سايت خبري تحليلي انديشه ها : نظام آموزشي در ۹ كشور +جدول آموزشي كشورها
دوشنبه، 11 شهریور 1398 - 04:21 کد خبر:92601
سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 نظام آموزشي در ۹ كشور

سال تحصيلي در اكثر كشورها بين ۱۰ تا ۱۵ شهريور آغازشده و كلاس‌هاي درس نيز معمولاً از ساعت ۸ صبح برگزار مي‌شود و حداكثر تا ۱۵:۳۰ به طول مي‌انجامد.

به گزارش مشرق، امروز اولين روز مهر است و مدارس ايران بازگشايي مي‌شود.

اكنون دانش‌آموزان بعد از حدود ۳ ماه تعطيلي اول مهر باز سر درس و مشق مي‌نشينند؛ اما اين اتفاق فقط راجع به ايران صدق نمي‌كند و در واقع بسياري از كشورها يا به تازگي سال تحصيلي‌شان آغاز شده يا مانند ايران در آستانه سال تحصيلي و آموزشي هستند.

در زير به بررسي سال تحصيلي كشوهاي آمريكا، كانادا، آلمان، سوئد، ايتاليا و انگليس، امارات، تركيه و ژاپن مي‌پردازيم.۱. آمريكا

* شروع آموزش كودكان از قبل ۶ تا پايان ۱۷ سالگي 

كودكان در كشور آمريكا معمولاً مدرسه را از قبل سن ۶ سالگي آغاز مي‌كنند؛ آموزش و پرورش رسمي در آمريكا به طور كلي از سن ۵، ۶ سال تا ۱۶ سالگي الزامي است كه البته در برخي ايالت‌ها اين سنين مي‌تواند كمي متفاوت باشد.‌ تحصيل در مدارس به چند سطح تقسيم شده است. 

* طول دوره آموزش ابتدايي تا ديپلم 

در آمريكا تحصيلات مدرسه در سطح ابتدايي (سطح ۵‌ -كودكستان) آغاز مي‌شود، سپس با مدرسه راهنمايي (كلاس ششم تا هشتم ) ادامه يافته و در سالِ پايانيِ دبيرستان (كلاس نهم تا دوازدهم) به پايان مي‌رسد.

دانش‌آموزان آمريكايي بعد از آموزش در دوره ابتدايي و دبيرستان فارغ‌التحصيل مي‌شوند و مدرك ديپلم دريافت مي‌كنند.* شروع سال تحصيلي 

سال تحصيلي در ايالات متحده معمولا كوتاه‌تر از سال تحصيلي در كشورهاي اروپايي است؛ بيشتر مدارس سال تحصيلي خود را با سيستم ترميك سازماندهي مي‌كنند؛ هر سال تحصيلي شامل دو ترم است.

شروع ماه سپتامبر برابر با آغاز سال تحصيلي در كشور آمريكا است و ۲۶ ژوئن سال ۲۰۱۸ برابر با آخرين روز تقويم آموزشي مدارس است كه برابر با ۱۰ شهريور تا ۵ تيرماه است. 

* ساعت شروع كلاس‌ها

كلاس دانش‌آموزان ابتدايي از ۸:۳۰ صبح شروع مي‌شود و تا ساعت ۱۵ و گاهاً ۱۵:۳۰ ادامه دارد؛ دانش‌آموزان دبيرستاني نيز از ساعت ۷:۳۰ صبح سر كلاس درس حاضر هستند و تا ساعت ۱۴ يا ۱۴:۳۰ هيچ دانش‌آموزي حق ترك كلاس را ندارد.

در هر ۴۵ دقيقه، دانش‌آموزان ۵ دقيقه مي‌توانند استراحت كنند و نيم ساعت هم براي ناهار آنها در نظر گرفته شده است؛‌ در زمان استراحت شير به عنوان ميان‌وعده به دانش‌آموزان داده مي‌شود. 

۲. كانادا

* شروع آموزش كودكان از سن ۶ تا پايان ۱۷ سالگي 

بر اساس قانون آموزش و پرورش در كانادا، كودكان از سن ۶ تا پايان ۱۸ سالگي بايد به مدرسه بروند؛ كودكاني كه مايل باشند مي‌توانند آموزش مهد كودك را از سن ۴ سالگي آغاز كنند تا با آمادگي كامل وارد مدرسه شوند. 

