سايت خبري تحليلي انديشه ها : كرونا جان افراد «چاق» را بيشتر مي‌گيرد/كوويد 19 در چربي غذا بيشتر زنده مي‌ماند
دوشنبه، 6 بهمن 1399 - 18:30 کد خبر:95388
رئيس ستاد مقابله با كرونا در كلانشهر تهران با بيان اينكه چاقي شانس ابتلا و مرگ و ميركرونا را افزايش مي‌دهد، گفت: كرونا در غذاهاي چرب ماندگاري بيشتري دارد.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

به گزارش گروه سلامت خبرگزاري فارس، عليرضا زالي، رئيس ستاد مقابله با كرونا در كلانشهر تهران در نشست خبري تازه‌هاي تغذيه و كرونا، تاكيد كرد: تامين تغذيه سالم و مكفي بايد به عنوان يك راهبرد مهم در ستاد ملي مبارزه با كرونا مورد توجه دولت قرار بگيرد.

وي ادامه داد: در افرادي كه از تغذيه سالم و كافي برخوردار نيستند شانس ابتلا به كرونا و مرگ ومير بيشتر است؛ همچنين اقامت بيمارستاني اين افراد و حضور در آي سي يو در اين افراد نسبت به سايرين بيشتر است.

زالي با تاكيد بر اهميت تغذيه كافي و سالم در تقويت سيستم ايمني بدن در برابر كرونا گفت: افرادي كه دچار اختلالات تغذيه و يا چاقي هستند نسبت به ديگر افراد استعداد بيشتري براي ابتلا به كرونا دارند.

رئيس ستاد مقابله با كرونا در كلانشهر تهران با بيان اينكه بسياري از افراد چاق، علي رغم چاقي از كمبود عناصر كمياب تغذيه‌اي رنج مي‌برند، افزود: علاوه بر اين، چاقي شانس ابتلا و مرگ و مير را افزايش مي‌دهد.

 زالي با اشاره به دانش در حال تغيير بشر در مورد كرونا، يادآور شد: طبق بيانيه‌هاي سازمان جهاني بهداشت شواهد قطعي براي اينكه غذا به عنوان عامل اصلي انتقال كرونا در نظر گرفته شود، وجود ندارد.

رئيس ستاد مقابله با كرونا در كلانشهر تهران افزود: اما نتايج جديدترين تحقيقاتي كه در انستيتو تحقيقات تغذيه‌اي و صنايع غذايي كشور انجام شده نشان مي‌دهد نمي‌توان با قاطعيت گفت كه غذا عامل انتقال كرونا نيست.

وي يكي ديگر از نتايج اين تحقيقات را ضرورت توجه بيشتر به غذا عنوان كرد و گفت: همچنين طبق اين تحقيقات ممكن است با فرم‌هاي جديد كرونا رو به رو شويم كه در آنها شاهد گردش دهاني و مقعدي ويروس كرونا باشيم.

زالي نسبت به برگزاري نشستي مشترك بين دانشگاه و صنايع غذايي براي خطر زدايي از مواد غذايي اعلام آمادگي كرد و گفت: شايد لازم باشد پروتكل‌هاي بهداشتي تازه‌اي در حوزه صنايع غذايي در دوران كرونا تدوين شود.

رئيس ستاد مقابله با كرونا در كلانشهر تهران با تاكيد بر ضرورت اعمال برخي تغييرات  در طبخ مواد غذايي در دوران شيوع كرونا، اضافه كرد: از جمله اين موارد مي‌توان به گرم كردن مجدد شير پاستوريزه قبل از مصرف و استفاده از ماكروويو براي گرم كردن نان و غذا قبل از مصرف اشاره كرد.

زالي در ادامه بر لزوم حركت صنعت كشور به سمت مكانيزاسيون فرايند توليد مواد غذايي تاكيد كرد و افزود: در فرايند توليد مواد غذايي كه حضور نيروي انساني كمتر است به مراتب آلودگي كمتر مشاهده مي شود.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با بيان اينكه نتايج تحقيقات جديدي كه درباره انتقال كرونا از طريق مواد غذايي در انستيتو تحقيقات تغذيه‌اي كشور انجام شده، در نظرات مراجع علمي جهاني ترديد آفريني كرده است، گفت: نتايج اين تحقيقات ممكن است كانسپت جهاني در اين حوزه را دچار تغيير كند.

وي با اشاره به اهميت تغذيه سالم و داشتن يك سبد غذايي كافي در تقويت سيستم ايمني بدن در برابر بيماري‌ها، تصريح كرد: اما از طرف ديگر بايد از اين نگاه افراطي و خطرناك پرهيز شود كه فكر كنيم مواد غذايي مي‌تواند فرد را در برابر بيمار نشدن تضمين كند.

رئيس ستاد مقابله با كرونا در كلانشهر تهران با بيان اينكه ويتامين C، D، سلنيوم و همچنين روي در تقويت سيستم ايمني بدن نقش موثري دارد، گفت: تحقيقات نشان داده كه در كشور، اپيدمي آنفلوآنزا در زمستان با كمبود ويتامين D افراد ارتباط مستقيمي دارد.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با اشاره به بقاي ويروس كرونا در دماي منفي ۲۰ درجه سانتي گراد به مدت دو سال، تصريح كرد: فرايند انجماد براي از بين بردن كرونا تاثيري ندارد.

وي  با بيان اينكه ثابت شده اسيد معده انسان تا حد زيادي موجب كاهش قدرت بيماري زايي كرونا مي‌شود، گفت: ممكن است در افراد مسن يا همچنين افرادي كه از داروهاي ضد اسيد معده استفاده مي‌كنند، اسيد معده كاهش يافته و فرد در معرض ابتلا به كرونا قرار گيرد.

 زالي با بيان اينكه چه غذا خاستگاه آلودگي كرونا باشد و چه نباشد، آلودگي مواد غذايي در فرايند طبخ، بسته بندي و حمل و نقل محتمل است، گفت: رعايت شيوه نامه هاي بهداشتي درباره كساني كه با مواد غذايي سر و كار دارند بايد سختگيرانه تر باشد.

وي نانوايي‌ها و قنادي‌ها را يكي از محل‌هاي مهمي دانست كه بايد به رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي در آنها توجه ويژه‌اي شود.

رئيس ستاد مقابله با كرونا در كلانشهر تهران با بيان اينكه چربي موجود در مواد غذايي موجب مصونيت ويروس مي‌شود، گفت: كرونا در غذاهاي چرب ماندگاري بيشتري دارد.

زالي يادآور شد: قند نيز ويروس كرونا را در برابر حرارت مقاوم مي‌كند.

انتهاي پيام/