سايت خبري تحليلي انديشه ها : گزارش‌ها قرار است كدام درد سيل‌زدگان را درمان كنند؟
یکشنبه، 25 فروردین 1398 - 11:57 کد خبر:91226
سايت خبري تحليلي انديشه ها: بعد از گذشت نزديك به سه هفته از وقوع سيل در چند استان كشور امروز وزرا و مسوولين راهي بهارستان شدند تا از آنچه در طول اين چند روز گذشته، گزارش‌هايي ارائه كنند. اما آيا اين گزارش‌ها قانع كننده بود؟ اين سوالي است كه آن را با نمايندگان درميان گذاشتيم و نظر آنها را پرسيديم و نهايت اين شعر سعدي در ذهنمان چرخ خورد «يه عمل كار برايد به سخنداني نيست».

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 


گزارش‌ها قرار است كدام درد سيل‌زدگان را درمان كنند؟

 

 بيشتر از سه هفته مي‌شود كه كشور با بحران سيل در چند استان مواجه است به طوري كه در اثر اين حادثه چند روستا به طور كامل تخليه شدند و بسياري از مردم سيل زده امروز با شرايطي بسيار سخت دست به گريبانند. هرچند بعد از پايان تعطيلات نوروز مجلس از وزرا و دستگاه‌ها خواسته بود تا به بهارستان بيايند و از اقدامات‌شان بگويند اما اين موضوع تا امروز به تعويق افتاد و بعد از اعتراض نمايندگان مجلس و شخص رئيس قوه مقننه نهايتا از وزراي نيرو، جهاد كشاورزي و وزير كشور گرفته تا رئيس هلال احمر و سازمان هواشناسي امروز راهي خانه ملت شدند تا از اتفاقات و جزئياتي بگويند كه در اين چند هفته رخ داده است و اقداماتي را كه انجام داده‌اند شرح دهند. در اين جلسه كه همه را ۴ ساعت به خود مشغول كرد مباحث مختلفي هم از سوي مسولان و هم از سوي نمايندگان مطرح شد. با وجود آنكه مسائل مختلفي در اين چند ساعت از بلندگوي مجلس به گوش رسيد و گزارش‌هاي مختلفي خوانده شد اما اين سوال هم در ذهن نقش بست كه خروجي اين گزارش‌ها چه خواهد بود يا درست‌تر بگوييم اين گزارش‌ها قرار است چه دردي را از سيل‌زدگان درمان كند.

سيل‌زده‌ها كمك مي‌خواهند نه سخنراني

حشمت‌الله فلاحت پيشه رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي درباره چند و چون گزارش‌هاي ارائه شده در مجلس به خبرآنلاين مي‌گويد: سيل زده‌ها نيازمند سخنراني نيستند؛ كشتن وقت مجلس با گزارش‌هايي كه بارها از رسانه ها مطرح شده است عملا ارزشي براي سيل زدگان ندارد. دولت و مجلس بايد به اتفاق هم يك منبع مالي را تعريف و به سيل زدگان كمك كنند.

او ادامه مي‌دهد: دولتمردان ما دائما توجيه مي كنند و آمار و ارقامي را ارائه مي‌دهند كه بارها اعلام شده است و همه  آن‌ها را شنيده‌اند اما واقعيت اين است كه برخي حرف‌ها ديگر حال آدم را بهم مي‌زند.

فلاحت‌پيشه مي‌گويد: اگر اقدامي صورت بگيرد دولت و مجلس بايد با يكديگر و در نتيجه همكاري با هم وارد كار شوند و اگر كاري هم صورت نگيرد هردو با هم زير سوال هستند. لذا نيازي به سخنراني نيست بلكه بايد از منابع موجود از جمله منابع خروج از شمولي كه برخي از دستگاه‌ها دارند بايد استفاده كرد و سريع تر اين خسارات جبران شود.

او در پاسخ به اين سوال كه سطح خسارت بسيار بالا است گفت: به نظر من كشور از توان لازم براي مواجهه با اين خسارات برخوردار است و هرچقدر هم عمق فاجعه زياد باشد باز هم امكان مقابله با آن وجود دارد.

فلاحت‌پيشه درباره حضور نيروهاي حشدالشعبي و حواشي كه درباره آنها مطرح شد گفت: حضور آنها بدون نظر وزارت كشور صورت نگرفته است بالاخره همكاري‌هاي غير رسمي ميان ايران و عراق تحت معقوله اربعين وجود دارد كه به نظرم بايد از آن استقبال كرد.

