرنده نبوده، وضعيت براي آنها اين‌گونه تداعي مي‌شود كه هدف متخاصمي به سمت تهران در حال حركت است و هنگامي هم كه درصدد كسب تكليف از شبكه پدافندي برمي‌آيند، به دليل عدم برقراري ارتباط و مبادله پيام، فرمانده با اعتقاد به كمي زمان مقابله با خطر، شخصا تصميم به شليك مي‌گيرد». دادستان نظامي تهران تفكيك خطاي انساني از خطاي سيستمي را در وقوع اين سانحه ضروري برشمرد و گفت: خطاي عامل انساني كه موجب وقوع سانحه شده، خيلي مشهود و روشن است؛ ولي با ضعف و اشكالي در خود سامانه، دستورالعمل‌ها و ساختارهاي شبكه پدافندي كشور و هواپيمايي كشوري مواجه نشديم و معتقديم به‌رغم سخت‌بودن تصميم‌گيري به دليل فضاي حاكم در شب حادثه، اگر كاربر و فرمانده سامانه دقت لازم را به خرج مي‌دادند، اين حادثه اتفاق نمي‌افتاد». به گفته دادستان نظامي تهران، فرضيه‌هايي كه درباره حمله سايبري، هك سامانه پدافندي، اختلال در سامانه‌هاي هواپيما و شبكه پدافندي مطرح شد، با دلايل متقن به اثبات نرسيد.