سايت خبري تحليلي انديشه ها : جهانگيري: روش‌هاي فروش خودرو در چارچوب منطقي انجام شود نه به صورت قرعه كشي
دوشنبه، 6 بهمن 1399 - 18:51 کد خبر:95396
جهانگيري در جلسه كارگروه رفع موانع جهش توليد كه صبح امروز (دوشنبه) برگزار شد، گفت كه روش‌هاي فروش خودرو در چارچوب منطقي و با رعايت حقوق توليد كننده و مصرف كننده انجام شود نه به صورت قرعه كشي.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

جهانگيري در جلسه كارگروه رفع موانع جهش توليد كه صبح امروز (دوشنبه) برگزار شد، گفت كه روش‌هاي فروش خودرو در چارچوب منطقي و با رعايت حقوق توليد كننده و مصرف كننده انجام شود نه به صورت قرعه كشي.

به گزارش ايسنا، جهانگيري در اين جلسه كه با موضوع بسته سياستي جهش توليد در زنجيره صنعت خودرو برگزار شد، گفت: يكي از مصاديق جهش توليد كه در سخنان رهبر معظم انقلاب به طور خاص به آن اشاره شد، موضوع جهش توليد در صنعت خودرو بود، صنعتي كه نقش پيشران در راه اندازي صدها بنگاه اقتصادي و صنعتي را در كشور دارد.

معاون اول رييس جمهور با اشاره به اشتغال صدها هزار نفر در حوزه هاي طراحي، قطعه سازي و خدمات پس از فروش، اظهار داشت: بر اساس گزارشات حدود ۹۰۰ هزار نفر در صنعت خودرو و رشته هاي وابسته اشتغال دارند و بايد تلاش كنيم تا با جهش توليد در اين بخش، موجب اميدواري و ايجاد آينده اي روشن براي صدها واحد توليدي شويم كه سهم مهمي در اشتغال و توليد كشور دارند.

وي با اشاره به برخي اشكالات در قيمت و كيفيت خودروهاي توليدي و موضوعاتي نظير زيان دهي دو خودرو ساز بزرگ كشور، گفت: در كنار اين مسائل، حركت صنعت خودرو كشور رو به رشد است و اگر با ديده انصاف نگريسته شود، توليد كنندگان خودرو توانسته اند بخش زيادي از نياز داخلي كشور را در شرايط دشوار تحريم برآورده كنند.

جهانگيري با تجليل از قطعه سازان كشور كه تعدادي از آنها توانسته اند توليداتي متنوع و منطبق با استانداردهاي روز دنيا توليد كنند، گفت: بايد برنامه ريزي ما در جهتي باشد كه شركت هاي قطعه ساز كه عموماً در سالهاي اخير و با مديريت افراد تحصيلكرده شكل گرفته بيش از پيش تقويت شوند و به شبكه هاي جهاني متصل شوند كه بطور روشن يكي از زمينه هاي مهم صادراتي كشور است.

معاون اول رييس جمهور همچنين بر برنامه ريزي براي مسدود كردن رانت هاي ناشي از فروش خودرو به صورت قرعه كشي، اظهار اميدواري كرد با تدوين راهكارهاي مناسب مطالبات توليد كننده و مصرف كننده خودرو برآورده شود كه خودرو با قيمت مناسب در اختيار مصرف كننده واقعي قرار گيرد و توليد كننده دچار زيان هنگفت نشود و دست رانت جويان كوتاه شود.

در اين جلسه كه علاوه بر نمايندگان قواي مقننه و قضاييه، وزراي صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و دارايي، رييس كل بانك مركزي، مديران عامل شركت هاي ايران خودرو و سايپا نيز حضور داشتند، صالحي نيا رييس هيات عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران گزارشي از فروش سالانه ميزان توليد خودرو در سال ۱۳۹۹، تعداد شاغلان مستقيم و غيرمستقيم اين صنعت و چالش ها و راهكارهاي مطرح براي جهش توليد در زنجيره صنعت خودرو ارايه كرد.

همچنين پس از بحث و تبادل نظر پيرامون موضوعاتي نظير قيمت گذاري دستوري، رشد نهاده هاي توليد، كمبود نقدينگي و كاهش وابستگي و افزايش صادرات مقرر شد با تشكيل كارگروهي تا پايان بهمن ماه سال جاري بسته كامل راهكارهاي جهش توليد در زنجيره صنعت خودرو ارائه شود كه در آن علاوه بر تامين نظر خودرو سازان، شوراي رقابت و نهادهاي موثر، منافع مصرف كنندگان نيز در نظر گرفته شود.چ