سايت خبري تحليلي انديشه ها : نوبخت: درآمد نفتي و گازي، از ۱۱۹ ميليارد دلار به ۸.۹ ميليارد دلار رسيده / اينكه در سال جاري به چه عددي مي‌رسد در جلسه غيرعلني و غيررسمي عرض مي‌كنم
سه شنبه، 13 خرداد 1399 - 06:08 کد خبر:93893
محمدباقر نوبخت، رييس سازمان برنامه و بودجه در مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌كه وضعيت صادرات نفت و ميعانات گازي همواره با فراز و نشيب روبه‌رو بوده اضافه كرد: صادرات نفت و گاز و درآمد آن از ۱۱۹ ميليارد دلار در آغاز دهه ۹۰ به ۸.۹ ميليارد دلار رسيده و اين‌كه در سال جاري به چه عددي مي‌رسد در جلسه غيرعلني و غيررسمي عرض مي‌كنم اما همت ما اين است كه نفت را از اقتصاد كنار بگذاريم و برنامه‌هاي كشور را بدون نفت اداره كنيم./انتخاب

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

محمدباقر نوبخت، رييس سازمان برنامه و بودجه در مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌كه وضعيت صادرات نفت و ميعانات گازي همواره با فراز و نشيب روبه‌رو بوده اضافه كرد: صادرات نفت و گاز و درآمد آن از ۱۱۹ ميليارد دلار در آغاز دهه ۹۰ به ۸.۹ ميليارد دلار رسيده و اين‌كه در سال جاري به چه عددي مي‌رسد در جلسه غيرعلني و غيررسمي عرض مي‌كنم اما همت ما اين است كه نفت را از اقتصاد كنار بگذاريم و برنامه‌هاي كشور را بدون نفت اداره كنيم.

محمدباقر نوبخت در جلسه علني صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس شوراي اسلامي در گزارشي درباره‌ي عملكرد بودجه اظهار كرد: طبق قانوني كه در سال ۱۳۹۲ در مجلس تصويب شد زماني كه ما كار را شروع كرديم منابع عمومي كشور ۲۱۰ هزار ميليارد تومان بود كه در سال ۱۳۹۸ به ۴۴۸ هزار ميليارد تومان يعني حدود دو برابر افزايش پيدا كرد، اما اعتبار عمراني از ۲۲ هزار ميليارد تومان به ۶۰ هزار ميليارد تومان يعني سه برابر رسيد.

به نوشته خبرگزاري ها، وي ادامه داد: ما يا نفت مي‌فروشيم كه از آن به عنوان واگذاري دارايي سرمايه‌اي ياد مي‌شود و يا اوراق مي‌فروشيم كه واگذاري دارايي مالي است. در سال گذشته ۱۲ درصد سهم نفت و ساير دارايي‌هاي سرمايه‌اي از كل درآمد بود و واگذاري دارايي‌هاي مالي كه عمدتا اوراق مالي، سهام و صندوق است ۳۸ درصد بود هنوز عمده منابع ما درآمدهاي ما كه ناشي از ماليات و گمرك است. با توجه به سياست‌هاي كلي اقتصاد مقاومتي كه رهبري ابلاغ كردند دولت و مجلس شوراي اسلامي به عنوان دو نهادي كه بايد سياست‌هاي مقام معظم رهبري را دنبال كنند بايد سهم ماليات را در منابع افزايش و سهم نفت را تقليل دهند. در همين راستا ماليات از ۲۷.۶ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۳۲ درصد رسيد و البته هنوز با وضع مطلوب فاصله داريم و سهم نفت هم در بودجه تقليل پيدا كرد، مصارف هم از ۴۴۸ هزار به ۴۴۱ هزار ميليارد تومان رسيد و ۷۰۰۰ ميليارد تومان از مصوبه بودجه را به جهت عدم تحقق منابع نتوانستيم پرداخت كنيم.

معاون رييس جمهور در بخش ديگري از اظهارات‌اش يادآور شد: سياست ما در بخش هزينه‌اي بودجه اين است كه سقف هزينه‌ها را بالا نبريم. يك بخش از اين موارد پرداخت‌هاي پرسنلي، حقوق و دستمزد و يك بخش هزينه‌هاي جاري است؛ هدف ما اين است كه سقف را افزايش ندهيم؛ بنابراين بايد در هزينه‌ها صرفه‌جويي كنيم و به پرداخت‌هاي پرسنلي بيفزاييم. در سال گذشته هزينه‌ها ۲۲ درصد رشد كرد و رشد حقوق و پرداخت‌ها ۳۵ درصد بود و آنچه كه براي بازنشستگان اقدام شد ۳۱ درصد بود. همچنين در بخش تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي برنامه ما اجراي ۱۲ برنامه‌اي است كه در نتيجه ابلاغ سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي پيش‌بيني شده اين ۱۲ برنامه شامل ۵۶ طرح و ۳۰۰ پروژه است. ما موظف هستيم كه با اولويت به پروژه‌هاي اقتصاد مقاومتي اعتبار دهيم تا تكميل شود.

نوبخت با بيان اين‌كه بخشي از بودجه در هر سال به خريد يا بازخريد اوراق منتشر شده سال گذشته معطوف مي‌شود، اظهار كرد: درست است كه ما هر سال ۵۰ تا ۶۰ هزار اوراق منتشر مي‌كنيم اما از سويي مجبور هستيم هر سال اوراق سال‌هاي گذشته را خريداري كنيم و اگر خدايي ناكرده اوراقي كه دولت به عنوان اوراق مالي مي‌فروشد به موقع دريافت نشود، كسي راضي نيست اوراق دولت را بخرد. ما در روزهاي گذشته ۱۰ هزار ميليارد تومان اوراق را با۱۵ درصد در عرض چند ساعت فروختيم زيرا سياست دولت سازمان و برنامه رعايت نظم در تعهدات است.

