سايت خبري تحليلي انديشه ها : حريرچي: شرايط در مناطق سفيد، «عادي» نيست
سه شنبه، 16 اردیبهشت 1399 - 11:46 کد خبر:93867
معاون كل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: برخي از مناطق كشور براساس سير نزولي شمار مبتلايان به كرونا به مرحله سفيد و كم خطربودن رسيدند اما اين به معناي عادي بودن شرايط در اين مناطق نيست./انتخاب

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

معاون كل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: برخي از مناطق كشور براساس سير نزولي شمار مبتلايان به كرونا به مرحله سفيد و كم خطربودن رسيدند اما اين به معناي عادي بودن شرايط در اين مناطق نيست.

ايرج حريرچي دوشنبه شب در نشست ستاد استاني مقابله با كرونا در هرمزگان تاكيد كرد: مردم همه مناطق از جمله مناطق كم خطر بايد همچون گذشته رعايت الزام هاي بهداشتي را با جديت انجام دهند و در نظر داشته باشند كه از سرگيري فعاليت ها به معناي اتمام اين بحران نيست.

به نوشته ايرنا، وي بيشترين سير صعودي كرونا در كشور را مربوط به استان خوزستان دانست و گفت: طبق اعلام مسوولان دانشگاه علوم پزشكي اين استان، افزايش بيماريابي و رعايت نكردن فاصله گذاري اجتماعي از جمله دلايل اين سير صعودي بوده است.

معاون وزير بهداشت، اظهار داشت: بحران كرونا توانمندي كشورها در حوزه بهداشت و درمان را به نمايش گذاشت كه در اين ميان ايران اسلامي عملكرد خوبي داشته است.

وي افزود: در روزهاي نخست شيوع كرونا نگراني هاي بسياري در كشور وجود داشت كه خوشبختانه با عملكرد خوب نيروهاي بهداشت و درمان، توانستيم اين بحران را مديريت كنيم.

وي ادامه داد: فاصله گذاري اجتماعي، تعطيلي مدارس، تعليق تجمع‌ها و محدوديت‌هاي مسافرتي از جمله اقدامات تاثيرگذار كشورمان در مبارزه با كوويد ۱۹ بوده است.

حريرچي تصريح كرد: در حال حاضر نيز فاصله گذاري اجتماعي، ايزوله بيماران مبتلا و قرنطينه افراد نزديك اين بيماران مهمترين راهبردهاي وزارت بهداشت براي مهار و قطع زنجيره انتقال ويروس كرونا است.

وي خاطرنشان كرد: مسئوليت اصلي اين راهبرد بر عهده دانشگاه هاي علوم پزشكي مراكز استان ها است كه البته براي موفقيت در اين امر بايد ساير نهادها نيز همكاري و تعامل لازم و كافي را داشته باشند.

اين مقام مسوول تاكيد كرد: تا زماني كه داروي قطعي براي مقابله با اين ويروس كشف نشود، بايد رعايت پروتكل هاي بهداشتي را با جديت انجام دهيم و به اين نوع زندگي عادت كنيم.

 

كرونا ويروسي است كه گستردگي شيوع آن بسيار وسيع بوده و از جمله راه هاي انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسي است.

پزشكان توصيه مي كنند علاوه بر پرهيز از دست دادن و روبوسي و حضور نيافتن در مراكز عمومي، مردم به هنگام عطسه جلوي بيني خود را با دستمال بگيرند و يا براي مهار آن از آرنج خود استفاده كنند.

ويروس كرونا اواسط دي ماه (دسامبر ۲۰۱۹ ) در ووهان واقع در مركز چين گزارش شد. ابتدا از اين بيماري به عنوان ذات‌الريه نام برده مي‌شد؛ اما كميسيون ملي بهداشت آن كشور در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ ( نهم دي) به صورت رسمي شيوع اين ويروس را اعلام كرد و شناسايي نخستين مورد آن در ايران ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸ در قم رسانه اي شد.

بر اساس آمار وزارت بهداشت، تا ظهر ۱۵ ارديبهشت ماه، تاكنون ۹۸ هزار و ۶۴۷ نفر در كشور به طور قطعي به ويروس كرونا مبتلا شده اند و تعداد جان باختگان كرونا در كشور به ۶۲۷۷ نفر رسيده است.