سايت خبري تحليلي انديشه ها : مهار تجويز بي‌رويه دارو از طريق اجراي همه‌جانبه "نسخه‌‌نويسي الكترونيك"
دوشنبه، 6 بهمن 1399 - 18:48 کد خبر:95395
مديرعامل سازمان بيمه سلامت ايران با اشاره به تأثير اجراي نسخه‌نويسي الكترونيك بر صرفه‌‌جويي در تجويز و مصرف داروها، درباره مزاياي سلامت الكترونيك توضيحاتي ارائه كرد.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

دكتر محمد مهدي ناصحي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري تسنيم، با اشاره به نتايج مثبت نسخه الكترونيك در صرفه جويي داروها اظهار كرد: نسخه‌نويسي الكترونيكي نتايج مهم و تاثيرات بسزايي در حوزه دارو دارد به طوري كه بيمه شده بر اساس گايدلاين‌‌ها و ضوابط ابلاغي داروهاي مورد نياز خود را دريافت مي‌‌كند و نگراني در تهيه اقلام مصرفي نخواهد داشت و لاجرم نيازي هم به انبار خانگي دارو ندارد.

وي با بيان اين‌‌كه دستور پزشك براي چگونگي مصرف دارو در سامانه ثبت مي‌‌شود، گفت: دستور پزشك و نسخه او قابل رصد است و به اين ترتيب از تجويز صحيح داروها اطمينان حاصل مي‌‌شود.

مديرعامل سازمان بيمه سلامت با تاكيد براين‌‌كه در شرايط كمبود دارويي، بيمه شدگان مي‌‌توانند اقلام متفاوت دارو را از داروخانه‌‌هاي مختلف به صورت بيمه‌‌اي دريافت كنند ادامه داد: همچنين امكان دريافت تعدادي از يك قلم دارو در يك داروخانه و تعدادي در داروخانه‌‌اي ديگر به صورت بيمه‌‌اي وجود خواهد داشت؛ پيش از اين به علت الزام وجود برگه دفترچه، امكان دريافت دارو از داروخانه ديگر وجود نداشت.

ناصحي درباره ساير مزاياي الكترونيكي شدن نسخه نويسي و نسخه پيچي تصريح كرد: در شرايط كمبود دارو، به دليل عدم الزام وجود دفترچه كاغذي، بيمه شده مي‌‌تواند از طريق اعضاي خانواده خود در ساير استان‌‌ها دارو را تهيه كند كه موجب كاهش سفرهاي بين شهري و تسهيل دريافت دارو توسط بيمه شده مي‌‌شود، با توجه به بررسي برخط اعتبار بيمه شده براي دريافت كليه اقلام دارويي، در صورتي كه بيمه شده فاقد اعتبار باشد و يا در ليست سياه قرار گرفته باشد، به داروخانه هشدار جهت عدم پرداخت سهم سازمان نمايش داده مي‌‌شود.

مديرعامل سازمان بيمه سلامت، با اشاره به اينكه تمام قوانين نسخه‌‌نويسي و استفاده از اين طرح به‌صورت برخط بررسي مي‌‌شود، افزود: در صورتي كه قوانين اعم از شرط تخصص، سن و همپوشاني داروها در تجويز دارو رعايت نشده باشد، هشدار مربوطه به داروخانه نمايش داده مي‌‌شود، ضمن اينكه پيامك اطلاع رساني براي دريافت تعداد داروها به بيمه شده در لحظه دريافت دارو ارسال و موجب جلوگيري از تخلفات احتمالي مي‌‌شود.