سايت خبري تحليلي انديشه ها : روحاني به اروپايي‌ها: گام‌هاي ما در برجام تدريجي اما تصاعدي خواهد بود
چهارشنبه، 19 تیر 1398 - 11:35 کد خبر:92212
سايت خبري تحليلي انديشه ها: رئيس جمهور اقدام انگليس در توقيف كشتي نفتكش كشورمان را بسيار كودكانه، سخيف و اشتباه توصيف كرد و اظهارداشت: انگليسي‌ها آغازگر ناامني در دريا هستند و اميدواريم اين كار را ادامه نداده و تكرار نكنند، چرا كه تكرار آن موجب ناامني در جهان شده و به زيان همه خواهد بود.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 


روحاني به اروپايي‌ها: گام‌هاي ما در برجام تدريجي اما تصاعدي خواهد بود

به گزارش خبرآنلاين به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز چهارشنبه در جلسه هيأت دولت، گفت: دشمن به دنبال ايجاد ناامني در منطقه است و از اين رو به فضاي كشورمان تجاوز كرد كه البته با پاسخ قاطع مواجه شد و از سوي ديگر به طور نيابتي، كشتي نفتكش ايراني را توقيف كردند كه كار بسيار سخيف و غلطي انجام دادند.

انگليس در آب‌هاي سرزميني اسپانيا نفتكش ايراني را به ناروا توقيف كرد

روحاني خاطر نشان كرد: انگليسي‌ها در آبهاي سرزميني اسپانيا به ناروا اين كشتي را توقيف كردند در حالي كه خودشان در اين سرزمين و منطقه جبل‌ الطارق اشغالگر هستند چرا كه اين سرزمين متعلق به اسپانيا است و دولتي اشغالگر كه به ناروا در اين منطقه حضور دارد اين كار سخيف را انجام داده است و اين در حالي است كه مردم اسپانيا هم از اين كار انگليس اعلام انزجار دارند.

به انگليس گوشزد مي‌كنم شما آغازگر ناامني هستيد

رئيس جمهور با بيان اينكه اقدام انگليسي‌ها كاري بسيار سخيف، غلط و اشتباه بود و به زيان آنها است، تصريح كرد: همه بايد تلاش كنيم كه در سطح جهان، خطوط كشتيراني از امنيت كامل برخوردار باشد و به انگليسي‌ها گوشزد مي‌كنم كه شما آغازگر ناامني هستيد و تبعات آن را بعداً درك خواهيد كرد.

انگليس به نيابت از گروه «ب» اقدام اشتباهي را انجام داد

روحاني اظهارداشت: البته ممكن است انگليسي‌ها به دستور آمريكا و يا آنچه كه گروه «ب» ناميده مي‌شود اين كار را كرده باشد كه البته باز هم اقدام غلط و اشتباهي است. ضمن اينكه مي‌دانيم كه در داخل انگلستان شرايط انسجام ندارد و بهم ريخته است و دولت و پارلماني به طور منسجم وجود ندارد. اما در عين اين سراسيمگي و بهم‌ريختگي، توقيف كشتي نفتكش ايراني كاري احمقانه بود.

واكنش آمريكا به كاهش تعهدات برجامي ايران داستان خنده آوري است

رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود تحركات اخير آمريكا را حكايتي جالب و خنده‌آور توصيف كرد و گفت:‌ تحركات امروز آمريكا، حكايت آدمي است كه با دست پس مي‌زند و با پا پيش مي‌كشد. آمريكايي ها از يك طرف برجام را يك توافق بسيار بد و به تعبير خودشان بدترين توافق مي‌دانند و بدون هيچ بهانه‌اي از آن خارج مي‌شوند و از طرف ديگر وقتي ايران برخي از تعهدات خود را كاهش مي‌دهد، همگي از آن ابراز نگراني مي‌كنند در حالي كه بايد از آمريكا نگران بود كه كل برجام را زير پا گذاشته است.

روحاني خاطر نشان كرد: آنها درخواست جلسه فوق‌العاده براي شوراي حكام دادند كه چرا ايران برخي از تعهدات برجامي را كنار گذاشته است و اين داستان خنده‌آوري است كه امروز آمريكايي‌ها آن را انجام مي‌دهند كه كمتر مي‌توان در تاريخ سياسي جهان سراغي از اينگونه اقدامات گرفت.