دوره آموزشي در كانادا نيز به دو دوره ابتدايي و متوسطه تقسيم مي‌شود؛ دانش‌آموزان كانادايي دوره ابتدايي را در سن ۶ سالگي آغاز مي‌كنند و در ۱۳ سالگي از اين دوره فارغ‌التحصيل مي‌شوند؛ آنها دبيرستان را در سن ۱۴ سالگي آغاز مي‌كنند و در ابتداي ۱۸ سالگي نيز از اين دوره فارغ‌التحصيل مي‌شوند.

* ساعت شروع كلاس‌هاي درس 

كلاس‌ها در اين كشور معمولاً ۸ تا ۹ صبح آغاز مي‌شود و ۱۴:۳۰ يا ۱۵:۳۰ پايان مي‌يابد؛ برنامه‌هاي ورزشي و فعاليت‌هاي فوق‌العاده براي بعد از ساعت آموزشي تدوين شده است ضمن اينكه لباس فرم در مدارس دولتي اين كشور معنا نمي‌دهد و تنها در مدارس خصوصي دانش‌آموزان لباس فرم بر تن مي‌كنند.

* برنامه تغذيه سالم براي حل معضل چاقي دانش‌آموزان 

تا مدتي قبل مدارس كانادا برنامه‌اي براي ناهار دانش‌آموزان نداشتند و روال اينگونه بود كه اكثر دانش‌آموزان ناهار را همراه خود مي‌آوردند و يا در نهايت از بوفه مدرسه تهيه مي‌كردند؛‌ اما الان چندين استان كانادا مانند نيوفاندلند و لابرادور برنامه‌هاي ناهار سالم را در مدارس اجرا كرده‌اند تا بتوانند با تشويق كودكان به خوردن غذاهاي سالم براي مشكل چاقي قدم بردارند.

* شروع سال تحصيلي 

سال تحصيلي از اوايل سپتامبر آغاز مي‌شود و تا نيمه يا اواخر ژوئن ادامه دارد كه برابر با ۱۰ شهريور تا اوايل تيرماه است.

* برنامه‌ريزي براي تعطيلات تابستاني دانش‌آموزان 

كودكان با اينكه در تعطيلات تابستاني به مدرسه نمي‌روند اما اردوگاه‌هاي زيادي براي آنها تدارك ديده شده است؛ دانش‌آموزان مي‌توانند در اين اردوگاه‌ها انواع فعاليت‌هاي ورزشي را داشته باشند تا مانع خانه‌نشيني آنها و سرگرم شدنشان با وسايل الكترونيكي شود.

* آموزش اجباري 

تحصيلات تا سن ۱۶ سالگي در تمام استان‌هاي كانادا اجباري است؛ در انتاريو تحصيلات اجباري تا پايان دوره متوسطه است. 

۳. آلمان

* شروع آموزش مدرسه از سن ۶ سالگي تا پايان ۱۷ سالگي 

تمام دانش‌آموزان ۶ تا ۱۷ ساله آلماني از صبح دوشنبه تا پايان وقت جمعه سر كلاس درس هستند و در تقويم آموزشي همه مدارس اين كشور شنبه و يكشنبه روز تعطيل است. * شروع سال تحصيلي 

سال تحصيلي از اوايل سپتامبر آغاز مي‌شود و تا نيمه يا اواخر ژوئن ادامه دارد كه برابر با ۱۰ شهريور تا اوايل تيرماه است.

* ساعت شروع كلاس در مدارس 

دانش‌آموزان به طور معمول رأس ساعت ۸ صبح درس را آغاز مي‌كنند و تا ساعت ۱۳:۳۰ در مدرسه هستند؛ براي هر ۴۵ دقيقه آموزش ۵ دقيقه وقت استراحت در نظر گرفته شده است. 

* مدارس دولتي انتخاب اول خانواده‌ها

اكثريت دانش‌آموزان آلمان در مدارس دولتي حضور دارند و كل نظام آموزشي اين كشور براي همه نوع قشر كودكي حتي كودكان بي‌سرپرست و بي‌خانمان در دسترس است. 

