سايت خبري تحليلي انديشه ها : صلح سادات؛آغازي بر تراژدي خاورميانه
چهارشنبه، 5 تیر 1398 - 12:48 کد خبر:92080
سايت خبري تحليلي انديشه ها: امروز بحرين ميزبان سرنوشت فلسطين است، همان كشور عربي كه روزگاري آرمان جهان اسلام بود و امروز همان كشورهاي عربي ميزبان صهيونيست ها شده اند. امروز جواني رعنا قرار است براي خاورميانه تصميم بگيرد. آيا معامله قرن به سرانجام مي رسد؟

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 


صلح سادات؛آغازي بر تراژدي خاورميانه

اگر بنا باشد به تاريخچه صلح خاورميانه(نامي كه ايالات متحده بر آن نهاد) نگاهي داشته باشيم بسيار طولاني و مجالي براي نوشتن نيست. چرا كه ريشه آن به جنگ جهاني دوم و بيانيه بالفور و سقوط امپراطوري عثماني و طرح سايكس پيكو مي رسد. اما كمي بيشتر جلو برويم به كمپ ديويد معروف مي رسيم. مكاني تابستاني، تفريحي با حضور مقاماتي از آمريكا  و اسرائيل خاورميانه را براي هميشه دچار يك صلح تحميل شده كرد. روزي كه انور سادات صلح يك طرفه امضا كرد و عرب هاي منطقه را براي هميشه گرفتار!

شايد بتوان گفت اولين كشوري كه پرچم سفيد را به رژيم تازه تاسيس صهيونيستي نشان داد مصر انورسادات بود.  

در اينباره اسلام تايمز در گزارشي به اين رويداد تاريخي اشاره كرده است: "جمال عبدالناصر" معتقد بود كه اسراييل هيچ‏گاه به مواد "طرح صلح راجرز" كه شامل عقب‏ نشيني از "اراضي اشغالي سال "1967 مي‏شد، تن نخواهد داد، بنابراين پذيرش اين طرح از سوي اعراب، حداقل اين امتياز را خواهد داشت كه آمريكا و ساير متحدان "رژيم صهيونيستي" را وادار به كاهش فشارهاي مادي و تبليغاتي خود بر اعراب خواهد كرد و "موقعيت رواني" برتر "رژيم صهيونيستي" در اروپا و آمريكا نيز تضعيف خواهد شد. با اعلام پذيرش "طرح صلح راجرز" توسط "جمال عبدالناصر"، جنگ فرسايشي ميان ارتش مصر و اسراييل موسوم به "جنگ هزار روزه" كه از سال 1968 آغاز شده بود پايان يافت ،  پس از روي كار آمدن انور سادات در مصر وي به ايالات متحده اعلام كرد حاضر است بر اساس طرح راجرز  وارد مذاكرات صلح شود. دولت "اردن" هم كه اساساً تحت نفوذ مستقيم آمريكا قرار داشت، مدت كوتاهي پس از مصر، پذيرش "طرح صلح راجرز" را اعلام كرد. پس از آن ملاقات گرمي ميان "پادشاه اردن" و "رئيس‏ جمهور مصر" انجام گرفت و شايعه شد طي اين ديدار، طرفين براي محدود كردن "نهضت مقاومت فلسطين" به تفاهم رسيده ‏اند.

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين اين رويداد تاريخي آغازي بود بر جولان اسرائيلي ها در منطقه؛ پس از آن كشورهاي عربي كه آن زمان تحت نفوذ مصر بودند يكي پس از ديگري موضعي نرم در برابر رژيم صهيونيستي داشتند.
رهبر مصر، فلسطينيان را قانع كرد كه انگيزه‏هايش از پذيرش "طرح صلح راجرز" به هيچ‏وجه خطري را متوجه "آرمان فلسطين" و "ساف" نمي كند، بلكه تنها فرصت زماني مناسبي را براي او فراهم مي كند كه خود را براي جنگ با "رژيم صهيونيستي" آماده كند.همچنين "عبدالناصر" به ياسر عرفات و همراهانش اطمينان داد كه اجازه نخواهد داد، "ملك حسين" (پادشاه اردن) عليه آنان اقدامي كند. 
 