رئيس جمهور افزود: آنها دليلي براي عدم غني‌سازي ايران اعلام نمي‌كنند و صرفاً مي‌گويند كار بدي است و يا اينكه هدف ايراني‌ها بد است. اما نمي‌توانند بگويند كه اگر كار بدي است چرا خودشان آن را انجام مي‌دهند و تنها كشوري كه در دنيا غني‌سازي بد انجام داده و از سلاح اتمي استفاده كرده است، امروز نصيحت‌گر ديگران شده و خود را مصلح معرفي مي‌كند.

چرا غني سازي براي ايران بد و براي ديگران خوب است؟

روحاني تصريح كرد: آيا غني‌سازي كه منجر به ساخت سوخت رآكتور قدرت شده و نيازمندي‌هاي مردم را در زمينه شيرين‌ كردن آب و يا تأمين برق برآورده مي‌سازد و موجب اقدامات پزشكي و توليد راديوداروها براي درمان بيماري‌ها مي‌شود و هزاران كاربرد صلح‌آميز در زمينه علوم فناوري دارد براي ايران بد و براي ديگران خوب است.

رئيس جمهور با بيان اينكه اروپايي‌ها هم از اينكه ايران برخي تعهدات خود را بر طبق برجام كنار گذاشته اظهار نگراني مي‌كنند، خطاب به آنان، گفت: شما نمي‌خواهد نسبت به ايران نگران باشيد، نگراني شما بايد از آمريكا باشد كه كل اين تعهد و برجام را زير پا گذاشته و تمام تعهدات بين‌المللي را متزلزل كرده است.

ايران ساختار برجام را برهم نزده است

روحاني تأكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران در چارچوب برجام و توافق حركت مي‌كند و ساختارشكن نيستيم و ساختار برجام را برهم نزديم، ما 14 ماه به شما فرصت داديم و باز هم با اقدام جديد خود 2 ماه ديگر فرصت داديم و اقدامات ايران كاملاً صحيح، درست و در چارچوب قانون است.

رئيس جمهور اضافه كرد: البته ممكن است برخي سليقه ديگري در خصوص چگونگي اقدامات كشورمان داشته باشند كه مثلاً چرا هيجاني و جهشي واكنش نشان نمي‌دهيم .  در مقابل اينها، مبناي ما اين است كه فضا و زمان لازم را براي حفظ برجام تا جايي كه ممكن است نگه داريم چرا كه مي‌دانيم براي منطقه و جهان حائز اهميت است.

با برجام برخورد هيجاني نمي كنيم

روحاني تصريح كرد: عجله‌اي نداريم كه با قرارداد و توافقي كه به معناي منطق و قدرت ديپلماسي ايران و توان مذاكراتي كشورمان در برابر قدرت‌هاي جهان است و توافقي كه تمام قطعنامه‌هاي شوراي امنيت را از بين برده و اتهام را از ايران رفع كرده و ما را بر صندلي مدعي نشانده و موجب انزواي آمريكا شده است، برخورد هيجاني داشته باشيم.

رئيس جمهور با بيان اينكه حتي برجام تضعيف شده امروز از چنان قدرتي برخوردار است كه سياست خارجي آمريكا را متزلزل كرده است، خاطر نشان كرد: امروز همه به آمريكا و ترامپ ايراد مي‌گيرند كه چرا يك توافق مورد تأييد سازمان ملل را كنار گذاشته است.

برجام از افتخارات ديپلماسي ايران است

روحاني با اشاره به اينكه اسرائيلي‌ها به صراحت اذعان كردند كه آنها به آمريكا فشار آوردند كه از برجام خارج شود، گفت: وقتي توافقي بدترين دشمن مسلمانان در منطقه يعني صهيونيست‌ها را نگران كرده است، معلوم است كه توافق قدرتمندي است و برجام يكي از افتخارات ديپلماسي ايران و در تاريخ سياسي ايران هيچگاه فرصتي پيش نيامده بود كه قدرت ديپلماسي خود را به رخ جهانيان بكشانيم و با اين توافق اين اتفاق مهم به وقوع پيوست.

رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه امروز گام‌هاي ما در زمينه برجام تدريجي، اما تصاعدي خواهد بود، گفت: نخستين هدف ما از اين اقدام آن است كه برجام حفظ شود و ديگران را به سياست، منطق، اخلاق، معاهده و قوانين بين‌المللي دعوت كنيم.

پيشنهاد مذاكره آمريكا فريبكارانه و غلط است

روحاني با اشاره به علاقمندي‌هايي كه براي مذاكره با ايران ابراز مي‌شود، تصريح كرد: وقتي صدام خرمشهر، مهران و قصر شيرين را در اشغال خود داشت و همزمان از مذاكره با ما سخن مي‌گفت، مشخص بود كه اقدام او نادرست و فريبكارانه است، چرا كه اگر به دنبال مذاكره بود بايد ابتدا از مناطق اشغال شده، بيرون مي‌رفت.

رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه همزمان با اشغالگري حرف از مذاكره معنا ندارد، گفت: اگر آمريكا بحث مذاكره را مطرح مي‌كند، قطعاً فريبكارانه، نادرست و غلط است. اگر فكر مي‌كنند كه راه‌حل شرايط موجود مذاكره است، بايد تحريم‌ها را كنار بگذارد و به تعهدات خود بازگردد.

روحاني تصريح كرد: اگر در گفتار خود صادق هستيد، بايد كل تحريم‌ها را كنار بگذاريد و از ملت ايران به خاطر اقدامات غلط و نادرستي كه انجام داده‌ايد، عذرخواهي كرده و به تعهدات خود باز گرديد. در آن صورت شرايط متفاوت خواهد بود، اما بي‌ترديد زماني كه خرمشهر در اشغال است با كسي صحبت نمي‌كنيم.

رئيس جمهور تأكيد كرد: زماني كه اقتصاد مردم و روابط بانكي كشورمان و فروش كالا و واردات و صادرات دچار مشكل است، بحث از مذاكره حتماً فريبكاري است و ملت ايران هوشيار است و نمي‌توانيد با فريب، اين ملت را از راه حق منحرف كنيد.

فشارهاي دشمن شديدتر شده است

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با قدرداني از ايستادگي و تلاش ملت ايران، تمام مسئولين، وزرا و همه ارگان‌ها و نهادها كه كار بزرگي را در ماه‌هاي اخير، انجام داده‌اند، گفت: عليرغم اينكه فشار دشمن شديدتر شده است و شرايطي به وجود آوردند كه منطقه ناامن باشد، شاخص‌ها در همه زمينه‌ها مثبت و رو به رشد بوده است و در بازار امنيت نسبي حاكم است.

رئيس جمهور خاطر نشان كرد: بدخواهان تصور مي‌كردند كه در شرايط كنوني همه چيز بهم خواهد ريخت در حالي كه شرايط كاملاً برعكس تصور آنها رقم خورده است و در بهار امسال تراز تجارت خارجي مثبت بوده و صادرات بيش از واردات شده است، ضمن اينكه شرايط صادرات غيرنفتي نيز مناسب است و بسياري از فعالان اقتصادي بخاطر قانون و ملت ايران، ارز ناشي از صادرات را به داخل كشور بازمي‌گرداند كه كار بسيار شايسته‌اي است.

روحاني وضعيت بنادر و كالاهايي كه در آن وجود دارد را مناسب دانست و از وزراي راه و اقتصاد خواست تا كالاها در بنادر و گمركات معطل نماند و در كمترين زمان ممكن به داخل كشور منتقل شود.

رئيس جمهور خاطر نشان كرد: پروانه‌هاي فعاليت بخش‌هاي توليدي و صنعتي در سه ماهه امسال روند خوبي داشته است و حتي پروانه‌هاي ساختماني نيز از زمستان پارسال رو به رشد بوده است كه به معناي توسعه ساخت و ساز و اشتغال است.

وي شاخص اشتغال را بسيار اميدوارانه توصيف كرد و گفت: سال گذشته رقم بيكاري 12.1 بود و امروز به 10.8 رسيده است و اين رقم بسيار خوبي است و به معناي آن است كه در مسير درست حركت مي‌كنيم. در بازسازي مناطق سيل‌زده نيز همه دستگاه‌ها فعال بوده و شاهد اقدامات بسيار خوبي در رسيدگي به اين مناطق هستيم و همه اين شرايط به معناي آرامش، اميد مردم به آينده و تلاش مردم است.

