سايت خبري تحليلي انديشه ها : كميته‌هايي با تخصص اعلام راي عجيب!
چهارشنبه، 19 تیر 1398 - 12:46 کد خبر:92227
سايت خبري تحليلي انديشه ها: كميته اخلاق و كميته انضباطي به‌عنوان مراجعي شناخته مي‌شوند كه با هدف مبارزه با فساد و جلوگيري از رفتارهاي زننده تشكيل شده‌اند. اما در سال‌هاي اخير، اين دو كميته احكامي صادر كرده‌اند كه شائبه‌هايي ايجاد كرده‌اند يا اينكه باعث تعجب اهالي فوتبال شده‌اند.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 


كميته‌هايي با تخصص اعلام راي عجيب!

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، حكم بازي پرسپوليس و سپاهان آخرين نمونه از حكم‌هاي جنجالي است كه از فدراسيون فوتبال بيرون مي‌آيد. لقب جنجالي‌ترين بازي‌هاي اين فصل از رقابت‌هاي فوتبال ايران، بدون ترديد به بازي‌هاي پرسپوليس و سپاهان مي‌رسد؛ جنجال‌ها از ديدار رفت دو تيم در استاديوم نقش جهان آغاز شد و پيش از بازي طرفداران سپاهان به اتوبوس بازيكنان پرسپوليس حمله كردند و تماشاگران دو تيم در حين بازي با پرتاب اشيا، نارنجك و ترقه به دور تا دور زمين، بازي را تحت‌الشعاع خود قرار دادند تا جايي كه بيرانوند نسبت به اين رفتار تماشاگران سپاهان واكنش نشان داد. در كنار تمام رفتارهاي تماشاگران، درگيري و فحاشي ميان كمال كاميابي‌نيا و كي‌روش استنلي موجب شد كه هر دو از زمين اخراج شوند؛ كميته انضباطي هر دو بازيكن را يك جلسه محروم و پنج ميليون تومان جريمه كرد و بيرانوند هم به‌خاطر رفتار تحريك‌آميزش، پنج ميليون تومان جريمه شد؛ اما اين تمام حكم بازي نبود و تماشاگران سپاهاني، يك بازي محروم شدند و باشگاه سپاهان به‌خاطر رفتار تماشاگران در حين بازي به پرداخت بيست ميليون تومان جريمه نقدي محكوم شد و بابت صدمه به اتوبوس پرسپوليس محكوم به پرداخت حدود نه ميليون تومان شد. باشگاه پرسپوليس هم به‌خاطر رفتار بد تماشاگرانش، ده ميليون تومان جريمه شد.حسام فتاحي از اعضاي كادرفني سپاهان به پرداخت سه ميليون تومان و حسين خبيري، معاون اجراي باشگاه پرسپوليس ضمن جريمه سه ميليون توماني، يك بازي از همراهي سرخ‌پوشان محروم شد. با اين حكم نه‌چندان قاطع توقع مي‌رفت دو باشگاه در بازي برگشت خود در ليگ برتر و نيمه نهايي جام حذفي تمام قوانين را رعايت نكنند و تماشاگران دو تيم نيز به رفتارهاي خشونت‌آميز خود ادامه دهند. در بازي برگشت كار به جايي رسيد كه تماشاگران به نيروهاي امنيتي هم حمله كردند و در نيمه‌نهايي جام حذفي هم رفتارهاي خشونت‌آميزي از خود نشان دادند؛ اما اين تمام اتفاقات نبود و بازيكنان و كادرفني دو تيم نيز به هر تصميم داور اعتراض مي‌كردند و كار به‌جايي رسيد كه در اواخر بازي جام حذفي با يكديگر درگير شدند و مثل گذشته با برخورد قاطعي‌ از سوي‌ كميته انضباطي روبه‌رو نشدند و اين كميته از كنار خيلي مسائل به سادگي عبور كرد. تماشاگران هر دو تيم يك جلسه محروم شدند و باشگاه پرسپوليس صد و پنج ميليون تومان و باشگاه سپاهان صد و هشتاد ميليون تومان جريمه شد؛ كي‌روش استنلي، سياوش يزداني، جلال اميديان، ميگل تكسيرا و امير قلعه‌نويي، بيرانوند و رفيعي يك بازي از همراهي تيمشان محروم شدند. كميته انضباطي هيچ برخوردي حتي به‌صورت مالي با شجاع خليل‌زاده  و سعيد آقايي نكرد و اين بازيكنان كه در بطن حاشيه بودند، بدون هيچ جريمه‌اي مي‌توانند به كار خود ادامه دهند. كميته انضباطي، بيرانوند را چهل ميليون تومان، بشار رسن و سيامك نعمتي را سه ميليون تومان و سروش رفيعي را يك ميليون تومان جريمه كرده، همچنين اين كميته، امير قلعه‌نويي را مجموعا چهل و پنج ميليون تومان، سياوش يزداني را ده ميليون تومان، زاغي‌نژاد و كياني را پنج ميليون تومان و كي‌روش استنلي و تكسيرا را دو ميليون تومان جريمه كرد؛ كي‌روش استنلي‌ كه با خطاي شديد خود روي بازيكن پرسپوليس، اعتراض وحشتناك به داور و حمله به سروش رفيعي جو بازي را به‌شدت بهم ريخت، فقط يك جلسه محروم و دو ميليون تومان جريمه شده! شايد اگر كميته انضباطي در پرونده ديدار رفت، برخورد شديدتري با تمام متخلفان مي‌كرد ديگر اين رفتارها تكرار نمي‌شد.

