سايت خبري تحليلي انديشه ها : تحريم‌ها را بردارند، مسائل حل مي‌شود
یکشنبه، 3 اسفند 1399 - 18:36 کد خبر:95406
سايت خبري تحليلي انديشه ها:
شرق: آيت‌الله سيد‌علي حسيني‌اشكوري، نماينده مجلس خبرگان رهبري از استان گيلان كه ميهمان برنامه تلويزيوني دستخط بود، در مصاحبه خود سخناني بر زبان آورد كه به نوعي تابوشكني بود و براي اولين‌بار از زبان شخصيتي در چنين جايگاهي مطرح مي‌شد؛ مسئوليت همه عاملان حوادث 88، همچنين انتقاد از بي‌تأثير‌دانستن تحريم و ضرورت حفظ برجام، بخش‌هايي از سخنان او بود.
اين نماينده مجلس خبرگان رهبري با انتقاد از بي‌تأثير‌دانستن تحريم‌ها، به شرايط سخت اقتصادي مردم اشاره كرده و گفته است: مردم انتظاراتي دارند كه اين انتظارات در رابطه با مسائل مادي، مالي، اقتصادي و معيشتي است. مردم از نظر معيشت در مضيقه هستند. اين گراني افسارگسيخته شوخي نيست. اين براي چيست؟! درست است كه تحريم‌ها شديد است، قطعا تحريم‌ها اثر دارد و اينكه مي‌گويند تحريم‌ها اثر ندارد، درست نيست و مي‌خواهند چشم خود را بر واقعيت ببندند. اما ضعف مديريت هم وجود دارد و وقتي از اين صحبت مي‌كنيم، حمله به دولت نيست. دولت تنها در اين
 امر مقصر نيست.
اين گروكشي در اين مملكت اسلامي چه معنايي دارد؟
او به اختلاف‌هاي ميان رؤساي مجلس و قوه مجريه پرداخت و گفت: همين كه هماهنگ نباشند، همين كه همه به جان هم بيفتند، قوا با هم درگير باشند، ضعف مديريت است. مگر بودجه براي مملكت ديگري است كه اين‌‌چنين گروكشي مي‌كنند؟ اين گروكشي در اين مملكت اسلامي چه معنايي دارد؟ نتيجه اين، ريزش است. براي كسي كه نمي‌تواند بين من انقلابي‌نما و طرفدار نظام به ظاهر و كارگزار نظام كه بدون ‌اساس يا لااقل لياقت كارگزاري را ندارم، تفكيكي قائل شود، به انقلاب و مذهب و بزرگاني كه جز تلاش، زحمت، دلسوزي و شب‌زنده‌داري نداشته‌اند، سرايت مي‌دهد.
دورزدن تحريم‌ها دردسرساز   است
او ادامه داد: در‌خصوص فرمايشات رهبر انقلاب درباره اقتصاد مقاومتي كه از قبل پيش‌بيني كردند و هشدار مي‌دادند، اهمال شده است و اينكه از همسايه‌هاي بيشتر مي‌توانستيم استفاده كنيم. اما اينكه بگوييم تحريم‌ها اثر ندارد، درست نيست. تحريم‌ها انصافا اثر دارد و مي‌گوييم تحريم را دور مي‌زنيم و اين دور‌زدن براي ما خرج و هزينه دارد. اين دور‌زدن آسان نيست و براي ما دردسرساز است؛ چون جلوي دور‌‌زدن را هم مي‌گيرند.
تحريم‌ها را   بردارند، مسائل حل مي‌شود
بحث احياي برجام و بازگشت آمريكا به آن نيز يكي از موضوعات اين روزهاي رسانه‌ها است كه اشكوري در اين رابطه گفت: هر مادري كه به اميد بخار ديگ همسايه نشست، بچه‌هاي او گرسنه مي‌خوابند. رهبر معظم انقلاب هم بيان كردند كه شرط مراجعه ما به برجام اين است كه تحريم‌ها را بردارند. آنها تحريم را ايجاد كردند، آنها مشكلات را ايجاد كردند. وقتي اين مشكل را بردارند، مسائل حل مي‌شود. البته آن كساني كه گرفتاري‌ها و سختي مردم براي آنها درآمدزاست و كاسب اين راه هستند، بايد از خدا بترسند و درد و رنج مردم و گرفتاري مردم را ببينند.
