سايت خبري تحليلي انديشه ها : راحت‌طلبي پزشكان از علل اصلي ترويج سزارين در زنان/رونق جيب بيمارستان در ترس مادران است!
یکشنبه، 19 خرداد 1398 - 05:31 کد خبر:91816
سايت خبري تحليلي انديشه ها:
راحت‌طلبي پزشكان از علل اصلي ترويج سزارين در زنان/رونق جيب بيمارستان در ترس مادران است!
كسي درست نمي‌داند از كي اين تفكر به وجود آمد كه عمل سزارين براي تولد يك نوزاد جايگزين مناسبي در برابر تولد طبيعي است؛ اما به نظر مي‌رسد «سزارين انتخابي» در به وجود آمدن اين تفكر نقش زيادي داشته است.

به گزارش شبكه اطلاع رساني راه دانا؛ به نقل از زنان خبر؛ برگه‌هاي متعدد سونوگرافي و آزمايش را دستش گرفته و كنارم مي‌نشيند. مطب متخصص زنان معمولاً شلوغ است و خانم‌ها هم، زمان رسيدن نوبتشان را با گپ زدن با هم سپري مي‌كنند. مي‌گويد وارد ۴ ماهگي بارداري‌اش شده و در طول اين مدت اين پنجمين دكتري است كه به آن مراجعه مي‌كند.

وقتي تعجبم را مي‌بيند سرش را نزديك‌تر مي‌آورد و آرام مي‌گويد: دنبال دكتري هستم كه قول بدهد سزارين انجام بدهد. هرقدر هم پول بخواهد حاضرم بدهم. به نظرت اين دكتر قبول مي‌كند؟! مي‌پرسم چرا به سزارين اصرار دارد؟ اخم مي‌كند و مي‌گويد: خب وقتي مي‌شود بدون درد و سختي بچه به دنيا آورد چه دليلي دارد درد بكشم؟ نتيجه‌اش هم كه باهم فرقي ندارد!

كسي درست نمي‌داند از كي اين تفكر به وجود آمد كه عمل سزارين براي تولد يك نوزاد جايگزين مناسبي در برابر تولد طبيعي است؛ اما به نظر مي‌رسد «سزارين انتخابي» در به وجود آمدن اين تفكر نقش زيادي داشته است. جايي كه متخصصان زنان اين امكان را به مادر باردار مي‌دهد كه در صورت تمايل و حتي وقتي هيچ مشكل و مانعي براي زايمان طبيعي وجود ندارد، فرزندش را با عمل سزارين به دنيا بياورد.

در همه جاي دنيا سزارين يك ‌راه‌حل جايگزين براي مواقعي است كه فرآيند تولد طبيعي نوزاد طي نمي‌شود. در اين مواقع مادر و پزشك تمام تلاش خود را براي زايمان طبيعي انجام مي‌دهند و در صورت عدم موفقيت، با تشخيص پزشك و براي جلوگيري از صدمه ديدن نوزاد يا مادر، عمل سزارين انجام مي‌شود؛ اما آمار ۶۰ درصد رسمي و ۹۰ درصد غيررسمي سزارين در ايران نشان مي‌دهد كه در كشور ما اصل بر عمل سزارين است، طوري كه خيلي از پزشكان حتي اجازه نمي‌دهند بارداري تا انتهاي هفته آخر (چهل و دو هفته) ادامه پيدا كند و مثلاً در هفته سي و هفتم يا سي و هشتم براي مادر وقت عمل سزارين تعيين مي‌كنند!

مشكلات بر سر راه زايمان طبيعي
حالا كار به‌جايي رسيده، مادراني كه تمايل به زايمان طبيعي دارند با مشكلات بيشتري روبه‌رو هستند. خيلي از پزشكان از ابتدا با زايمان طبيعي مخالف هستند و به بيمار خود هيچ قولي نمي‌دهند كه همه راهكارها براي زايمان طبيعي را به كار ببرند.

اين شيوه درمان بيشتر در بيمارستان‌هاي خصوصي رايج است. جايي كه آمار عمل‌هاي سزارين آن در بخش زنان و زايمان ۹۰ درصد گزارش‌شده است. درحالي‌كه در ارديبهشت‌ماه امسال، وزير بهداشت به بيمارستان‌هاي خصوصي اعلام كرد كه در راستاي اجراي طرح تحول نظام سلامت بايد به دنبال كاهش ۱۰ درصدي آمار سزارين باشند، اما گشتي در بيمارستان‌هاي خصوصي به ويژه بيمارستان‌هاي معروف پايتخت نشان مي‌دهد كه در اكثر اين مراكز يا هزينه انجام زايمان طبيعي و عمل سزارين باهم برابر است يا با اضافه شدن خدماتي مثل اتاق خصوصي و زايمان بدون درد، هزينه زايمان طبيعي از سزارين پيشي مي‌گيرد. با اين شرايط طبيعي است كه در اين بيمارستان‌ها آمار عمل سزارين حتي به ۱۰۰ درصد هم برسد!