۴. سوئد

* شروع سن آموزشي كودكان از سن ۷ تا ۱۶ سالگي 

سن تحصيلي براي كودكان سوئدي از ۷ سالگي شروع مي‌شود و تا پايان ۱۶ سالگي ادامه دارد؛ در واقع كودكان معمولا تحصيل در مدرسه‌ ابتدايي را در پاييز سالي كه ٧ ساله مي‌شوند، شروع مي‌كنند؛ دوره‌ ابتدايي ٩ ساله است و آموزش سطح ابتدايي اجباري است. كودكان معمولا تحصيل در مدرسه‌ ابتدايي را در پاييز سالي كه ٧ ساله مي‌شوند، شروع مي‌كنند. * يك سالگي سن شروع پيش‌دبستاني 

كودكان زير ۷ سال، از سن يك سالگي مي‌توانند پيش‌دبستاني را آغاز كنند؛ پيش‌دبستاني‌ها محيطي را فراهم مي‌كنند كه رشد و يادگيري دانش‌آموزان را تحريك مي‌كند. تمام كودكان قبل از وارد شدن به دوره اجباري تحصيلي بايد پيش‌دبستاني را پشت سر بگذارند.

دوره‌ دبيرستان براي رشته‌هاي سراسري سه ساله است و تحصيل در دبيرستان اختياري است.

* حق تحصيل براي پناه‌جوياني كه به سوئد پناه برده‌اند

در سوئد حضور در مدرسه براي تمام دانش‌آموزان دوره ابتدايي اجباري است؛ حتي دانش‌آموزان ديگر كشورها حق تحصيل در مدارس سوئد را دارند،‌ صرفنظر از اينكه آنها قصد اقامت دارند يا مي‌خواهند به كشور خودشان باز گردند.

پناه‌جويان نيز همانند ساير كودكان حق تحصيل در مدارس اين كشور را دارند با اين تفاوت كه قانون حضور اجباري در مدارس براي آنها اعمال نمي‌شود. 

* ساعت شروع كلاس در مدارس 

دانش‌آموزان به طور معمول رأس ساعت ۸:۱۵ صبح درس را آغاز مي‌كنند و تا ساعت ۱۵:۳۰ در مدرسه هستند؛ ضمن اينكه هر ۴۵ دقيقه دانش‌آموزان ۷ دقيقه استراحت مي‌كنند.

* تاريخ آغاز سال تحصيلي 

شروع سال تحصيلي در كشور سوئد از آگوست استارت مي‎خورد و تا پايان ژوئن ادامه مي‌يابد كه برابر با ۱۱ مرداد تا ۱۰ تيرماه است.

۵. ايتاليا

* شروع سن آموزشي از ۶ تا پايان ۱۸ سالگي 

كودكان از ابتداي ۶ سالگي در ايتاليا به مدرسه مي‌روند و تا پايان ۱۸ سالگي تحصيلات مدرسه را به پايان مي‌رسانند تا براي ورود به دانشگاه آماده باشند؛ دانش‌آموزان ايتاليايي هنگام ورود به دانشگاه ۱۹ ساله هستند و اين در حاليست كه سن رايج ورود به دانشگاه ۱۸ سالگي است. 

* تحصيلات اجباري 

تا پايان ۱۴ سالگي تحصيلات براي همه كودكان ايتاليايي اجباري است و همه كودكان اين كشور بايد تا آغاز ۱۵ سالگي به تحصيلي بپردازند؛ دولت‌ها براي كاهش آمار بي‌سوادي تحصيلات را اجباري مي‌كنند. * ساعت شروع كلاس‌هاي مدرسه 

دانش‌آموزان در ساعت ۸ صبح در كلاس درس حضور دارند و تا قبل از ساعت ۱۴ هيچ دانش‌آموزي حق ترك كلاس درس را ندارد. 

* تاريخ آغاز سال تحصيلي 

شروع سال تحصيلي در كشور ايتاليا بين ۵ تا ۱۵ سپتامبر است و نهايتاً ۱۵ سپتامبر همه ايالت‌هاي ايتاليا كار خود را آغاز كرده‌اند؛ بين ۷ تا ۱۶ ژوئن نيز كلاس‌هاي آموزشي تمام مدارس به پايان رسيده است و بچه‌ها خود را براي تعطيلات تابستاني آماده مي‌كنند. در واقع مدارس ايتاليا از ۱۵ شهريور لغايت ۲۵ شهريور آغاز مي‌شوند و ۱۷ خرداد تا نهايتا ۲۷ خرداد تمام مي‌شوند.