گرفتن حق مساوي است با محروميت!

ديدار فينال جام حذفي در ورزشگاه فولاد آرنا، يكي از جنجالي‌ترين بازي‌هاي تاريخ جام حذفي است؛ جايي كه باشگاه داماش براي گرفتن حق خود و تماشاگرانش، براي چند ساعت حاضر نشد در فينال بازي كند و در آخر با حضور تماشاگرانش در ورزشگاه به انجام بازي رضايت داد. ناكارآمدي مسئولان برگزاري مسابقات علت اصلي تاخير بازي بود و اگر آن‌ها مي‌توانستند نظم سكوها را فراهم كنند، بازي با تاخير شروع نمي‌شد. كميته اخلاق چند روز پيش حكم فينال جام حذفي را اعلام كرد و حيدر بهاروند، رئيس سازمان ليگ و سعيد فتاحي، رئيس كميته برگزاري مسابقات سازمان ليگ با محروميت‌هاي پنج و دو ساله روبه‌رو شدند و عبدالكاظم طالقاني، رئيس هيئت فوتبال استان خوزستان هم به پرداخت جريمه نقدي محكوم شد؛ اما قسمت عجيب حكم، محروميت مديرعامل و مالك باشگاه داماش به‌مدت شش ماه است؛ مديرعامل و مالكي كه براي گرفتن حق تماشاگرانشان تلاش كرده بودند با حكم عجيب كميته اخلاق روبه‌رو شدند.    

محروميت موقت به‌خاطر حركت بيرون از زمين

پيش از بازي فولاد در دور برگشت ليگ هجدهم، گادوين منشا بعد اينكه مويش توسط يكي از هواداران كشيده شد، به سمت هوادار حمله كرد و هوادار را هل داد؛ بعد از پخش شدن فيلم اين اتفاق، كميته اخلاق منشا را به‌خاطر رفتار خارج از زمين موقتا محروم كرد و حتي قاضي تورك، رئيس كميته اخلاق، اعلام كرد كه اين محروميت موقت شامل مسابقات ليگ قهرمانان آسيا هم مي‌شود؛ البته چند ساعت بعد تورك حرف خود را عوض كرد و از محروم نبودن منشا در مسابقات آسيايي خبر داد و محروميت موقت هم بعد از چند روز با مراجعه منشا به كميته اخلاق لغو شد و معلوم نشد، چرا زماني كه امنيت بازيكن فراهم نبوده، بازيكن با محروميت روبه‌رو شده است.

مهربان با حمله‌كنندگان به بازيكن

بازي تراكتور و پيكان، ديدار حساسي در ميان بازي‌هاي ليگ برتر به‌حساب نمي‌آيد و از درجه اهميت بالايي برخوردار نيست؛ اما شرايط ليگ هجدهم به‌گونه‌اي پيش رفت كه اين ديدار هم با حساسيت‌هاي زيادي روبه‌رو شد. تراكتور كه پيش از مسابقه، در ديداري جنجالي مقابل سپيدرود شكست خورده بود، اين بازي را محلي براي جبران عقب‌افتادگي‌اش مي‌ديد؛ اما اشتباه اخباري و فرصت‌طلبي آل‌كثير باعث شد تا تراكتور در اين بازي هم شكست بخورد. تماشاگران تراكتور كه قهرماني را از دست رفته مي‌ديدند به پرتاب صندلي و سنگ مشغول شدند و به درون زمين آمدند و حتي يكي از تماشاگران به مسعود شجاعي حمله كرد و سيلي‌اي به اين بازيكن زد و اشكان دژاگه هم به همين تماشاگر حمله كرد و ميان اين دو درگيري‌اي شكل گرفت كه با دخالت پليس و بقيه‌ي اعضاي تيم سريع به پايان رسيد؛ اما درگيري اصلي ميان طرفداران و گارد ويژه شكل گرفت و پليس به‌سختي تماشاگران عصباني تراكتور را از ورزشگاه و تپه‌هاي اطراف ورزشگاه يادگار امام خارج كرد؛ باتوجه به اين سطح از خشونت از كميته انضباطي توقع مي‌رفت تا برخورد سختي با تماشاگران تراكتور انجام دهد و حداقل چند هفته آن‌ها را محروم كند؛ اما كميته انضباطي فقط يك هفته و آن هم به‌صورت تعليقي تراكتوري‌ها را محروم كرد و از بعد مالي هم جريمه‌ي نود ميليون توماني در نظر گرفت. اين كميته حتي برخورد قاطعي با دژاگه نداشت و فقط او را يك جلسه تعليقي و هفت ميليون تومان جريمه كرد تا اين بازيكن بدون مشكل به بازي در ليگ برتر ادامه دهد.داستان ادامه‌دار دايي و پرسپوليس؛ جنگ در تختي

