سايت خبري تحليلي انديشه ها : در تأمين ارز و ريال براي واكسن مضايقه‌ نداريم
یکشنبه، 21 دی 1399 - 17:41 کد خبر:95123
سايت خبري تحليلي انديشه ها:
شرق: رئيس‌جمهور، اولين روز كاري خود را مانند شنبه‌هاي گذشته با حضور در جلسه ستاد ملي مقابله با كرونا شروع كرد. چند روز پيش شايعه شده بود حسن روحاني كرونا گرفته و مدعيان به توييت محمود واعظي، رئيس دفتر او، اشاره مي‌كردند كه مشخص شد جعلي بوده است. عليرضا معزي، معاون ارتباطات و اطلاع‌رساني دفتر رياست‌جمهوري، هم در توييتي كرونا و قرنطينه‌شدن رئيس‌جمهور را تكذيب كرد و دليل اين شايعات را انحراف افكار عمومي از موارد ديگر دانست. روحاني در حالي روز گذشته به جلسه ستاد ملي مقابله با كرونا رفت كه ميزان فوتي‌ها در چند هفته گذشته رو به كاهش گذاشته و به جز چند شهر شمالي، شهر قرمز نداريم، شهروندان تهراني نيز مي‌توانند از پايتخت خارج شوند و نفسي تازه كنند؛ اما مهم‌ترين موضوع براي مردم مسئله واكسن كرونا است. رئيس‌جمهور نيز به اين موضوع اشاره كرد و گفت:‌ «يكي از مطالبات مردم اين است كه سريع‌تر بتوانيم واكسن مورد اطمينان را در اختيار مردم قرار دهيم و مرجع ما در واكسن سازمان بهداشت و درمان است. ما در داخل هم به دنبال اين هستيم كه هرچه سريع‌تر واكسن را به نتيجه برسانيم كه البته اقدامات خوبي انجام شده است. در خارج هم با وجود همه محدوديت‌ها و همه مشكلات دنبال اين هستيم كه بتوانيم واكسن مطمئني را خريداري و وارد كشور كنيم».
مردم  وسيله  آزمايش  سازندگان  واكسن  نخواهند شد
به گزارش ايسنا، روحاني به مشكلات تهيه واكسن اشاره كرد و افزود: «ما براي خريد واكسن بيش از ۴۰ روز گرفتار نقل‌و‌انتقال پول بوديم. يكي از موارد و مثال‌هاي بسيار روشن جنايتي كه آمريكا عليه ملت ايران انجام داد، در تهيه واكسن كرونا بود. آمريكايي‌ها براي جابه‌جايي پول به حساب شركتي براي اينكه زمان نوبت‌مان، واكسن‌ كوواكس را خريداري و وارد كشور كنيم، مشكلات زيادي ايجاد كردند؛ اما دولت با همه اين مشكلات اقدامات لازم را انجام داد؛ يعني چه آنجايي كه واكسن مشترك مي‌خواهيم بسازيم، چه واكسن بخواهيم بخريم و چه در داخل توليد كنيم، هر جا ارز و ريال نياز بوده، دولت بدون هيچ مضايقه‌اي با وجود همه سختي‌ها در اين زمينه با دست باز وارد شده است». او با تأكيد بر اينكه براي ساخت واكسن يا براي خريد واكسن هر ارزي و هر ريالي نياز باشد، بلافاصله به هر قيمتي و با وجود همه مشكلات، آن را تأمين خواهيم كرد، گفت: «ما زودتر از اين هم مي‌توانستيم واكسن وارد كنيم و واكسن‌هايي در اختيار ما بود؛ اما واكسن‌ها متعلق به شركت‌هايي بودند كه مي‌خواستند آن را روي مردم ما آزمايش كنند. به ما پيشنهاد دادند و وزارت بهداشت و درمان به‌حق نپذيرفت و قبول نكرد. البته برخي كشورها قبول كردند كه كاري به آنها نداريم؛ بنابراين مردم ما مطمئن باشند آنها وسيله آزمايش براي شركت‌هاي سازنده واكسن نخواهند شد».
تزريق   واكسن   6   ماه   زمان   مي‌برد
يكي ديگر از نكاتي كه مردم درباره آن سؤال دارند، زمان و شيوه واكسيناسيون است. رئيس‌جمهور در‌اين‌باره گفت: «وقتي واكسن در اختيار ما قرار بگيرد، در فاز اول، اجراي اين واكسيناسيون براي حدود يك‌ميليون‌و ۳۰۰ هزار نفر خواهد بود كه متشكل از كادر درمان كه در خط مقدم‌اند و افراد پرخطر است كه در سراي سالمندان هستند يا جزء معلولان و جانبازان محسوب مي‌شوند؛ بنابراين افراد پرريسك و كادر درماني جزء فاز اول و گروه اول خواهند بود». او با بيان اينكه فاز دوم جمعيت بالاتري را در بر مي‌گيرد، افزود: «در فاز دوم حدود ۱۲ ميليون نفر جمعيت كه سن آنها بالاست يا بيماري زمينه‌اي دارند يا هر دو، در اولويت خواهند بود. در فاز سوم و چهارم هم حدود ۱۹ ميليون نفر را در بر مي‌گيرد. تلاش ما اين است كه فازها كوتاه شود و در حداكثر زمان آن را اجرا كنيم و اميدواريم امسال و سال آينده اين كار انجام شود». ‌روحاني ادامه داد: «البته حتي اگر واكسن در اختيار قرار بگيرد، واكسيناسيون و اجراي آن اين‌گونه نيست كه در يك لحظه يا در يك روز انجام شود. اگر بخواهيم به ۶۰ ميليون نفر واكسن بزنيم؛ يعني در دو نوبت ۱۲۰ ميليون بار بايد اين واكسن تزريق شود. با توجه به مكان‌هاي مختلف و با شيوه‌هايي كه داريم، اين تزريق زمان‌بر است. اگر روزي هزار نفر هم كار واكسن را انجام دهند، با توجه به ۶۰ ميليون نفر حدود چند ماه زمان مي‌برد». او افزود: «اگر در روز به ۵۰۰ هزار نفر واكسن تزريق و اين عدد ضرب در ۶۰ ميليون شود، تزريق واكسن سه ماه زمان مي‌برد و اگر بخواهد دو برابر شود، زمان انجام آن هم دو برابر خواهد شد؛ بنابراين تزريق واكسن و اجراي آن زمان‌بر است كه همه اين موارد مورد بحث و بررسي قرار گرفته است».
فريب   شايعات   را   نخوريد
روحاني همچنين از مردم خواسته به شايعاتي كه گفته مي‌شود واكسن در فلان جا عرضه مي‌شود، توجه نكنند و تنها به متخصصان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، قرارگاه عملياتي و ستاد گوش بدهند و فريب افراد سوءاستفاده‌گر در اين شرايط را نخورند. او گفته: «خريد واكسن و تهيه آن هم جزء اولويت‌هايي است كه انجام مي‌شود و ان‌شاءالله در زمان آن با شرايطي كه اعلام مي‌شود، در اختيار مردم قرار خواهد گرفت؛ ضمن اينكه اگر واكسن آمد و تزريق آن شروع شد، به ‌معناي كنار‌گذاشتن پروتكل‌ها نيست. اين پروتكل‌ها بايد ماه‌ها ادامه پيدا كند.