سايت خبري تحليلي انديشه ها : قرار گرفتن نام سپاه در ليست تروريستي، چه تاثيري بر روي «اف‌اي‌تي‌اف» دارد؟
یکشنبه، 25 فروردین 1398 - 13:12 کد خبر:91231
سايت خبري تحليلي انديشه ها: يك كارشناس مسائل بين الملل معتقد است آمريكايي ها و يا دست كم طراحان اين ايده انتظار دارند ايران را تحريك كنند تا متعاقب آن كشورمان به سمت رفتارهاي تند سوق پيدا كند و در نهايت زمينه سازي براي بالا بردن تنش ها و شايد يك برخورد نظامي با ايران شكل بگيرد.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 


قرار گرفتن نام سپاه در ليست تروريستي، چه تاثيري بر روي «اف‌اي‌تي‌اف» دارد؟

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا روز يكشنبه سپاه پاسداران را در ليست گروه هاي تروريستي قرار داد. پيش از اين نيز در سال 2007 سپاه قدس، كه شاخه نظامي نيروهاي مسلح كشورمان محسوب مي شود در ليست گروه هاي تروريستي قرار گرفت. (اينجا) دياكو حسيني كارشناس مسائل استراتژيك درباره تاثير سياسي، اقتصادي و نظامي اقدام آمريكا عليه سپاه پاسداران جمهوري اسلامي به خبرنگار ما گفت:

اقدام آمريكا عليه سپاه به لحاظ اقتصادي هيچ تاثير فوري بر اقتصاد ايران نمي گذارد. اما در ميان مدت عملكرد اقتصادي سپاه مي تواند اهرم فشاري بر كشورهايي شود كه به نحوي در زمينه اقتصادي با سپاه همكاري دارند، شركت هاي وابسته به سپاه در اين كشورها فعال هستند كه آمريكا مي تواند آنها را وادار به قطع رابطه كند كه مهمترين آن عراق است و در آينده مي تواند شامل حال كشورهاي ديگر مانند افغانستان و سوريه شود.

به لحاظ سياسي فكر مي كنم كه تاثير مستقيم آن بر برجام است كه آخرين ضربه اي بود كه ترامپ مي توانست به اين توافقنامه هسته اي بزند و اين همكاري ها را به زعم خودش يا كاهش دهد يا متوقف كند.

توسعه استانداردهاي اف اي تي اف در ايران يكي از پيامدهاي آن خواهد بود. براي اينكه اف اي تي اف با اين هدف طراحي شده است كه از تامين مالي تروريسم جلوگيري كند. اگر سپاه گروه تروريستي باشد و اگر اف اي تي اف در ايران به اجرا گذاشته شود، به اين معناست كه يك ريال از درآمدهاي ايران نبايد به سپاه تعلق بگيرد و همه مي دانيم كه چنين مساله اي ممكن نيست.

آمريكايي ها و يا دست كم طراحان اين ايده انتظار دارند ايران را تحريك كنند تا متعاقب آن كشورمان به سمت رفتارهاي تند سوق پيدا كند و در نهايت زمينه سازي براي بالا بردن تنش ها و شايد يك برخورد نظامي با ايران شكل بگيرد. ضمن اينكه اين اقدامات در بلند مدت اين امكان را به آمريكا مي دهد كه تلاش كند تروريست ناميدن سپاه را در جهان عادي سازي كند، اين كاري بود كه آنها با حزب الله لبنان نيز كردند و كشورهاي زيادي هم با آن مخالفت كردند. آمريكايي ها پس از سال ها استمرار در تروريست ناميدن حزب الله، موفق شدند كه در ادبيات بين المللي اين نام را جا بيندازند، در مورد سپاه هم اين به عنوان يك هدف مي تواند مد نظر قرار داده شود.

به  لحاظ نظامي فكر نمي كنم منجر به برخورد شود. در عين حال سوء محاسبه را براي طرفين افزايش مي دهد با توجه به اينكه ايران هم تلافي كرد و سنتكام را يك گروه تروريستي اعلام كرد؛ ممكن است منجر به افزايش اصطكاك در مناطقي كه سپاه و نيروهاي آمريكايي حضور دارند، شود. هرنوع همكاري احتمالي ميان نيروها و بين ايجاد كانال هاي ارتباطي را نيز  مي تواند تحت تاثير قرار دهد.

در مجموع كاري كه آمريكايي ها كردند ظرفيت هاي تنش بين ايران و آمريكا را به طرز قابل توجهي افزايش مي دهد نكته مهمتر اين كه راه مذاكره دو كشور و بهبود روابط را تا اندازه زيادي اگر نگوييم مسدود مي كند، دشوار مي كند.

براي اينكه حتي در دولت هاي بعدي، مقامات آمريكا قادر باشند بر روي مساله هسته اي بار ديگر با ايران به توافق برسند، موضع تروريست ناميدن سپاه عملا باعث مي شود كه عادي سازي روابط صورت نگيرد.

زماني اين اتفاق خواهد افتاد كه استدلال حقوقي قابل توجهي درباره حذف نام گروه ترويستي سپاه از ليست سياه در جامعه سياسي آمريكا طرح شود كه اين اتفاق وقتي عملي مي شود كه يا ماهيت سپاه تغيير كند يا سياست منطقه اي ايران دگرگون شود كه بسيار سخت و حتي عاقلانه هم نيست. با اين حساب عادي سازي روابط در آينده ممكن است دچار مشكلات جدي شود.