اين چه دلسوزي است كه حاضرند ملت در  رنج  و مصيبت  باشد
او به طرفداران ايراني ترامپ در انتخابات اخير آمريكا هم اشاره كرد و گفت: به هر حال اينكه برخي عنوان مي‌كنند ترامپ بايد انتخاب مي‌شد و بيشتر به نفع ما بود، اين يعني چه؟! رهبري هم فرمودند اگر كسي يك لحظه راضي باشد كه فشار بيشتري از ناحيه دشمن و آمريكا بر ملت تحميل شود، اين يعني چه؟ اين يك شخص نيست، بلكه يك تفكر است. اين نماينده مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: نمي‌خواهم اسمي بياورم، ولي حتي كساني كه خارج‌نشين هستند، كساني كه براي كشور و ملت دلسوزي مي‌كنند، اين چه دلسوزي است كه حاضرند ملت در رنج و مصيبت و ناراحتي به سر ببرد، ولو به واسطه بقاي يك روز و ظلم يك ظالم اين را راضي باشيم كه فشار بيشتري بر مردم وارد شود؟
خبرگان رهبري عصمت براي  كسي قائل نيست
اين عضو خبرگان رهبري با تأكيد بر نقش نظارتي مجلس خبرگان رهبري گفت: خبرگان مسئوليت قانوني دارد كه در شرايط ويژه‌اي كه پيش مي‌آيد، بايد انجام دهد و الان هم بايد انصاف داشته باشد و رهبري را تنها نگذارد و از مواضع بحق ايشان دفاع كند و اگر نقطه‌نظري دارد، ابلاغ كند. عصمت براي كسي قائل نيستيم، ولي اگر نقطه‌نظري وجود دارد، بيان شود. اين‌طور نيست در بوق و كرنا كنند و كسي نظري دارد، مراجعه مي‌كند و بيان مي‌كند. اين‌طور نيست كه تعابير زشتي در رابطه با اين امر استفاده كنند. شخصيت‌هايي بوده‌اند كه سؤالي داشتند، طرح كرده‌اند‌.
حاكم عادل و عاقل نتيجه مشورت را مي‌سنجد
او حتي در پاسخ به اين پرسش كه «‌يعني انتقاد داشتند و بيان كردند؟» جواب مثبت داده و توضيح داده است: اگر چيزي به ذهن من برسد، بيان مي‌كنم و از كانالي كه دارم ابلاغ مي‌كنم. به اين معنا نيست كه حرف من درست باشد. اين نكته مهمي است كه گاهي مواقع من چيزي را از يك زاويه مي‌بينم، ولي شما كه مشرف هستيد از زاويه بالاتري هم اين را مي‌بينيد و هم مافوق اين را مي‌بينيد. ممكن است من نكته‌اي را ببينم كه طرف مقابل نبيند. وقتي من مي‌گويم ملتفت مي‌شود، اما اين مسئله بسيار مهم است. در آيه شريفه «و شاورهم في الامر‌...» خداي تعالي به پيامبر مي‌فرمايد تندخوي نيستي و اگر تندخوي بوديد، اينها از دور شما پراكنده مي‌شدند. بعد مي‌فرمايد با اينها مشورت كن. بعد نمي‌گويد نتيجه مشورت اينها و رأي جمعي را اتخاذ كن، بلكه مي‌گويد مشورت كنيد، چون فرض اين است آن كسي كه حاكم عادل و عاقل است، نتيجه مشورت را مي‌سنجد. اگر نتيجه مشورت نتيجه درستي است يا حقايق خواناست، مي‌گويد شما تصميم بگير.
در  برخورد  با  حوادث 88 خطاهايي صورت گرفت
آيت‌الله اشكوري در بيان مواضع خود درباره حوادث 88، به مسئوليت همه افراد درگير در آن حوادث اشاره كرد و گفت: فتنه چيز خوبي نيست، اما به اين معنا نيست كه هيچ خطايي در برخورد با فتنه صورت نگرفته باشد. به‌هر‌حال خطا‌هايي شده است. شايد مي‌شد ملاحظات ديگري مي‌كردند. او به رفتارهاي اشتباهي كه به اعتبار نظام لطمه زد نيز اشاره‌اي كرد و توضيح داد: خسارت بزرگي بود. اعتبار نظام زير سؤال رفت و ايجاد اختلاف و دوقطبي‌شدن ملت، خسارت‌هاي بزرگي است. اين عضو مجلس خبرگان رهبري همچنين گفت: عاملان اصلي بايد عذرخواهي كنند. در مرحله اول بايد بفهمند و به اينجا برسند كه اشتباه كردند و بعد، بايد اين شهامت را داشته باشند كه بگويند اشتباه كردم.