تا هدايت هاي رهبري است هيچگاه مأيوس نخواهيم شد

رئيس جمهور تصريح كرد: تا زماني كه وحدت و اتحاد همگاني و هدايت‌ها و درايت مقام معظم رهبري وجود دارد، هيچگاه مأيوس نشده و به آينده اميدوار خواهيم بود و بدخواهان نيز با ايستادگي ما ناچار خواهند بود به مسير درست بازگردند.

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با گراميداشت آغاز دهه كرامت و ميلاد با سعادت امام هشتم(ع) علي بن موسي الرضا(ع)، گفت: واژه كرامت به معناي سخاوت توأم با بخشندگي، بزرگواري، فتوت و جوانمردي است و مثل اعلاي كرامت پيامبران و معصومين هستند و خداوند نيز در تبيين حقايق، معنويت و اخلاق به غير از كتاب، ميزان را نازل كرده است و ميزان همان چيزي است كه با شاخص سيره و عمل ائمه(ع) مي‌توان اخلاق و ارزش‌ها را مورد ارزيابي قرار داد. همچنان كه پيامبر اسلام(ص) و امام علي(ع) به عنوان ميزان معرفي شدند.

رئيس جمهور خاطر نشان كرد: اگر بخواهيم كرامت را به درستي معنا و تبيين كنيم بايد به زندگي علي بن موسي الرضا(ع) و خواهر بزرگوارشان حضرت فاطمه معصومه(س) نگاه كنيم. اين عزيزان شاخص و ميزان واقعي براي زندگي انساني، اخلاق و كرامت بودند و هستند و مردم ايران در پناه اين دو بزرگوار و ساير فرزندان معصومين كه مدفن مباركشان در ايران قرار دارد، بهره‌هاي فراواني برده‌اند و مي‌برند و بي‌ترديد شفاي دردهاي جسمي و روحي‌مان در كنار اين بزرگواران و رابطه با اين عزيزان است.

روحاني با بيان اينكه امروز نيازمند كرامت، مهرباني و بخشندگي هستيم، گفت: امروز نيازمند بزرگي و بزرگواري همه مردم، احزاب و جناح‌ها نسبت به يكديگر هستيم تا نشان دهيم راه امام رضا(ع) و خواهر گرامي‌شان، راه و سيره نجات است. مخصوصاً در اين مقطع حساس كه دشمن در برابر ملت ايران دندان‌هاي خود را تيز كرده است، بيش از گذشته نيازمند، وحدت، همدلي و همفكري هستيم.

تصويب لايحه «قانون نحوه مديريت تعارض منافع در انجام وظايف قانوني»

همچنين در جلسه امروز هيئت دولت كه به رياست حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري برگزار شد، سازمان اداري و استخدامي كشور گزارش بررسي جايگاه ايران در مقايسه با ساير كشورهاي جهان و منطقه را براساس شاخص‌هاي بين‌المللي ارائه كرد.

اين ارزيابي راهبردي در ۹ محور گردشگري، فناوري اطلاعات و ارتباطات، زيرساخت، محيط زيست، اقتصادي، علم، فناوري و آموزش، بهداشت، دولت و بخش حاكميتي و اجتماعي مورد بررسي قرار گرفته و بر اين اساس وضعيت و نمره ايران در جهان تعيين شده است.

براساس اين گزارش، ايران در محورهاي بهداشت و آموزش، علم و فناوري، محيط زيست و گردشگري در مقايسه با منطقه و جهان جايگاه بالاتري را كسب كرده است.

طبق آمار ارائه شده، كشورمان در محور بهداشت و شاخص واكسيناسيون جايگاه نخست در منطقه و جهان را به خود اختصاص داده است؛ همچنين براساس گزارش بانك جهاني، در شاخص «واكسيناسيون سه گانه» كه بيانگر «درصد كودكان سنين ۱۲ تا ۳۲ ماه است كه قبل از ۱۲ ماهگي واكسيناسيون كامل را دريافت كرده‌­اند»  در سال ۲۰۱۷ در جايگاه نخست منطقه و جهان قرار گرفته‌­ايم.