وي خطاب به نمايندگان مجلس يازدهم گفت: شما وارد شرايطي شديد كه نقشي در آن نداشتيد اما بايد شانه به شانه دولت براي خدمت به ملت وضعيت را پيش ببريم. در سال ۱۳۹۹، ۱۰ درصد بودجه به نفت وابسته است كه ما بايد همين را هم كنار بگذاريم تا دشمن طمع نكند. آن هم در شرايطي كه تحريم و هم تبعات كرونا را داريم و تقاضايي در دنيا نيست. خود آمريكا در فروش نفت دچار مشكل شد و مجبور شد مدتي نفت را با قيمت منفي عرضه كند.

رييس سازمان برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اعتراضات اخير آمريكا در پي كشته شدن يك شهروند سياه پوست آمريكايي اظهار كرد: زانويي كه روي گلوي آن شهروند آمريكايي فشار آورد و نتوانست تنفس كند خصلت رژيم جاني آمريكاست كه زانوي خود را روي گلوي ملت‌ها گذاشته و با تحريم اجازه تنفس نمي‌دهد. عملي كه ملت آمريكا در قبال دولت اين كشور انجام دادند را نيز ملت‌هاي آزاده عليه آمريكا انجام دهند.

نوبخت با تاكيد بر ضرورت حفظ نفت از بودجه با همكاري دولت و مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: ما آمادگي داريم موضوع اصلاح ساختار را كه در شوراي عالي هماهنگي اقتصادي در حال بررسي است به مجلس شوراي اسلامي ارائه كنيم كه اگر لازم است به شكل قانون درآيد.

رييس سازمان برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌كه در سال جاري حداقل بايد ۲۲ هزار ميليارد تومان صرفه‌جويي شود، اضافه كرد: طبيعتا به خاطر شرايطي كه در آن قرار گرفته‌ايم و با وضعيت منابع نمي‌توانيم اعتباراتي كه براي دستگاه‌ها پيش‌بيني شده را عينا پرداخت كنيم و از سويي اعتباري جاهايي مانند آموزش و پرورش را هم كاهش دهيم؛ در كنار اين بايد از نفت، ماليات و اوراق ۴۲۴ هزار ميليارد تومان به دست بياوريم. همچنين بايد نفت را كنار بگذاريم و درآمدهاي مالياتي در شرايط ركود با مشكل مواجه است. اداره كشور در چين شرايطي بسيار دشوار است. ما بايد شرايط را مديريت كنيم و پرداخت حقوق و دستمزدها را هم به تاخير نيندازيم. آنچه از مجلس شوراي اسلامي انتظار مي‌رود كمك به دولت است؛ ما غير از آنكه بايد ۵۷۱ هزار ميليارد تومان به عنوان منابع عمومي مصرف كنيم، در بودجه يك تبصره ۱۴ داريم كه ۲۵۰ هزار ميليارد تومان يارانه در آن ديده شده و شرايط كشور هم به گونه‌اي است كه حداقل ۴۲ هزار ميليارد تومان از اين ارقام قابل تحقق نيست. سازمان برنامه و بودجه هم بايد به گونه‌اي مديريت كند كه حقوق‌ها را به موقع بدهد.

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود ضمن اعلام آمادگي براي برگزاري جلسات هفتگي مجلس شوراي اسلامي و سازمان برنامه و بودجه براي ارائه‌ي گزارش‌ وضعيت اقتصادي كشور يادآور شد: افتخار ماست كه سند آمايش منطقه‌اي و ملي را در آينده نزديك به مجلس يازدهم تقديم كنيم و شاهد رونمايي از اين سند باشيم كه خواست ديرينه نظام و از مطالبات رهبري است تا بدانيم كدام بخش كشور چه آمادگي براي اجراي سرمايه‌ گذاري در راستاي توسعه دارد.

رييس سازمان برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌كه وضعيت صادرات نفت و ميعانات گازي همواره با فراز و نشيب روبه‌رو بوده اضافه كرد: صادرات نفت و گاز و درآمد آن از ۱۱۹ ميليارد دلار در آغاز دهه ۹۰ به ۸.۹ ميليارد دلار رسيده و اين‌كه در سال جاري به چه عددي مي‌رسد در جلسه غيرعلني و غيررسمي عرض مي‌كنم اما همت ما اين است كه نفت را از اقتصاد كنار بگذاريم و برنامه‌هاي كشور را بدون نفت اداره كنيم.

نوبخت با اشاره به نرخ كاهشي رشد اقتصادي يادآور شد: اگر ما نفت را از اقتصاد خارج كنيم قطعا ۰.۸ درصد رشد اقتصادي داريم. در حال حاضر ما با هدف‌گيري رشد اقتصادي هشت درصد فاصله زيادي داريم كه عمده دليل آن به تحريم‌ها باز مي‌گردد. همچنين نرخ بيكاري از ۱۰.۷ در سال قبل به ۱۲.۳ درصد رسيده و ۵۴۲ هزار نفر خالص اشتغال ما در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ افزايش يافته است. همچنين جمعيت بيكار از سه ميليون و ۲۵۴ هزار نفر به دو ميليون و ۸۹۳ هزار نفر تقليل يافته كه البته باز هم عزم جدي‌تري براي افزايش فرصت‌هاي شغلي داشته باشيم.

معاون رييس جمهور در پايان اعلام آمادگي كرد كه در ابتداي هر ماه و هر فصل گزارش تورم و رشد اقتصادي را به نمايندگان ارائه كند.