سايت خبري تحليلي انديشه ها : اعلام جزييات حذف ۴ صفر از پول ملي/ واحد پولي چه زماني تومان مي‌شود؟
سه شنبه، 27 فروردین 1398 - 11:57 کد خبر:91242
سايت خبري تحليلي انديشه ها: در صورت تصويب طرح اصلاح نظام پولي كشور، واحد پولي ايران و شكل اسكناس‌ها تغيير خواهد كرد .

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

اعلام جزييات حذف ۴ صفر از پول ملي/ واحد پولي چه زماني تومان مي‌شود؟

 

 به گزارش خبرآنلاين، دفتر هيات دولت از بررسي طرح حذف چهار صفر از پول ملي در كميسيون اقتصادي دولت خبر داده است.

 بر اين اساس در طرح پيشنهادي بانك مركزي واحد پولي ملي جديد تحت عنوان "تومان" تعريف مي‌شود كه هر "تومان" معادل ده هزار (۱۰۰۰۰) ريال فعلي و يكصد (۱۰۰) "ريال جديد" خواهد بود. با اجراي طرح حذف ۴ صفر از پول ملي ضمن تسهيل و بازيابي نقش ابزارهاي پرداخت نقد در تبادلات پولي داخلي و كاهش هزينه‌هاي چاپ و نشر اسكناس و مسكوك، كارٱمدي نظام پولي جديد طي سال‌هاي آتي استمرار يافته و نرخ برابري واحد پول ملي با ارزهاي جهان روا در كوتاه‌مدت آثار رواني مثبتي به همراه خواهد داشت.

«پايگاه اطلاع رساني دفتر هيئت دولت» در توضيح دلايل بررسي اين طرح گزارش داده است: وجود تورم مزمن و كاهش قدرت خريد واحد پول ملي مشكلاتي از قبيل افزايش قابل توجه حجم اسكناس در گردش، استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره و مسائل محاسباتي ناشي از آن، ‌ خارج شدن مسكوكات از چرخه مبادلات اقتصادي، افت حيثيت ظاهري پول ملي در مقايسه با ساير اسعار بين‌المللي، عدم كاربرد اضعاف پول ملي (دينار) و نيز عدم استفاده از نام واحد پول رسمي (ريال) و جايگزيني آن با واژه غيررسمي "تومان" را به دنبال داشته است.

علاوه‌براين، بالا بودن استهلاك اسكناس به دليل نگهداري آن در حجم بالا، هزينه بالاي چاپ و امحاي اسكناس و همچنين استهلاك بالاي دستگاه‌هاي خودپرداز و پول‌شمار از ديگر پيامدهاي منفي كاهش ارزش واحد پول ملي به حساب مي‌آيد.

تغيير واحد پول ملي

با توجه به تحولات اقتصادي پيش‌آمده طي دهه‌هاي اخير، ضرورت اصلاح نظام پولي كشور و بازآرايي جايگاه اسكناس و مسكوك در مبادلات نقدي آحاد جامعه به‌شدت احساس مي‌شود. شاخص بهاي كالاها و خدمات مصرفي (۱۰۰=۱۳۹۵) از ۰.۰۵۶ در سال ۱۳۵۰ به ۱۵۳.۶ در آبان سال ۱۳۹۷ (۲۷۴۳ برابر) رسيده است؛ اين در حالي است كه بزرگ‌ترين قطع اسكناس با احتساب ايران‌چك بانك مركزي در اين مدت متناسب با نرخ تورم تعديل نشده و تنها ۵۰‌ برابر (از ۱۰ هزار به ۵۰۰ هزار ريال) افزايش يافته است كه در مجموع كاهش كارايي پول ملي در تسويه مبادلات جاري فعالين اقتصادي كشور را به همراه داشته است.

از سوي بانك مركزي طول "دوره گذار" از "ريال" به "تومان" ۲۴ ماه پيشنهاد شده است و در اين مدت اسكناس‌ها و سكه‌هاي قديمي جمع‌آوري و جايگزين مي‌شود.

از تاريخ رواج قانوني "تومان" در كليه قوانين خاص و عام، "تومان" جاگزين "ريال" به عنوان واحد رسمي پول جهموري اسلامي ايران خواهد شد، "تومان" بر مبناي نرخ برابري جاگزين مي شود. همچنين مبالغ مندرج در كليه تعهدات و اسناد و دفاتر و قراردادها از تاريخ رواج قانوني "تومان" بايد به اين پول تقويم و ثبت و مطالبه گردد و هرجا كه در تعهدات و اسناد و دفاتر تجاري و قراردادها تا قبل از تاريخ رواج "تومان" از واحد "ريال" استفاده شده است، تقويم اين مبالغ براساس نرخ برابري به تومان الزامي خواهد بود.

چگونگي عمليات حسابداري، مالي، مالياتي، محاسباتي، آماري، تهيه و تنظيم صورت‌هاي مالي، داده‌هاي تاريخي، ثبت اطلاعات، اصلاح دفاتر و حساب‌ها و گرد كردن اعداد، در دستگاه‌هاي اجرايي و همچنين توسط اشخاص حقيقي و حقوقي كه طبق مقررات قانوني مربوط مكلف به نگهداري دفاتر تجاري هستند، در فرآيند تغيير واحد پول قانوني كشور، بر طبق آيين نامه‌اي خواهد بود كه طرف مدت شش ماه از تاريخ تصويب اين قانون مشتركان "توسط وزارت امور اقتصادي و داريي و بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران" تهيه و به تصويب هيئت وزيران مي‌رسد.

تجارب اصلاح نظام پولي در ساير كشورهاي جهان:

از سال ۱۹۲۳ تاكنون بيش از ۵۰ كشور اقدام به حذف صفر از پول‌هاي ملي خود نموده‌اند.

 اين طرح در برخي كشورها اهم از توسعه يافته و يا در حال توسعه و نوظهور اجرا شده است.

تا ابتداي دهه ۱۹۴۰، صفرزدايي از پول ملي تنها در منطقه اروپا اجرا شد.

از ابتداي دهه ۱۹۷۰ تا ابتداي دهه ۱۹۹۰، كشورهاي آمريكاي لاتين از نظر دفعات و تعداد حذف صفر، پيش‌رو بودند.

اما در دهه ۱۹۹۰ اين سياست در ساير مناطق جهان نيز اجرا شد كه به لحاظ دفعات اجرا جهش قابل توجهي نسبت به دوره‌هاي قبل داشته است.

 آخرين نمونه حذف صفر در دهه ۲۰۰۰: زيمبابو با ركورد حذف ۱۰ و ۱۲ صفر از پول ملي به ترتيب در سال‌هاي ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹

جديدترين مورد در حال حاضر: بلاروس با حذف چهار صفر از پول ملي در جولاي ۲۰۱۶