سايت خبري تحليلي انديشه ها : ادعاي اعلام ديرهنگام ورود كرونا‌ به ايران، دروغ است
یکشنبه، 3 اسفند 1399 - 18:35 کد خبر:95405
سايت خبري تحليلي انديشه ها:

ايسنا: رئيس‌جمهوري در جلسه ستاد ملي مقابله با كرونا با يادآوري گذشت يك سال از ورود رسمي كرونا به كشور گفت: «ما از اولين روزي كه فهميديم ويروس وارد كشور شده، تصميم گرفتيم به مردم اعلام كنيم. برخي شبهه داشتند كه چون نزديك به انتخابات است، بگوييم يا نه و من گفتم ترديد نكنيد. چه انتخابات باشد، چه هر مراسم ديگري اين را بايد به مردم گفت؛ چرا‌كه اين ويروس شوخي ندارد. ضدانقلابي كه شبهه‌افكني مي‌كند اين دولت به مردم گزارش نداد و نگفت كه ويروس وارد كشور شده است، اين يك دروغ محض است و ما از همان روزي كه متوجه شديم، اين موضوع را به مردم اعلام كرديم». حسن روحاني تأكيد كرد: «از لحاظ ساختاري در كشور ما يك كار بسيار بزرگ صورت گرفت. يك ستاد مقابله با اين ويروس شكل گرفت. ۵۸ جلسه تاكنون در اين ستاد برگزار شده است و اين غير از جلسات كميته‌هاي تخصصي و ديگر بخش‌هاي مربوط به مقابله با كروناست. شايد تشكيل اين ستاد ناشي از تجربه دفاع مقدس بود كه در همان زمان هم شوراي عالي پشتيباني جنگ به حكم امام شكل گرفت كه مصوباتش مانند قانون بود و به مجلس اعلام مي‌شد كه البته فقط درباره جنگ بود و اين شوراي عالي يك ستاد پشتيباني جنگ هم راه انداخت».
او با تأكيد بر اينكه در تجربه جديد هم شوراي عالي امنيت ملي تصويب كرد كه ستادي تشكيل شود كه اختياراتش در حد اختيارات شوراي عالي امنيت ملي باشد، گفت: «يعني مصوبات آن براي همه لازم‌الاجرا و در حكم قانون باشد و به همين صورت رهبر انقلاب تأييد كردند و اين كار آغاز شد. اين ستاد يك تجربه بسيار گران‌قدر براي كشور است. البته اين مصوباتي كه تاكنون گذرانديم، مربوط به كرونا است و براي بعد از اين شرايط نافذ نيست؛ در‌عين‌حال مي‌شود برخي مقررات و مصوبات را در مراجع ديگر بعدا تصويب كرد و به صورت مقررات دائمي درآورد».
رئيس‌جمهور با بيان اينكه يك تقسيم كار بنياني براي مبارزه با يك ويروس بي‌سابقه بود، عنوان كرد: «مردم ما در صد سال گذشته سابقه چنين ويروسي ندارند كه تمام دنيا و كشور را تحت تأثير قرار دهد و بر كسب‌و‌كار و آموزش و فرهنگ و همه چيز تأثير بگذارد. روزهاي اول فروردين در ستاد گفتم بايد اين ويروس را به صورت يك بليه يك‌ساله مشاهده كنيم. بعضي از دوستان كه بين‌شان پزشك هم بود، به من گفتند كه چرا گفتيد يك‌ساله، اين ويروس يك سال طول نمي‌كشد و در تابستان با گرما تمام مي‌شود. من گفتم ما كه مطمئن نيستيم و بايد احتياط كنيم و براي يك سال آماده باشيم و ديديم كه اين ويروس خطرناك است و به‌سادگي كنار نرفت». روحاني گفت: «الان هم كه يك سال از آن گذشته، نه‌تنها اين ويروس تمام نشده؛ بلكه با نوع آفريقايي و انگليسي و انواعي كه گفته مي‌شود، مواجه هستيم و مشخص هم نيست كه بشر چه زمان از اين ويروس خلاص شود. هيچ‌كس نمي‌داند؛ اما باز هم بايد براي سال آينده خود را آماده كنيم».
او با تقدير از تلاش‌هاي مدافعان سلامت، افزود: «شايد در كشورهاي ديگر هم كادر درماني فعاليت و فداكاري زيادي كرده‌اند كه من زياد مطلع نيستم كه بخواهم مقايسه كنم؛ ولي كاري كه كادر درمان ما انجام داد، انصافا قابل تحسين و تعظيم است. آنان جان خود را فدا كردند و بيش از ۲۶۰ نفرشان شهيد خدمت شدند».