* فعاليت‌هاي آموزشي بعد از ساعت مدرسه 

دانش‌آموزان بايد حداقل ۳۰ ساعت درس رسمي را طي يك هفته آموزش ببينند؛‌ مدارس براي دانش‌آموزاني كه مايل به فعاليت‌هاي غيردرسي هستند بعدازظهرها كلاس آموزشي كامپيوتر، موسيقي و ورزشي را فراهم مي‌كند.

۶. انگليس

* آموزش كودكان از ۵ تا پايان ۱۵ سالگي 

تحصيل در كشور انگليس از ۳ سالگي آغاز مي‌شود و به مدت ۱۴ سال ادامه مي‌يابد. دو سال اول دانش‌آموزان روزي دو و نيم ساعت به تحصيل مشغول مي‌شوند؛ بعد از اين دوره، ۶ سال تحصيلات ابتدايي و ۵ سال تحصيلات دبيرستاني انجام مي‌پذيرد.

* تحصيلات اجباري 

آموزش تا پايان ۱۶ سالگي براي دانش‌آموزان انگليسي اجباري است و آنها تا قبل اين سن، حق ترك مدرسه و تحصيل را ندارند؛  تقريبا تمام دانش آموزان پس از ترك مدرسه به دانشگاه مي‌روند.

* تاريخ آغاز سال تحصيلي 

تقريبا همه مدارس كشور انگليس بين يك تا ۵ سپتامبر فعاليت آموزشي خود را آغاز مي‌كنند؛ تعطيلات تابستاني نيز از ۲۱ جولاي آغاز مي‌شود كه آغاز آن برابر با ۱۰ تا ۱۵ شهريور است و پايان آن يك مرداد مي‌شود. 

* ساعت شروع كلاس‌هاي مدرسه 

دانش‌آموزان در ساعت ۸ صبح در كلاس درس حضور دارند و تا قبل از ساعت ۱۴ هيچ دانش‌آموزي حق ترك كلاس درس را ندارد. 

* فعاليت‌هاي آموزشي بعد از ساعت مدرسه 

دانش‌آموزان معمولا ۳۲ ساعت در هفته را صرف آموزش درس‌هاي رسمي مي‌كنند؛ ديگر آموزش‌ها نظير كلاس‌هاي كامپيوتر، موسيقي و ورزشي براي بعد ا ساعت مدرسه و در روزهاي تعطيل تدارك ديده شده است.

۷. امارات

* آموزش كودكان از ۵ سالگي تا ۱۷ سالگي

تحصيل ابتدايي در امارات از سن ۶ سالگي آغاز مي‌شود و تا ۱۷ سالگي ادامه مي‌يابد؛ سيستم آموزشي امارات مشتمل بر ۴ مقطع آموزشي طي مدت زمان ۱۴ سال است.

كودكان ۴ تا ۵ ساله‌ به كودكستان‌ها مي‌روند، ۶-۱۱ ساله‌ها به مدارس ابتدايي، نوجوانان ۱۲-۱۴ ساله به مدارس مقدماتي متوسطه و نوجوانان  ۱۵-۱۷ ساله در مدارس تكميلي متوسطه حضور مي‌يابند.

 ممكن است برخي مدارس براي ثبت‌نام دانش‌آموزان، علاوه بر دريافت مدارك مرسوم، اقدام به برگزاري آزمون ورودي نيز كنند.

* تاريخ آغاز سال تحصيلي 

اكثر مدارس امارات سال تحصيلي را در ماه سپتامبر آغاز مي‌شوند و تمام مدارس دبي در ماه‌هاي جولاي و آگوست تعطيل است؛ آغاز مدارس در اين كشور برابر با ۱۰ شهريورماه است. 

* فعاليت‌هاي آموزشي بعد از ساعت مدرسه 

مدارس دبي به دو دسته ملي و بين‌المللي تقسيم مي‌شوند؛ مدارس ملي براي ساكنين اصلي و بوميان كشور امارات و مدارس بين المللي براي اتباع خارجي مانند آمريكايي‌ها، فرانسوي‌ها ، هندي‌ها، ايتاليايي‌ها و ... آماده شده‌اند به همين دليل مدارس دبي داراي امكانات وسيع در زمينه ورزش و هنرهاي خلاق هستند كه بخش عمده‌اي از آنها براي بعد از ساعت آموزشي مدارس تدوين شده است. 

* ساعت شروع كلاس‌هاي مدرسه 

دانش‌آموزان در ساعت ۸:۳۰ صبح در كلاس درس حضور دارند و تا قبل از ساعت ۱۴ هيچ دانش‌آموزي حق ترك كلاس درس را ندارد. 