راه علي دايي و پرسپوليس در اوايل فصل چهاردهم به بدترين شكل ممكن به پايان رسيد و از آن پس رويارويي تيم‌هاي دايي و پرسپوليس هميشه يكي از جنجالي‌ترين بازي‌هاي فصل است. پرسپوليس ميان رقابت‌هاي فشرده‌اش در ليگ قهرمانان آسيا با در چارچوب مسابقات ليگ برتر با سايپا بازي كرد؛ از براي پرسپوليسي دست دادن تساوي در لحظات آخر و خوشحالي علي دايي سنگين بود و موجب شد تا درگيري‌ها در ورزشگاه تختي آغاز شود. بازيكنان و حتي بعضي مربيان، بعد از مسابقه با يكديگر درگير شدند و حتي در اين ميان بعضي خبرنگاران مورد حمله قرار گرفتند؛ اما در كمال ناباوري، كميته انضباطي هيچكس را حتي به‌صورت تعليقي جريمه نكرد. طبق حكم كميته انضباطي، باشگاه پرسپوليس به‌خاطر رفتار تماشاگرانش ده ميليون تومان جريمه شد و همچنين شجاع خليل‌زاده، رادوشوويچ، رضا اسدي و مهرداد كفشگري، هر كدام سه ميليون تومان جريمه شدند و هيچ جريمه‌اي براي علي دايي در نظر گرفته نشد.

محروميت آسيايي براي مترجم

جشن قهرماني پرسپوليس در ليگ هفدهم بدون حاشيه نبود؛ چند دقيقه بعد از اهداي جام به پرسپوليسي‌ها ويدئويي در فضاي مجازي منتشر شد كه در آن نيك‌سيرت، مترجم برانكو به اين مربي فحاشي مي‌كرد. كميته اخلاق، سريع به پرونده ورود كرد و اين مترجم را به‌مدت يك ماه محروم كرد؛ چند روز بعد، پرسپوليس در چارچوب رقابت‌هاي ليگ قهرمانان آسيا به امارات سفر كرد تا در مقابل الجزيره بازي كند. پرسپوليسي ها كه قصد داشتند مترجم را براي بازي آسيايي استفاده كنند، با پيامي عجيب از سوي كميته اخلاق مواجه شدند؛ كميته اخلاق به ‌آن‌ها گفته كه حق استفاده از نيك‌سيرت را ندارند و پرسپوليسي‌ها هم نيك‌سيرت را به امارات نبردند تا فرزاد حبيب‌اللهي، آناليزور پرسپوليس نقش مترجم را ايفا كند.

مبارزه با قليان پيش از دربي؛ سرخآبي‌هاي تحت نظر

پيش از دربي رفت ليگ هفدهم، كميته اخلاق با حكمي عجيب و باورنكردني، وريا غفوري و محسن مسلمان را موقتا محروم كرد؛ دليل اين محروميت انتشار عكس و فيلمي بود كه نشان مي‌داد، بازيكنان استقلال و پرسپوليس در حال كشيدن قليان هستند. حكمي عجيب، كه توجيه كميته اخلاق براي اين بود كه بازيكنان رفتاري هنجارشكن انجام داده‌اند؛ اما بعد از گذشت چند روز، كميته اخلاق، اجازه بازي كردن بازيكنان را صادر كرد. با يك بررسي ساده مي‌شد فهميد كه در ليگ‌هاي معتبر اروپايي، بازيكنان به‌خاطر كشيدن قليان يا سيگار با محروميتي روبه‌رو نمي‌شوند و جريمه‌ها هم از سمت باشگاه لحاظ مي‌شود و كميته‌هاي مربوطه، جريمه‌اي براي بازيكنان لحاظ نمي‌كنند. 

