به گزارش فارس، پزشكان در آمريكا از جمله مشاغلي هستند كه در كنار حسابداران، آرايشگرها،‌ دندانپزشكان، مكانيك‌هاي خودرو، لوله‌كش‌ها و كارگزاران بازار سهام نه تنها بايد ماليات خود را تمام و كمال بپردازند بلكه ممكن است شاهد اعمال عوارض بيشتري از سوي دولت نيز باشند.

از آنجا كه پزشكان هم در آمريكا و هم در ايران از جمله اقشار پر درآمد محسوب مي‌شوند در گزارش پيش رو به بررسي ميزان مجموع ماليات پزشكان آمريكايي پرداخته‌ايم. لازم به ذكر است كه آخرين آمار مربوط به ماليات پرداخت شده توسط پزشكان در آمرييكا به تفكيك ايالت‌ها مربوط به سال 2015 است.

به گزارش استاتيستا، در ميان ايالت‌هاي آمريكا بيشترين ماليات اخذ شده از پزشكان مربوط به ايالت كاليفرنيا است و در اين ايالت در سال 2015 معادل 11.219 ميليارد دلار ماليات از پزشكان اخذ شده است.

پس از كاليفرنيا ايالت نيويورك، شاهد بيشترين اخذ ماليات از پزشكان بوده است و در سال مذكور 7.346 ميليارد دلار از پزشكان در نيويورك ماليات گرفته شده است.

سومين ايالت با بيشترين ماليات پزشكان در آمريكا در سال 2015 فلوريدا است. چرا كه پزشكان در اين ايالت 3.677 ميليارد دلار ماليات داده‌اند.اداره خدمات داخلي آمريكا از تمام پزشكان در تمام ايالت‌هاي اين كشور بر اساس درآمد آنها ماليات دريافت مي‌كند به گونه‌اي كه حتي در ايالت‌هاي دور افتاده‌اي نظير مين، تگزاس، مونتانا و حتي آلاسكا نيز شاهد پرداخت ماليات از سوي پزشكان هستيم.

پزشكان آلاسكا 79.5 ميليون دلار، در مونتانا 167.7 ميليون دلار و پزشكان تگزاس 3.521 ميليارد دلار در سال 2015 ماليات پرداخت كرده‌اند. پزشكان در ايالت مين آمريكا نيز در مجموع 269.6 ميليارد دلار در سال 2015 ماليات پرداخت كردند.

ايالت‌هايي كه پزشكان آنها در آمريكا در سال 2015 بالاي ميليارد دلار ماليات پرداخت كرده‌اند به جز ايالت‌هايي كه آمار آنها گفته شد، شامل كلورادو، آريزونا، كانكتيكات، جورجيا، ايلينوي،‌ مريلند، ماساچوست، ميشيگان، مينه‌سوتا، ميزوري، نيوجرسي، كاروليناي شمالي، اوهايو، پنسيلوانيا، ويرجينيا، واشنگتن و ويسكانسين مي‌شود.كمترين ماليات پرداخت شده از سوي پزشكان مربوط به ايالت وايومينگ با مجموع 43.8 ميليون دلار بوده است.

* پزشكان ايراني و آمريكايي چقدر ماليات پرداخت مي‌كنند؟

آمار موجود حاكي از آن است كه در سال 2015 پزشكان آمريكايي در مجموع بيش از 66.8 ميليارد دلار ماليات پرداخت كرده‌اند.

تعداد پزشكان در آمريكا حدود 880 هزار نفر برآورد مي‌شود كه با توجه به آخرين آمار مربوط به تعداد پزشكان ايراني كه از سوي وزارت بهداشت 117 هزار نفر عنوان شده است، تعداد آنها حدود 7 برابر پزشكان ايراني است. جمعيت آمريكا حدود 300 ميليون نفر و جمعيت ايران نيز 80 ميليون نفر است. بر اساس اعلام سازمان امور مالياتي، پزشكاني ايراني سالانه 150 ميليارد تومان ماليات پرداخت مي‌كنند.

همانطور كه گفته شد پزشكان آمريكايي در مجموع در سال 2015 معادل 66.8 ميليارد دلار ماليات داده‌اند كه با در نظر گرفتن جزئيات بودجه پيشنهادي دولت ايران براي سال آينده كه پيش‌بيني درآمد 22 ميليارد دلاري از محل صادرات نفت در آن قيد شده است، ماليات پرداخت شده پزشكان آمريكايي در سال 2015 سه برابر پولي است كه دولت ايران پيش‌بيني مي‌كند از محل صادرات نفت، ميعانات گازي و گاز طبيعي در سال آينده درآمد كسب كند.

در شرايط عادي و بدون تحريم صادرات نفت و ميعانات گازي ايران با فرض قيمت 50 دلار براي هر بشكه كمتر از 40 ميليارد دلار خواهد بود كه باز هم كمتر ماليات پرداخت شده از سوي پزشكان آمريكايي است.

در سال 2016 هر خانوار آمريكايي به طور متوسط 14.2 درصد از درآمد خود را به عنوان ماليات به دولت اين كشور پرداخت كرده است و اين در حالي است كه براي سال 2017 شاهد آن بوده‌ايم كه ميزان اين رقم 10 درصد افزايش يافته و به متوسط 24 درصد رسيده است.موضوع اخذ ماليات از تمام اقشار منجمله پزشكان در آمريكا به قدري جدي است كه هر گونه تخلف در اظهار ميزان درآمد و تسليم اظهارنامه مالياتي و يا ندادن ماليات مي‌تواند به جريمه‌هاي سنگين و حتي زندان ختم شود.

موضوع فرار مالياتي در بسياري از كشورهاي جهان از جمله آمريكا جرمي كيفري است و از سوي دادگاه‌ها تخلفات بسيار سنگين و جدي محسوب مي‌شود. چرا كه برخلاف كشورهاي نفتي نظير عربستان درآمدهاي محقق شده از محل اخذ ماليات از مشاغل و ديگر فعاليت‌هاي اقتصادي نظير صادرات و واردات از جمله اصلي‌ترين منابع تامين بودجه جاري دولت‌هاست.

در همين پاكستان كه يكي از كشورهاي همسايه ماست فرار مالياتي چند پزشك طي سال جاري سر و صداي زيادي به پا كرد.

در سال 2016 نيز اقدام بيش از 200 پزشك در تايوان در استفاده از پوشش كمك به مؤسسات خيريه براي فرار مالياتي باعث شد تا تمام اين افراد مورد بازجويي قرار گرفته و با متخلفين به شدت برخورد شود.