دولت اردن، طي يك ماه بعد، بر شيطنت‌هاي تحريك‏ آميز خود عليه فلسطينيان افزود و بر التهاب سياسي موجود دامن زد.

اما كارشكني هاي اردن و درگيري مجدد مصر با صهيونيست ها منجر به صلح كمپ ديويد 1 شد و در نهايت آغازي بر انتفافضه هاي خونين كه پس از آن كنفرانس مادريد را به همراه داشت.

حال امروز در 26 جون 2019 يك كشور عربي ميزبان اسرائيلي ها است. امروز بحرين كوچكترين كشور خليج فارس براي خاورميانه مهمانداري كند. طرحي كه جوان خوشتيپ و خوش چهره كاخ سفيد با خود به خاورميانه آورده است و قرار است او براي اين منطقه تصميم بگيرد! منطقه اي كه تا كنون خون هزاران شهروند را در جوي هايش جاري كرده است. از سال 1948 كه اين رژيم منحوس در فلسطين تشكيل دولت داد، تا به امروز جنگ هاي بسيار با عرب هاي منطقه داشته است كه مهمترين آنها جنگ رمضان است. 

امروز بحرين نه تنها ميزبان داماد خوش چهره ترامپ است بلكه ميزبان ائتلافي ضدايراني نيز است. اين در حالي است كه رژيم صهيونيستي دشمن قسم خورده عرب ها است اين مساله در دين آنها آمده است و يك امر ايدئولوژيك است.

دكتر عباس خامه يار كاشناس مسائل عربي و جهان اسلام  معتقد است كه اتفاقات خاورميانه از زمان تاسيس رژيم صهيونيسي با طرح سايكس پيكو همراه بود و تا به امروز مردم خاورميانه تاوان آن طرح را پس مي دهند.

اين پژوهشگر جهان اسلام در كافه خبر خبرگزاري خبرآنلاين درباره معامله قرن گفت:

 

اگر با نگاهي كلان به موضوع بنگريم متوجه دو سياست و خط مشي جدا مي شويم. متاسفانه عربستان پروژه جنگ نيابتي را در منطقه به راه انداخته است. سعودي ها و اماراتي ها به دلايل گوناگون سربازان پياده نظام قدرت هاي استعماري اند. اصل قضيه ، فلسطين، معامله قرن و عادي سازي روابط اعراب با اسرائيل است كه اين خواست جدي آمريكايي هاست و سردمداري اين پروژه به عهده سعودي ها است. براي درك بيشتر موضوع كمي به جزئيات مي پردازم؛ در يكصدمين سالگرد امضاي توافقنامه سايكس پيكو قرار گرفتيم ، امريكائيها دنبال تجديد اين توافقنامه هستند .

 

توافقنامه سايكس پيكو قبل از پايان جنگ جهاني اول و در سال ۱۹۱۶ بين فرانسه و انگليس ايجاد شد و كل منطقه خاورميانه يعني  " شامات " ان روز را بين اين دو قدرت تقسيم كرد و اين خود عامل اساسي فروپاشي خلافت عثماني و امپراطوري آن در سال ۱۹۱۶ شد. در اين راستا اردن، عراق، سوريه، لبنان، فلسطين هركدام تحت حمايت يكي از اين كشورها در آمدند و فرو پاشيدند. محصول سايكس پيكو وضعيت فلسطين بود و پيدايش اسرائيل كه آن موقع در حين تقسيم منطقه بين اين دو قدرت، فلسطين به  سازمان ملل آن روز واگذار شد تا بعدا در مورد آن تصميم گيري كنند. در سال ۱۹۱۷ يعني يك سال بعد از توافقنامه سايكس پيكو وزير خارجه وقت بريتانياي كبير ،  بيانيه بالفور را صادر  كرد تا طبق آن همه يهوديان عالم را در سرزمين فلسطين جمع كند. اين ننگين ترين سند در طول تاريخ بشريت است كه كشوري سرزمين ديگران را اشغال كند و به كساني واگذار كند كه اساسا هيچ حقي در آنجا نداشتند.