دست خالي منصوريان در آبادان

بازي با صنعت نفت در تابستان داغ آبادان و مقابل تماشاگران بي‌شمار اين تيم براي تيمي به‌اندازه كافي سخت است؛ منصوريان و استقلال علاوه بر تمام اين مشكلات، با محروميت سه بازيكن خود يعني، مجيد حسيني، اميد نورافكن و مهدي قائدي مواجه بودند؛ محروميتي كه كميته انضباطي به‌خاطر شركت نكردن در اردوي تيم ملي اميد براي اين بازيكنان درنظر گرفته بود. اردوي تيم ملي اميد خارج از روزهاي مشخص شده توسط فيفا بود و به همين دليل بازيكنان در اين اردو شركت نكردند. پيگيري‌هاي باشگاه استقلال براي حضور اين بازيكنان در هفته اول نتيجه نداد تا اين بازيكنان نتوانند به تيمشان كمك كنند و استقلال ليگ هفدهم را با يك شكست تلخ آغاز كند.
حركت عجيب كميته انضباطي؛ پول جريمه‌ها در جيب ليدرها
هشتادويكمين دربي پايتخت، يكي از دربي‌هاي جذاب و دراماتيك چند سال اخير است؛ دربي‌اي كه سرخ‌ها با گل دقيقه نود و پنج جري بنگستون بازي را مساوي كردند و به‌نوعي مانع از خداحافظي زودهنگام برانكو شدند تا سلطه خود را در فوتبال ايران آغاز كنند؛ اما حركت عجيب كميته انضباطي درمورد اين دربي جايي رقم خورد كه با نامه حسن‌زاده، رئيس كميته انضباطي و موافقت مهدي تاج، رئيس فدراسيون فوتبال، به دو كانون هواداري باشگاه‌هاي استقلال و پرسپوليس، ده ميليون تومان پاداش تعلق گرفت؛ در نامه حسن‌زاده اشاره شده بود كه اين پاداش‌ها از درآمدهاي مربوط به جريمه‌هاي نقدي پرداخت شود و اين به اين معني است كه پول حاصل از جريمه‌ها خيلي راحت در اختيار ليدرها قرار مي‌گيرد.مهدي رحمتي، قرباني عكس جنجالي

انتخاب منصوريان به‌عنوان سرمربي استقلال باعث شد تا آبي‌ها پس مدت‌ها به فكر برگزاري اردوهاي خارجي بيفتند؛ استقلال بعد از كش‌وقوس‌هاي فراوان به ارمنستان رفت تا اردوي پيش‌فصل خود را اين كشور برگزار كند. علاوه بر مشكلات مالي ايجاد شده در اردو، استقلالي‌ها در اين سفر حاشيه‌هاي زيادي را تجربه كردند. يكي از مهم‌ترين حاشيه‌هايي كه در اين اردو ايجاد شد، عكسي بود كه در فضاي مجازي پخش شد؛ عكسي كه مهدي رحمتي، كنعاني‌زادگان و ميثم مجيدي در كنار يك هوادار ايستاده‌ بودند. كميته اخلاق به‌خاطر پوشش اين هوادار فقط مهدي رحمتي را سه جلسه محروم كرد و حكمي درمورد دو بازيكن ديگر صادر نكرد؛ درنهايت مهدي رحمتي بعد از گذراندن يكي از جلسات محروميت خود، اجازه بازي كردن پيدا كرد و محروميتش تعليق شد.محروميت طولاني به‌خاطر شلوار

پرسپوليس برانكو در فصل 95-94 باوجود بازي‌هاي زيبا به‌خاطر ضعف در خط دفاعي و دروازه خود مشكلات زيادي را تجربه كرد؛ حاشيه‌هاي متعدد سوشا مكاني و عملكرد بدش در پرسپوليس باعث شد تا او علت اصلي ناكامي‌هاي پرسپوليس لقب بگيرد؛ اما عجيب‌تر تمام اشتباهات سوشا مكاني حكمي‌ است كه پس از پايان فصل، كميته اخلاق درباره اين بازيكن صادر كرد. كميته اخلاق او را شش ماه محروم كرد؛ علت محروميت، بازتاب يك عكس مكاني است كه در آن كه شلواري شبيه باب اسفنجي پوشيده؛ البته سوشا بعد از اعلام حكم به نروژ رفت تا فوتبال خود را در آن‌‍جا دنبال كند و محروميت را تجربه نكند؛ مكاني بعد اتمام محروميت مدتي براي صنعت نفت آبادان بازي كرد.