همچنين جايگاه ايران در سال ۲۰۱۸ در نرخ «تولد ساليانه در هر هزار نفر جمعيت» كه گوياي «تعداد تولد از هر هزار نفر در طول يك سال» است برابر با شاخص متوسط جهاني و منطقه بوده است.

افزون بر اين، براساس اطلاعات پايگاه بانك جهاني و اداره مرجع جمعيت بطور كلي در ايران نرخ مرگ و مير به ويژه از نظر ميزان مرگ و مير كودكان زير پنج سال و نوزادان نسبت به منطقه و جهان پايين‌­تر است.

براساس داده‌­هاي مجمع جهاني اقتصاد، كيفيت آموزش ابتدايي ايران از شاخص منطقه بالاتر بوده و با شاخص جهاني برابر است؛ بطوري كه رتبه دوم منطقه و ۲۵ جهان را در تعداد افراد ثبت نامي در تحصيلات عالي كسب كرده است.

طبق گزارش سازمان جهاني،مالكيت فكري در حوزه نوآوري و براساس هفت معيار نهاد، سرمايه انساني و پژوهشي، زيرساخت، پيچيدگي بازار، پيچيدگي كسب و كار، خروجي دانش و فناوري و خروجي‌­هاي خلاق، ايران از ميانگين منطقه بالاتر است.

همچنين ايران در شاخص‌­هاي مهارت‌­ها و دسترسي به فناوري اطلاعات و ارتباطات و توسعه دولت الكترونيك، جايگاه بالايي نسبت به ميانگين منطقه و جهان دارد.

براساس پايگاه اطلاعاتي بانك جهاني، ايران در محور زيرساخت، شاخص طول خطوط راه­‌آهن رتبه سوم را در منطقه به خود اختصاص داده است. همچنين طبق اعلام مجمع جهاني اقتصاد در محور كيفيت عرضه برق نسبت به متوسط منطقه و جهان جايگاه بالاتري را دارا هستيم.

طبق اين گزارش، در حوزه محيط زيست نيز، شاخص دسترسي شهري به منبع آبي سالم در ايران با شاخص جهاني و منطقه برابري دارد.

همچنين در شاخص ايمني و امنيت در گردشگري، عملكرد ايران به منطقه و جهان نزديك است.

 لايحه «قانون نحوه مديريت تعارض منافع در انجام وظايف قانوني» تصويب شد

هيئت وزيران به پيشنهاد معاونت حقوقي رئيس جمهور، لايحه «قانون نحوه مديريت تعارض منافع در انجام وظايف قانوني و ارائه خدمات عمومي» را با هدف مديريت و پيشگيري از تعارض منافع و اعلام موقعيت هايي كه به اين امر منجر مي شود، بررسي و تصويب كرد.

در اين لايحه، اشخاص مشمول، مصاديق موقعيت ­هاي تعارض منافع، راهكارهاي مواجهه با موقعيت ­هاي تعارض منافع و پيش‌بيني ضمانت اجراي نقض مقررات در دو سطح تخلف و جرم بيان شده است.

تعدادي از مواد اين لايحه به تصويب رسيد و ادامه بررسي آن به جلسه بعدي دولت موكول شد.

 تصويب آيين‌نامه اجرايي ارتقاي سطح آگاهي‌‎ها در دستيابي به توسعه پايدار برق هسته اي

هيئت وزيران آيين نامه اجرايي مربوط به ارتقاي سطح آگاهي، پذيرش اجتماعي و مشاركت افزايي در دستيابي به توسعه پايدار برق هسته اي را به تصويب رساند.

گفتني است علي‌رغم نياز روزافزون به انرژي هاي نو و تهديدات زيست محيطي سوخت هاي فسيلي و اهميت استفاده از فناوري هسته اي براي توليد برق، به دليل نوپا بودن نيروگاه هاي هسته اي ارزيابي دقيقي از ابعاد فرهنگي و اجتماعي مرتبط با اين تأسيسات راهبردي وجود ندارد. لذا آيين نامه اجرايي مورد اشاره با هدف ايجاد پذيرش اجتماعي برق هسته اي بخصوص در مناطقي كه ساختگاه هاي اين نوع انرژي در آن‌ها استقرار يافته اند، به تصويب رسيد.