۸. تركيه 

* شروع آموزش كودكان از سن ۶ تا ۱۷ سالگي 

 سيستم آموزش ملي تركيه شامل دو قسمت اساسي به نام آموزش رسمي و آموزش غير رسمي است؛ آموزش پايه براي دانش‌آموزان تركيه‌اي از سن ۶ سال آغاز مي‌شود و در ۱۷ سالگي به پايان مي‌رسد و شامل آموزش پيش‌دبستاني، راهنمايي و متوسطه مي‌شود. * شروع سال تحصيلي 

دانش‌آموزان تركيه‌اي از اواسط ماه سپتامبر مدرسه خود را آغاز مي‌كنند و سال تحصيلي‌شان تا اواخر ژانويه نيز به طول مي‌انجامد كه آغاز مدارس آنها برابر با حدود ۲۵ شهريور ماه در ايران است. 

* دوره ۴ ساله متوسطه 

در تركيه مقطع متوسطه شامل ۴ سال تحصيل در دبيرستان‌ها است؛ بعضي از دبيرستان‌ها علاوه بر اين ۴ سال، يك سال را نيز به آموزش زبان‌هاي خارجي مي‌پردازند. 

* ساعت شروع كلاس‌هاي مدرسه 

دانش‌آموزان در ساعت ۸:۳۰ صبح در كلاس درس حضور دارند و تا قبل از ساعت ۱۳:۳۰ هيچ دانش‌آموزي حق ترك كلاس درس را ندارد. 

۹. ژاپن

* شروع آموزش كودكان از پايان سن ۶ تا ۱۷ سالگي

براساس مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش، دوره پيش دبستاني از سن ۴ سالگي شروع و تا پايان ۵ سالگي به اتمام مي‌رسد؛ دبير شوراي عالي آموزش و پرورش نيز سن آغاز رسمي تحصيل كودكان را ۶ سال تمام اعلام كرده است. 

سيستم آموزشي در اين كشور ۱۲ ساله است و دانش‌آموزان تا پايان ۱۷ سالگي مشغول تحصيل در مدرسه هستند. * ساعت شروع كلاس‌هاي مدرسه 

كلاس آموزشي در ژاپن از ۸ صبح تا ۱۵ بعدازظهر طول مي‌كشد اما در روزهاي مختلف متفاوت است؛ دانش‌آموزان ژاپني معمولاً وقت آزاد و زنگ‌تفريح‌هاي بيشتري نسبت به ساير كشورها دارند. باشگاه‌هاي ورزشي حتي براي دانش‌آموزان ابتدايي گاهي بچه‌ها را صبح خيلي زود به مدرسه كشانده و باعث مي‌شود تا ۶ يا ۷ عصر هم آنجا بمانند.

* شروع سال تحصيلي 

سال تحصيلي در ژاپن از اواسط ماه آوريل شروع شده و تا آخر مارس طول مي‌كشد و به سه ترم تقسيم مي‌شود كه اولي از آوريل تا جولاي، دومي از سپتامبر تا دسامبر و سومي از ژانويه تا مارس مي‌باشد؛ آغاز مدرسه در اين كشور برابر با تاريخ ۲۵ فروردين ماه در ايران است. 

* ساعت ناهار در مدارس ژاپن

همه بچه‌هاي دبستاني و حدود ۱۰ درصد از دانش‌آموزان دوره متوسطه در مدرسه غذا مي‌خورند؛ دانش‌آموزان ژاپني در كلاس درس غذاي خود را صرف مي‌كنند؛ ضمن اينكه هيچ بوفه يا كافه‌تريايي در مدارس ژاپن وجود ندارد و خود آنها به آماده كردن و سرو غذا كمك مي‌كنند.

* قوانين مدارس ژاپن

بر اساس قوانين اين كشور، دانش‌آموزان ژاپني بايد با فروتني، خلاقيت، اطاعت، احترام و ادب خود دل معلم خود را شاد كنند.

* كلاس‌هاي تميز در ژاپن

سوجي (پاكسازي مقدس) به زمان  ۱۵ دقيقه‌اي در روز گفته مي‌شود كه همه فعاليت‌هاي بچه‌ها متوقف شده و همه به تميز كردن مدرسه كمك مي‌كنند؛ معمولاً معلمين و مديران هم كمك كرده و به بچه‌ها ملحق مي‌شوند.

منبع: فارس