البته دراين‌بين بايد راحت‌طلبي بعضي پزشكان را هم به ليست بلندبالاي علل افزايش عمل سزارين اضافه كرد. به‌هرحال عمل سزارين ريسك و زحمت كمتري نسبت به تلاش براي تولد طبيعي يك نوزاد دارد.

ترس‌هاي بي‌مورد
درهرصورت، اول و آخر اين مادر است كه تصميم مي‌گيرد نوزاد خود را چه طور به دنيا بياورد. همان‌طور كه اگر مادر به روش خاصي اعتقاد داشته باشد دنبال دكتري مي‌گردد كه خواسته او را برآورده كند. پس چرا مادران ما بيشتر دنبال روش سزارين هستند؟ دليل عمده آن ترس بي‌مورد است.

درگذشته مادران تا روز آخر بارداري فعاليت مي‌كردند و همين باعث مي‌شد فرآيند طبيعي تولد، راحت حتي در منزل و با حضور يك قابله اتفاق بيفتد؛ اما مادران امروزي به‌محض اطلاع از بارداري به تشخيص خودشان، اطرافيان و بعضي‌اوقات پزشك، از خيلي از فعاليت‌ها محروم و در اصطلاح «استراحت مطلق» مي‌شوند.

همين امر باعث چاقي و كم‌تحركي و سخت شدن تولد طبيعي نوزاد مي‌شود. طوري كه به نظر مي‌رسد با گذر زمان وقتي زايمان طبيعي سخت و دردناك شد به‌جاي پيدا كردن ريشه مشكل، عمل سزارين براي فرار از درد و زايمان راحت، جايگزين مي‌شود.

خوشبختانه در سال‌هاي اخير كمي نگرش به اين ماجرا عوض‌شده است. تعدادي مؤسسه خصوصي و بعضي از بيمارستان‌ها كلاس‌هاي ورزش بارداري و آمادگي پيش از زايمان براي مادران برگزار مي‌كنند تا زايمان طبيعي آن‌ها راحت‌تر بشود.

بعضي باورهاي غلط چند سال اخير كه منجر به كم‌تحركي مادران باردار مي‌شد هم اصلاح‌شده است؛ مثلاً بسياري از متخصصان زنان به مادران باردار توصيه مي‌كنند در ماه نهم بارداري بدون ترس از آسيب ديدن نوزاد، روزي دو ساعت پياده‌روي داشته باشند تا بدن براي زايمان طبيعي و كم درد آماده بشود.

عوارض عمل سزارين
ناآگاهي مادران از عوارض زياد و نامطلوب عمل سزارين هم مزيد بر علت است. اكثر مادران باردار گمان مي‌كنند درد كمتر تنها تفاوت بين اين دو روش است. درحالي‌كه نتايج مطالعات جهاني نشان مي‌دهد كه سزارين سه برابر بيشتر از زايمان طبيعي براي مادر خطر مرگ به همراه دارد.

در عمل سزارين پوست شكم، عضلات زير آن و ديواره رحم شكافته مي‌شود. عفونت رحم، افزايش ميزان خونريزي، خطرات ناشي از بيهوشي، طولاني‌تر بودن مدت بستري در بيمارستان و دوران نقاهت بعدازآن، دردهاي لگني، ايجاد مشكلات پوستي يا عفونت در ناحيه بخيه‌ها و وخيم‌تر شدن مشكل در زايمان‌هاي بعدي مادر و افزايش احتمال افسردگي، نااميدي و دلسردي پس از زايمان كه علت آن طي نشدن فرآيند طبيعي يك زايمان در بدن مادر است.

بعضي از پزشكان احتمال نازايي را هم به مشكلاتي كه سزارين براي مادر به وجود مي‌آورد اضافه مي‌كنند.

در كنار عوارض عمل سزارين براي مادر، نوزادان سزاريني بيشتر زردي مي‌گيرند و دچار مشكلات تنفسي مي‌شوند. خطر ابتلا به آسم و آلرژي هم در اين نوزادان بالاتر مي‌رود و از طرف ديگر هم داروهاي بيهوشي مي‌توانند چنين عوارضي داشته باشند.

مادري كه قبل از شروع دردهايش، به اتاق عمل مي‌رود و نوزادش را با سزارين به دنيا مي‌آورد، به دليل كاهش ترشح هورمون «كورنيزول» در مادر كه وابسته به شروع دردهاي زايماني است، فرصتي براي بلوغ ريه‌هاي نوزاد باقي نمي‌گذارد.

بر اساس تحقيقات علمي، نوزاداني كه با روش سزارين انتخابي به دنيا مي‌آيند ۵۰ درصد بيشتر به آسم، ۲۰ درصد بيشتر به ديابت و ۵۰ درصد بيشتر به چاقي مبتلا مي‌شوند.