سايت خبري تحليلي انديشه ها : نقل و انتقال معلمان در چه شرايطي امكان‌پذير است؟
دوشنبه، 6 بهمن 1399 - 18:45 کد خبر:95394
رئيس مركز برنامه‌ريزي نيروي انساني و امور اداري وزارت آموزش و پرورش درباره نقل و انتقالات فرهنگيان گفت: جابجايي معلمان منوط به منافع دانش‌آموزان و بر اساس كمبود نيروي انساني با توجه به اعلام نياز در مقصد انجام مي‌شود.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

يارمحمد حسين‌بُر رئيس مركز برنامه‌ريزي نيروي انساني و امور اداري وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار تعليم و تربيت خبرگزاري فارس با اشاره به درخواست تسهيل نقل و انتقال فرهنگيان، اظهار داشت:  جامعه هدف ما دانش آموزان هستند، در واقع حفظ حرمت و تكريم معلم هدف آموزش و پرورش است بنابراين در وهله اول اگر جابجايي معلم منتج به ايجاد كلاس بدون معلم شود، طبيعي است آموزش و پرورش منافع دانش‌آموزان را در نظر مي‌گيرد.

وي با بيان اين موضوع كه حتي‌المقدور نقل و انتقال معلمان صورت مي‌گيرد، گفت: هر سال 5 هزار معلم بر اساس تقاضا و نياز در مقصد جابجا مي‌شوند اما امسال امكان انتقال تمامي فرهنگيان در آموزش و پرورش مقدور نيست. 

رئيس مركز نيروي انساني و امور اداري وزارت آموزش و پرورش اضافه كرد: دليل عدم انتقال تمامي معلمان اين است كه اگر جابجايي فرهنگيان منجر به كاهش معلم در يك استان يا شهرستان شود و نظام تعليم و تربيت در آن منطقه دچار مشكل شود مسلماً آموزش و پرورش با آن جابجايي مخالفت مي‌كند.

حسين‌بُر تصريح كرد: بنا بر شرايط تا جايي كه مقدور باشد براي رفاه حال فرهنگيان مساعدت‌هايي از لحاظ  وضعيت تجرد، طبقات و رتبه در فرم امتيازبندي لحاظ مي‌شود.

وي در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه برخي عنوان مي‌كنند نقل و انتقال معلمان از قانون خاصي پيروي نمي‌كند بلكه برحسب شايسته‌سالاري و سليقه‌اي رفتار مي‌شود، بيان داشت: معمولاً سليقه‌اي نيست و بر اساس نياز و عدم نياز در مقصد طبقه‌بندي صورت مي‌گيرد. 

رئيس مركز نيروي انساني و امور اداري وزارت آموزش و پرورش به شفافيت در نقل و انتقال فرهنگيان اشاره كرد و گفت: آموزش و پرورش در تلاش است جابجايي معلمان را خيلي شفاف انجام دهد و بر اساس امتياز و نياز مناطق دسته‌بندي كند؛ اين مطالبه درستي است و ما هم از اين پيشنهاد استقبال مي‎‌كنيم و درصدديم نتايج را به رؤيت همگان برسانيم.

حسين‌بُر افزود: نقل و انتقال داخل استان‌ها به مديران كل استاني تفويض شده و آموزش و پرورش وظيفه انتقالات بين دو استان را به صورت متمركز در داخل كشور انجام مي‌دهد.

وي در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر لغو ممنوعيت جابجايي فرهنگيان خاطرنشان كرد: بر اساس ماده واحده شوراي عالي انقلاب فرهنگي هر گونه گزينش و استخدام در مشاغل آموزشي و تربيتي در آموزش و پرورش بر اساس نياز شهرستان، استان يا مناطق خواهد بود.

رئيس مركز نيروي انساني و امور اداري وزارت آموزش و پرورش افزود: رديف‌ها به مناطق محروم اختصاص دارد زيرا نياز در اين مناطق نسبت به مناطق برخوردار بيشتر است. دولت سهميه‌هاي قابل توجهي به مناطق كم‌برخوردار در نظر مي‌گيرد ولي باز هم به دليل خروج معلمان با كمبود نيروي انساني در اين مناطق مواجه هستيم.

حسين‌بُر تأكيد كرد: مشكل نيروي انساني مناطق محروم حل نشده است از اين رو كيفيت آموزش نيز از كمبود نيرو متأثر خواهد شد لذا مسؤولان با در نظر گرفتن رديف اعتبارات در تلاش براي مرتفع كردن مشكلات و ارتقاي شاخص‌هاي منابع انساني و كيفيت آموزش هستند.

انتهاي پيام/