سايت خبري تحليلي انديشه ها : روحاني: خدا را شكر، مانند كشورهايي نيستيم كه نعش‌هاي فوت شدگان كرونا را در كاميون‌هاي يخچال‌دار مي ريزند؛ بيماران شان در پياده‌رو و چمن بيمارستان افتاده اند و مواد غذايي‌شان فقط بين ۸ تا ۱۰ صبح موجود است / ۲۰ درصد بودجه امسال را به مقابله با كرونا اختصاص داده ايم / طرح فاصله‌گذاري اجتماعي تا ۲۰ فروردين ادامه دارد؛ اين بار با متخلفان با جديت برخورد خواهد شد
شنبه، 9 فروردین 1399 - 09:28 کد خبر:93730
رئيس‌جمهور گفت: ما جزو كشورهايي نيستيم كه بيماران ما در سالن بيمارستان افتاده باشند و نعش‌هاي فوت شدگان انقدر زياد باشد كه آنها را در كاميون‌هاي يخچال‌دار بريزند. /انتخاب

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

رئيس‌جمهور گفت: ما جزو كشورهايي نيستيم كه بيماران ما در سالن بيمارستان افتاده باشند و نعش‌هاي فوت شدگان انقدر زياد باشد كه آنها را در كاميون‌هاي يخچال‌دار بريزند.

حسن روحاني صبح امروز در جلسه ستاد ملي مديريت و مقابله با كرونا با تبريك سالروز ولادت امام حسين(ع) اظهار كرد: همه اعياد مردم عيدي هاي با بركتي را به عزيزانشان مي‌دهند. امسال عيدي مردم، عيدي بزرگتري است و همكاري كه مردم براي عبور از اين مشكل انجام مي‌دهند، به نظر من بالاترين عيدي است كه پرداخت مي‌شود.

وي افزود: اين چند روز كه مردم گرفتار اين بيماري بودند، پايه‌هاي بهداشتي و درماني كشور چنان مستحكم است كه اگر بخواهد چند هفته طولاني شود و اوج هم بگيرد، بيمارستان‌ها و پزشكان ما اين آمادگي را براي درمان و رسيدگي بيماران دارند.

روحاني گفت: ما جزو كشورهايي نيستيم كه بيماران ما در سالن بيمارستان و راهروها افتاده باشند و خداروشكر مثل كشورهايي نيستيم كه نعش‌هاي فوت شدگان انقدر زياد باشد كه آنها را در كاميون‌هاي يخچال‌دار بريزند.

رئيس‌جمهور تاكيد كرد: خداراشكر همانند كشورهايي نيستيم كه بيماران ما در پياده‌رو و چمن بيمارستان افتاده باشند. خداروشكر مثل آن كشورهايي نيستيم كه مواد غذايي‌شان فقط بين ۸ تا ۱۰ صبح موجود باشد.

وي ادامه داد: امروز ۹۰ درصد هزينه هاي درمان بيماران كرونايي را دولت و بيمه مي‌دهد.

رئيس‌جمهور اظهار داشت: مردم عزيز و بزرگوار! ما در شرايط تحريم و سخت قرار داريم اما ۲۰ درصد بودجه امسال را اختصاص به مقابله با كرونا داده ايم به عبارت ديگر حدود ۱۰۰ هزار ميليارد تومان از بودجه كشور به مقابله با بيماري كرونا اختصاص يافته است كه اين امر براي تمام دنيا تعجب‌آور بوده است. دنيا تعجب كرده كه يك كشور در حال تحريم ضمن تجهيز بيمارستان‌ها و تخت‌هاي بيمارستاني اقدام كند. مردم ما روحيه خوبي دارند، درست است كه عده اي از مردم عزيزان خود را از دست داده اند اما جامعه آرام است.

وي ادامه داد: دولت توانسته است در عرض همين يك هفته ۱۰۰ هزار ميليارد تومان وام بلاعوض و تسهيلات ارزان قيمت در اختيار افرادي قرار دهد كه دچار مشكل شده اند.

وي در تشريح اين موضوع گفت: در زمينه ماليات، بيمه، عوارض شهرداري، اقساط بانكي، چك هاي برگشتي، هزينه آب و برق و گاز مهلت و تنفسي به مردم داده شده است.

رئيس جمهور اظهار داشت: ۸ هزار ميليارد تومان به پرداخت نقدي به سه ميليون نفر و ارائه تسهيلات براي ۴ ميليون خانوار اختصاص داده شده است.

روحاني ادامه داد: ۱۲ هزار ميليارد تومان به بخش بهداشت و درمان اختصاص داده شده است. ۵ هزار ميليارد تومان براي كمك به صندوق بيمه اي بيكاري و ۷۵ هزار ميليارد تومان تسهيلات ارزان قيمت با اقساط دو ساله با نرخ ۱۲ درصد آماده شده است تا در اختيار كسب و كارهايي قرار گيرد كه در اين روزها تحت فشار قرار گرفته‌اند.

وي تصريح كرد: از يك بودجه ۵۰۰ هزار ميليارد توماني ۱۰۰ هزار ميليارد تومان براي جلوگيري از خسارات اقتصادي به كشور اختصاص يافته است تا بتوانيم مسير اقتصادي را ادامه دهيم.

روحاني به مردم اطمينان داد كه دولت، وزارت راه، وزارت صمت، وزارت امور خارجه، وزارت بازرگاني و بخش بهداشت و درمان، نيروهاي مسلح و وزارت كشور همه پاي كار هستند.

رئيس جمهور همچنين روز پاسدار را تبريك گفت و اظهار داشت: برادران عزيز سپاه پاسداران از روز اول تشكيل سپاه هميشه در خط اول خدمت و دفاع از امنيت كشور بوده اند و امروز هم با تمام توان در حال فعاليت هستند.

وي تاكيد كرد: موفقيت همه طرح ها براي مقابله با بيماري كرونا در سايه وحدت و اتحاد امكان پذير است و ان شاء الله با وحدت و اتحاد اين مسير را با موفقيت كامل پيش خواهيم برد.