بيانيه بالفور زاييده همان قرارداد سايكس پيكو بود. آمريكايي ها در آن زمان از اين توافقنامه بي نصيب بودند و سهمي از آن نبردند. روس هاي تزار نيز در آن زمان بخشي از آسيا ميانه را به عنوان حق السكوت بدست آورند. تا اين توافقنامه سري افشا نشود. با آمدن كمونيست ها لنين اولين كسي بود كه اين اسناد را افشا كرد و در واقع آمريكا، فرانسه و انگليس طي اين قضيه رسوا شدند.
يكصد سال از اين قرارداد مي گذرد و آمريكايي ها هميشه به دنبال بدست آوردن سهمشان از اين قرارداد بودند، بنابراين در يكصد سال گذشته به دنبال فرصتي براي بازسازي ان وايجاد سايكس پيكو شماره دو بودند  و اين اتفاق در سالهاي اخير در حال انجام بودند ؛ آنچه كه در سوريه، سودان، ليبي و عراق اتفاق افتاد در واقع همان برنامه باز تجزيه كشورهاي اسلامي و منطقه است. توجه داشته باشيم كه اين يك ادعا و يك تحليل نيست،  اطلاعات موجود واشكار ، نقش افرادي هم چون  برنارد لويس، كيسنجر، بولتون و ...كاملاً مشخص است ، در طرح هاي پنتاگون به صراحت اعلام شده كه آمريكا به دنبال بازتجزيه جهان اسلام است. جدا شدن سودان از جنوب سودان اولين قدم بود. دومين قدم تلاش در جدايي كردستان از عراق بود ، سپس ليبي بعد هم جدايي حلب از سوريه به عنوان يك كشور جديد مطرح شد؛ تقسيم عراق هم جزئي از همين نقشه ها بود. ولي همه اين كشورها نقشه هاي شوم، مشخص و چند لايه اي را ايجاد كرده بودند كه اين منطقه باز تجزيه شود تا آمريكايي ها نهايت استفاده را از آن ببرند. زاييده سايكس پيكو ۲ بالفور ۲ است بدين معنا كه بعد از اين مسئله مجددا بالفور ۲ ايجاد شود. بالفور ۱ ايجاد يك سرزمين و وطن براي اسرائيل و يهوديان است.  اين وطن در طي ساليان اخير با پيروزي انقلاب اسلامي، جنگ ۳۳ روزه با آزاد سازي نوار اشغالي جنوب لبنان ونيز جنگ چندين لايه ي غزه تضعيف شد.  پرچم رژيم صهيونيستي با نشان دو رود گوياي شعار راهبردي "از نيل تا فرات " متوقف و زمين گير شد. اسرائيلي ها سابقه نداشته كه عقب نشيني كنند، عقب نشيني در ادبيات نظامي رژيم اشغالگر غير قابل تصور است .

