سايت خبري تحليلي انديشه ها : نظر ۳ كارشناس داوري درباره اتفاقات دربي ۹۴/ پنالتي بود و بازيكن استقلال بايد اخراج مي‌شد؟
دوشنبه، 22 دی 1399 - 21:26 کد خبر:95179
سه كارشناس داوري فوتبال ايران درخصوص قضاوت رضا كرمانشاهي در ديدار استقلال و پرسپوليس، نظرات خود را ارائه كردند.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:
به گزارش خبرگزاري تسنيم، تيم‌هاي استقلال و پرسپوليس عصر امروز (دوشنبه) در ديدار معوقه هفته هشتم ليگ برتر فوتبال به مصاف هم رفتند كه اين مسابقه به تساوي 2 - 2 انجاميد.

اتفاقاتي در اين ديدار رخ داد كه براي بررسي اين صحنه‌ها سراغ سه كارشناس داوري فوتبال كشورمان يعني ابراهيم ميرزابيگي، حيدر سليماني و حسين عسگري رفتيم. نظرات اين كارشناسان به شرح زير است:

حيدر سليماني:

* در نيمه اول و در صحنه‌اي در محوطه جريمه پرسپوليس، ابتدا توپ به پاي مدافع پرسپوليس برخورد كرد و بلافاصله به دست اين بازيكن خورد. طبق قانون جديد اين هند نيست و اگر توپ مستقيم به دست مي‌خورد آن وقت داور مي‌توانست تصميم بگيرد كه پنالتي است يا خير. بنابراين بهترين تصميم را كرمانشاهي در اين صحنه گرفت و اعلام پنالتي نكرد.

* در دقيقه 28 سيد جلال حسيني روي مطهري خطا كرد و داور مي‌توانست كارت زرد به او نشان دهد. كرمانشاهي سعي كرد بازي را مديريت كند، ولي طبق قانون بايد به حسيني كارت زرد نشان داده مي‌شد.

*  قضاوت داور بسيار مديرانه و هوشمندانه بود و بايد تبريك به او گفت. در نيمه دوم فقط يك صحنه حساس بود كه در دقيقه 55 رخ داد و عارف غلامي به درستي از داور كارت زرد گرفت. در اين صحنه نيمكت پرسپوليس اعتقاد داشتند بايد به مدافع استقلال كارت قرمز داده شود، اما به دليل اينكه فاصله تا دروازه زياد بود و موقعيت آشكار گل نبود، كارت زرد كافي بود.

* در صحنه گل استقلال كه مردود اعلام شد، آفسايد دياباته خيلي آشكار بود و كمك داور به درستي پرچم زد.

ابراهيم ميرزابيگي:

*رضا كرمانشاهي در نيمه اول بازي را به خوبي قضاوت كرد. او به صحنه‌ها نزديك بود با فشار بازي عصبي نشد و خطاهاي نيمه اول را به درست تشخيص داد و مشكل خاصي نبود. كمك داوران هم در نيمه اول ديده نشدند، چون آفسايد يا صحنه خاصي نداشتيم كه بخواهند پرچم بزنند. در نيمه دوم، بازي كمي افت و خيز داشت و داوري هم همين طور بود، اما هيچ كدام از چهار گل مشكلي نداشت كاملاً در شرايط سالم به ثمر رسيد.

*برخورد توپ به دست بازيكن پرسپوليس در محوطه جريمه پنالتي نبود. دست بازيكن پرسپوليس در حالت عادي بود و ضربه توپ باعث شد دست او باز شود. بازيكن از دست خود براي كنترل توپ استفاده نكرد و محيطي را هم اشغال نكرده بود. در قوانين جديد داوري، اگر توپ در محوطه جريمه به هر طريقي به دست مهاجم برخورد كند، خطاي هند است، اما برخورد با دست مدافع فقط زماني هند مي‌شود كه عمدي در كار باشد يا دست فضايي را اشغال كرده باشد.

* در صحنه خطايي كه سيدجلال حسيني انجام داد و نيمكت استقلال معتقد بود او بايد كارت زرد بگيرد، تصميم داور درست بود. چون يك برخورد معمولي در ميانه زمين بود و كارت زردي نداشت، اما خب اعتراض نيمكت‌ها طبيعي است.

* خطايي كه احمد موسوي روي بازيكن پرسپوليس انجام داد، مقابل يك حمله جدي را گرفت و به همين دليل كارت زرد كاملاً به درستي به او داده شد.

*در دقيقه 52 هم اوت به نفع استقلال بود و هم خطا كه نيمكت پرسپوليس بي‌مورد اعتراض مي‌كرد، اما مهم‌ترين صحنه بازي در دقيقه 54 رقم خورد. موقعيتي كه مهدي عبدي با رشيد مظاهري تك به تك مي‌شد و عارف غلامي او را متوقف كرد. درست است فاصله با دروازه زياد بود، اما با توجه به سرعت بالاي عبدي، اين صحنه موقعيت آشكار گل محسوب مي‌شد و نظر من به اخراج بازيكن استقلال بود هرچند داور به اخطار بسنده كرد. دقيقه 63 هم مسعود ريگي مي‌توانست كارت زرد بگيرد، اما داور كارتي به بازيكن استقلال نداد.

* اخطار محمدحسين كنعاني‌زادگان كاملاً درست بود و در صحنه ديگري سيامك نعمتي كارت گرفت، اما قبل از اعلام خطا براي استقلالي‌ها، خطايي روي بازيكنان پرسپوليس رخ داده بود كه داور اشتباه كرد. همين صحنه نيمكت پرسپوليس معترض شد كه اعتراض كردن اشتباه است، اما نظر نيمكت پرسپوليس به اشتباه داور، درست بود.

* گل دقيقه 1+90 استقلال هم كه توسط شيخ دياباته به ثمر رسيد، آفسايد اعلام شد كه كاملاً درست بود.

حسين عسگري:

* برخورد توپ به دست وحيد اميري در محوطه جريمه پرسپوليس در نيمه اول طبيعي بود و نبايد پنالتي اعلام مي‌شد. همچنين مهدي عبدي در محوطه جريمه سرنگون شد كه پنالتي رخ نداد.

* اعتراض فكري به داور مسابقه اصلاً اتفاق خوبي نبود و جلال حسيني نبايد كارت زرد مي‌گرفت.

*در صحنه برخورد محمدحسين كنعاني‌زادگان با مطهري خطايي رخ نداد.

* بازي دو نيمه متفاوت داشت و در نيمه  اول مشكل چنداني ايجاد نشد. مهم‌ترين اتفاق نيمه دوم اين بود كه بايد به عارف غلامي به‌جاي كارت زرد، كارت قرمز داده مي‌شد.  بازيكن پرسپوليس در موقعيت مسلم گلزني قرار داشت و اگر ما مدافع اخطاري را از صحنه حذف كنيم، نزديك‌ترين مدافع حدود هفت متر پشت عبدي بود.

* در يك صحنه عبدي با دروازه‌بان استقلال درگير شد كه خطايي رخ نداد. مظاهري اقدام به دفع توپ كرد كه پيش از رسيدن توپ، زمين خورد و عبدي روي زمين افتاد. وقتي يك اخراج از چشم داور مسابقه پنهان باشد، نشان مي‌دهد عملكرد داور رضايت‌بخش نبود. كرمانشاهي نيمه اول را بسيار خوب كنترل كرد، اما نمي‌دانم چرا در اين صحنه اتفاق افتاد و كسي به او كمك نكرد.