سايت خبري تحليلي انديشه ها : چطور دلار، سوپراستارهاي سينما را در ايران ماندگار كرد!
دوشنبه، 26 فروردین 1398 - 10:02 کد خبر:91233
سايت خبري تحليلي انديشه ها: سال ۹۷، دوره‌اي پركار براي آن‌هايي بود كه عادت به كم‌كاري در سينما، تلويزيون و تئاتر ايران داشتند و احتمالا تبعاتش به‌زودي روي زندگي ديگران نيز اثر خواهد داشت.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 


چطور دلار، سوپراستارهاي سينما را در ايران ماندگار كرد!

 

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين؛ پركاري يك آفت بزرگ است براي ستاره‌هاي دنياي تصوير؛ رخدادي كه سبب مي‌شود تا آن‌ها دم دستي شوند. وقتي حرف از ستاره‌هاي پركار مي‌شود، احيانا مي‌خواهيد بگوييد: رضا گلزار.

نه او مراد نيست، اگرچه تغيير فيلد كاري آقاي ستاره سابق در سال گذشته به خاطر درآمد بالايي است كه اسپانسر تلويزيوني‌اش برايش توليد مي‌كند. چيزي كه سبب شده تا در جشنواره جام‌جم او بيايد منت بگذارد براي تلويزيون كه مخاطب جديد آورده و موجي جديد به حاشيه‌هاي تلويزيون افزوده است.

مراد از كم‌كار مي‌شود هنرمندي مثل پارسا پيروزفر، كسي كه معمولا زمان زيادي از سال در ايران نبود و خيلي گزيده كار مي‌كرد يا مثلا شهاب حسيني و گزينه‌هايي از اين دست كه نيمي از زندگي‌شان خارج از ايران است.

چالش دستمزدها در سينماي ايران

چالش بزرگ سال‌ گذشته سينماي ايران، آن‌طور كه تا حدود زيادي در گپ‌وگفت با فيلمسازان مشخص مي‌شود، بحث افزايش دستمزد ستاره‌ها بوده است.

مسعود ده‌نمكي چندي قبل از دستمزدهاي ميلياردي مي‌گفت كه امكان فيلمسازي بخش مستقل را تقريبا محال مي‌كند. قيمت‌ها اين قدر بالا رفته كه از ساداتيان تا محمود رضوي همه مي‌نالند. اين موضوع را البته گروهي ربط مي‌دهند به ورود پول‌هاي ناپاك و با منشا نامشخص به سينما اما همچنان آنچه براي خود سينما چالش بزرگ است، اين افزايش قيمت‌هاست كه رقم دستمزد بعضي بازيگرها را تا بالاي دو ميليارد براي يك فيلم سينمايي رسانده است!

چندي قبل وقتي حميد فرخ‌نژاد از اين گفت كه زندگي‌اش بالاي ۱۰ هزار دلار در آمريكا هزينه دارد، خيلي‌ها به او حمله كردند. يا وقتي فريبرز عرب‌نيا از اين گفت كه خارج از ايران براي گذران زندگي مشغول كاري غير از هنر است، كسي از اين نگفت كه شايد چالش بزرگ يكي چون او كه معمولا گزيده كار مي‌كند، اين باشد كه با افزايش قيمت ارز، بايد دردسرهاي ديگري را هم تحمل كند.

تاثير افزايش سه برابري قيمت دلار بر زندگي ستاره‌ها

در قيمت دلار چهار هزار توماني، قيمت تمام شده زندگي يك خانواده در ماه ۴۰ ميليون تومان و در سال حدود نيم‌ميليارد تومان مي‌شده است و فردي مثل حميد فرخ‌نژاد براي بازي در دو فيلم با رقم ۳۰۰ تا ۵۰۰ ميليون تومان به اين مبلغ دست پيدا مي‌كرد و احتمالا به مشكلي نمي‌خورد، اما حالا با قيمت دلار بين ۱۲ تا ۱۵ هزار توماني همه هزينه‌ها سه تا چهار برابر شده‌اند و همين موضوع حالا باعث تغييراتي در روند كار كردن ستاره‌هايي از اين دست شده است.

گذشته از رضا عطاران كه اگر از اهالي سينما بپرسي همه او را گران‌ترين ستاره سينما مي‌نامند و دستمزدش را نجومي و حتي گاه اغراق شده تا دو ميليارد براي يك فيلم اعلام مي‌كنند اما خودش مصاحبه كرد و رقم را تكذيب كرده و گفته وقتي رقم نجومي پيشنهاد مي‌دهند، چون نمي‌دانم منبعش كجاست رد مي‌كنم، هستند ديگراني كه حالا و با اين افزايش قيمت دلار، فعال شدن‌شان بيشتر به چشم مي‌آيد. 

حضور پر رنگ بازيگران در سينما، تلويزيون و تئاتر 

سير جهشي قيمت ارز حالا باعث شده تا فردي مثل شهاب حسيني كه مي‌گفتند قرار است در آن سوي دنيا شركت فيلمسازي به راه بيندازد، به ايران بازگردد و بيشتر و پررنگ‌تر او را در دنياي تصوير ببينيم. اين ستاره سينما در ايام نوروز با حضور در پروژه شكرستان و پس از آن در تيزرهاي يكي از اين مسابقه‌هاي استعداديابي تلويزيون كه اپليكيشن روبيكا مي‌سازد، ديده شد و اين نويد را به علاقه‌مندانش داد كه او در سال ۹۸ پركارتر از قبل خواهد بود.

پارسا پيروزفر هم كه سالي نهايت يك تئاتر يا فيلم بازي مي‌كرد امسال در چند ماه حضورش در ايران، هم فيلم بازي كرد، هم تئاتر داشته و بعيد نيست در سال جديد پركارتر هم بشود و هوادارانش را بيش از پيش خوشحال كند. 

بقيه بازيگران هم البته از اين قاعده مستثني نيستند و حضورشان در پروژه‌هاي مختلف سينمايي و تلويزيوني را مي‌توان تابعي از قيمت دلار و شرايط ناشي از آن دانست و اين اتفاقا اتفاق خوبي براي سينماي ايران است كه ستاره‌هايي كه پيش از اين ترجيح مي‌دادند كمتر كار كنند، حالا بيشتر در پروژه‌هاي مختلف حضور خواهند داشت و البته اگر فيلمنامه‌هاي خوبي به آنها پيشنهاد شود، بيشتر آنها را خواهيم ديد.