 جنگ شش روزه را بينيد كه چگونه جولان، سينا،كرانه غربي و بخش هايي از قدس به تصرف رژيم صهيونيستي درآمدند ، سپس به بهانه هاي مختلف در سال ۱۹۸۲ اسرائيل وارد بيروت شد، انگاه براي ايجاد امنيت براي خود ، نوار جنوبي لبنان را اشغال كردند. بنابراين شعار از نيل تا فرات در آستانه عملي شدن مطلق بود. اما براي اولين بار مقاومت و انقلاب اسلامي تمام اين نقشه ها و آرزوها را به باد داد و پيروزي هاي بزرگي به دست آمد. به خاطر همين در سايكس پيكو ۲ نياز به بيانيه بالفور ۲  وجود داشت ، به همين خاطر هم بعد از يكصد سال ترزا مي  آن را جشن گرفت. وي اظهار داشت كه ما نه تنها از صدور بيانيه بالفور  پشيمان نيستيم بلكه خشنود نيز هستيم و جشن سالگرد تاسيس اسرائيل هم در خود لندن برگزار شد. با اين تفاوت كه اين بار بالفور ۲ با مشاركت برخي از كشورهاي عربي رقم خورد. و  براي اينكه  اين موضوع تداعي گذشته رو در اذهان عمومي تداعي نكند، نامش را    " معامله قرن " ناميدند كه در واقع همان طرح صلح آمريكا و مدل دوم سايكس پيكوي يك است.

هدف اول معامله قرن ، بازسازي و ايجاد امنيت براي مرزهاي شكننده اسرائيل است. هدف دوم تداوم آوارگي مجدد و باقي مانده فلسطيني ها در سرزمين هاي اشغالي است. هدف سوم هم سلب هويت فلسطينيان آواره در اردوگاه‌هايشان ، دركشورهايي چون، لبنان، سوريه، اردن، عراق و ديگر كشورها است. بدين معني كه فلسطينيان ، از تابعيت كشورهاي ميزبان برخوردار شوند وتابعيت اصلي خودشان را از دست بدهند .

در صورت تحقق اين اقدام تغييري جدي و اساسي در دموگرافي منطقه صورت خواهد گرفت  كه نتيجه آن برتري جمعيت يهوديان نسبت به فلسطينيان خواهد بود.

از اهداف مهم ديگر مي توان از تبديل قدس به پايتخت ابدي اسرائيل نام برد . وهدف مهم ديگر اين است كه برخلاف قطعنامه هاي پيشين سازمان ملل و توافق نامه هاي بين المللي ، تمامي سرزمين هاي اشغالي ۱۹۶۷ در جنگ شش روزه ، به اسرائيل الحاق شود كه اين امر در حال اتفاق افتادن است  .

هدف ديگر معامله قرن  ، شناسايي رسمي هويت دولت ديني يهودي اسرائيل است و نكته آخر جايگزيني جمهوري اسلامي ايران به عنوان دشمن اصلي به جاي اسرائيل و عادي سازي روابط با كليه اعراب است .

اين همان فاز دوم بيانيه  است كه معناي آن ،  توسعه سرزمين هاي اشغالي و تحقق شعار اصلي از نيل تا فرات است كه اينك ، معامله قرن نام گرفته است.

معامله قرن همواره يكي از مباحث اصلي همه نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري آمريكا در طي ساليان دراز بوده است كه بنا به دلايلي آنها نتوانستند اين طرح را اجرايي كنند. دليل وعده آنها نيز به خاطر جذب آراي يهوديان آمريكا بوده است.اين نامزدها تمامي شعارها را مطرح مي كردند و با اسرائيلي ها هم نظر بودند ولي وقتي كه پيروز مي شدند از شعارهايشان عقب نشيني تاكتيكي مي كردند. ترامپ اولين كسي است كه دارد  به وعده انتخاباتي خود جامه عمل مي پوشاند. او براي پيروزي در دور دوم انتخابات با همين رويه پيش مي رود تا بتواند با تحقق اهداف انتخاباتي ،  راي يهوديان را نيز مجدداً كسب كند. بنابراين بحث مهم امروز ما وديگر اجزاي محور مقاومت با اعراب يا با اعراب رسمي و دولت هاي عرب و بخصوص عربستان همين بحث است. اين اردوگاه سعودي و اعراب اند كه در اين راستا قدم برمي دارند و به تعبير آقاي ظريف مي خواهند فلسطين را بفروشند.

اين اردوگاه ، مامور اجراي توافقنامه سايكس پيكو ۲ و بالفور ۲ است. مباحث ديگر مانند يمن، سوريه، لبنان، سودان و تحولات منطقه را بايد در اين چارچوب ديدومورد ارزيابي وتحليل قرار داد .

