سايت خبري تحليلي انديشه ها : روايت سفارت آمريكا در سال ۱۳۶۵ از اظهارات آيت الله هاشمي در مورد مك فارلين و ماجراي گروگان‌هاي آمريكايي و فرانسوي در لبنان
سه شنبه، 22 مرداد 1398 - 03:59 کد خبر:92544
سايت خبري تحليلي انديشه ها:
اسناد ويكي ليكس در «انتخاب»؛ شماره ۲۵ /

سفارت آمريكا در بيروت در گزارشي به تاريخ چهارشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۶۵ خطاب به وزير خارجه وقت آمريكا توضيحاتي را در مورد اظهارات آيت الله هاشمي در مورد مك فارلين ارائه كرده است.
پايگاه خبري تحليلي انتخاب (Entekhab.ir) :


«انتخاب» اسناد ويكي ليكس در رابطه با ايران را كه متعلق به سال هاي ۱۹۷۲ تا ۲۰۰۹ است، را به صورت روزانه و به منظور آگاهي مخاطبان نسبت به تحولات و اتفاقات گذشته، منتشرمي كند.

سرويس تاريخ «انتخاب»: سفارت آمريكا در بيروت در گزارشي به تاريخ چهارشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۶۵ خطاب به وزير خارجه وقت آمريكا توضيحاتي را در مورد اظهارات آيت الله هاشمي در مورد مك فارلين ارائه كرده است.

به گزارش «انتخاب»، متن اين سند كه ويكي ليكس آن را منتشر كرده، به شرح زير است:

موضوع: اظهارات رفسنجاني در مورد آزادي گروگان ها

چهارشنبه، 16:43 دقيقه پنجم نوامبر 1986

طبقه بندي: طبقه بندي نشده

از: سفارت امريكا در بيروت

به: وزير خارجه آمريكا

1. روزنامه السفير (چپ گرا) در نسخه ي روز پنج نوامبر خود نقل قول هايي از رفسنجاني در مورد ادعاي سفر مك فارلين را منتشر كرد كه مي گفت:

«ما به گروه هاي وفادار به ايران در لبنان توصيه مي كنيم كه در صورت ازادي زندانيان لبناني در اسرائيل و توقف اظهارات بي فايده خصمانه واشنگتن و پاريس عليه ما، گروگان هاي امريكايي و فرانسوي را آزاد كنند. اگر خواسته هاي مسلمانان مظلوم در لبنان براورده شود و اگر شما ثابت كنيد كه دشمني نكنيد يا رفتار خصمانه نداشته باشيد، ما دوستانمان در لبنان را از ديدگاهمان از منظر بشردوستانه، مطلع مي كنيم. سرنوشت اين گروگان ها در دستان گروه هاي اسلام گرا است و برخي از گروه هاي اسلامگرا به ما گوش مي دهند....اگر ايران خواستار آزادي گروگان ها شود، دوستان ما در لبنان مختارند كه بپذيرند يا نه....آنها گاهي به ما گوش مي دهند.

2. نظر: اظهارات فوق، بخش پاياني اظهارات رفسنجاني بوده است. پايان نظر.
كيلي