ما بايد نسبت به تحولات منطقه ديد خود را عوض كنيم و به صورت كلان آن را مورد تجزيه و تحليل قرار دهيم. اگر با اين ديد به قضايا بنگريم؛ تحولات منطقه خاورميانه، شمال آفريقا در امتداد سايكس پيكو  ۲ و بالفور ۲ است.

نكته مهمي را عنوان مي كنم: در كنفرانس هرتزليا ، اسراييل به اين نكته رسيده كه ايران چون يك قدرت فرهنگي و تمدني است    فروپاشي اش نيز دشوار است. بنابراين بايد به سمت طرح تجزيه پيش رفت. لذا نخست آمريكايي ها بحث از تغيير رفتار را داشتند، بعد هم بحث فروپاشي را عنوان كردند سپس تجزيه را مطرح كردند. اخيرا صحبت هايي كه مي شود صحبت از تغيير رفتار، سرنگوني رژيم و تجزيه كشور نيست بلكه فراتر از اينها است. چون شما وقتي صحبت از تجزيه مي كنيد ممكنه عده اي از گروه هاي تجزيه طلب وابسته بگويند اين ايده آل ما است، اما واقعاً ، بحث تجزيه نيست، چرا كه آخر خط ، فروپاشي كل كشور و پياده كردن الگوي ليبي در ايران است.  اين موضوع را بر اساس اعتقاد و مطالعه اي كه دارم مي گويم. در مقابل ، اردوگاه مقاومت قرار گرفته است كه نشات گرفته از انديشه امام خميني (ره) است .

اين اردوگاه حافظ منافع ملت ما و ملت هاي منطقه  است. اين اردوگاه توانسته سرزمين و محور مقاومت را گسترش دهد و تا اين لحظه قادر بوده ماشين تجزيه جهان اسلام و ماشين سايكس پيكو را زمين گير و متوقف كند.

ادامه ماجرا بسته به ايفا كردن نقش در معادلات آينده است.  براي مثال در عراق ببينيد كه چه اتفاقاتي افتاده است. چه پيروزي ها و چه مقاومت هايي در اين چهار سال گذشته در اين كشور  پيش آمده و چگونه  وحدت ملي خود را بدست آورده است.

سوريه هم به همين ترتيب است. البته نمي توان منكر اوضاع وخيم ليبي شد. اما دستاوردهايي كه نيروهاي مقاومت در منطقه داشتند بسيار چشمگير بوده است. شكست گروه هاي تروريستي در منطقه و از دست رفتن پايگاه هايشان بيش از پيش نيروهاي رقيب را كه در منطقه دستاوردي نداشته اند عصبي كرده  و از هيچ تلاشي براي ضربه زدن  و انتقام تاريخي گرفتن دريغ نخواهند كرد.

مشروح كافه خبر را اينجا بخوانيد.به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين برگزاري كنفرانس ها براي تحميل رژيم صهيونيسي به جهان از زمان شروع تاسيسي اين رژيم آغاز شد. به ترتيب با نام هاي ؛ طرح صلح راجرز و طرح ابتكاري سادات 1970- 1972
كنفرانس مادريد 1991
پيمان اسلو1993
توافقنامه هاي 1996تا1999
 1997  توافقنامه هبرون
  يادداشت تفاهم رودخانه واي 1988

يادداشت شرم الشيخ اول1999
مذاكرات كمپ ديويد
پيشنهاد كلينتون و مذاكرات طابا
اجلاس بيروت و طرح صلح عربي
 نقشه راه براي صلح
پيمان غير رسمي  ژنو
 اجلاس شرم الشيخ دوم2005
  مذاكرات سالهاي 2007تا2009
كنفرانس آناپوليس
مذاكرات مستقيم 2010
مذاكرات 2013

معامله قرن 2013