گزارش اثر قانوني ندارد بايد كار اساسي كرد

محمدرضا تابش رئيس فراكسيون محيط زيست نيز درباره گزارش‌هايي كه ارائه شد به خبرآنلاين مي‌گويد: گزارش‌هايي كه ارائه شد بسيار خوب بود و نمايندگان هم حرف‌هاي بسيار خوبي را مطرح كردند اما سوال اينجاست با گزارش و حرف قرار است چه مشكلي حل شود؟ اقدام عملي ما بايد يك تصميم قانوني باشد.

او ادامه مي‌دهد: ما يك طرحي را داديم كه اميدواريم اين طرح زودتر در دستوركار قرار بگيرد. در اين طرح ازنحوه تامين منابع گرفته تا بحث نظارت‌ها و نحوه مشاركت‌هاي بين‌المللي ديده شده است. نمايندگان هم نقطه نظرات خود را مطرح كنند تا اين طرح كامل شود و آن به صورت قانون قابل پيگيري است وگرنه اين گزارش‌ها باد هواست، ارائه مي‌شود بدون اينكه هيچ اثر قانوني براي آن مطرح باشد. به عبارت ديگر اين گزارش ها براي تنوير افكار عمومي خيلي خوب است، زحمت زيادي هم براي تهيه آن كشيده شده اما هيچ اتاثير قانوني ندارد.

او درپاسخ به اين سوال كه اين خسارتي را كه به محيط زيست زده شد چطور مي‌توان جبران كرد، گفت: خسارت در عرصه محيط زياد نبود منتها عاملي كه باعث شد سيل، خسارت‌هاي زيادي را به دنبال داشته باشد نامهرباني ما با طبيعت بود. يعني وقتي جنگل‌تراشي كرديم و زمين كشاورزي را تبديل به خانه كرديم و سدها را با ربط يا بي‌ربط ساختيم و لايه‌روبي را فراموش كرديم همه اين موارد موجب شد تا خشم طبيعت آثار خودش را به يكباره اينچنين نشان دهد.

تابش ادامه مي‌دهد: موضوع ديگر اين است كه امروز تنها مسئله جبران خسارت در عرصه مسكن، راه و ساختمان‌ها است كه مد نظر قرار دارد درحالي كه بايد حق‌آب‌هاي زيست‌محيط، ترميم مراتع و جنگل‌ها نيز مد نظر قرار گيرد و هزينه‌هاي آن را هم دولت بپردازد. لذا بايد خسارات زيست‌محيطي را هم جدي گرفت چراكه در سيل بعدي مي‌تواند مشكلات بيشتري را در پي داشته باشد.

جاي خالي نيروهاي مسلح

حسينعلي حاجي‌دليگاني نماينده مردم شاهين‌شهر نيز درباره گزارش‌هاي ارائه شدن در صحن علني امروز مجلس گفت: به نظرم آنطور كه بايد و شايد موضوع از سوي نمايندگان جدي گرفته نشد. يعني آن حال و هوايي كه سيل زدگان دارند اينجا از سوي نمايندگان تبيين نشد و موضوع را آنطور كه بايد وصف مي‌كردند توصيف نكردند.

او ادامه داد: از سوي ديگر هم بايد گفت خدمات خوبي صورت گرفت هرچند ايرادات و خلاهاي زيادي وجود داشت. البته امروز جاي خالي نيروهاي مسلح احساس مي‌شد اي كاش آنها هم بودند كه گزارشي ارائه مي‌كردند.

او درپاسخ به اين سوال كه نتيجه اين طرح‌ها قرار است به كجا برسد گفت: نتيجه اين شد كه يك طرحي با ۲۷ هزار ميليارد تومان منابع تهيه شد.حاجي دليگاني توضيح داد: ۲۰ هزار ميليارد تومان منابع اين طرح از بابت ۲ميليارد يورويي است كه قرار است از صندوق توسعه ملي برداشته شود. اميدواريم اين طرح زودتر به نتيجه برسد كه بتواند براي بخشي از خسارت‌هاي وارد شده راه‌گشا باشد.

خلا قانوني در مديريت بحران است

عليرضا رحيمي عضو هيات رئيسه مجلس و از اعضاي كميسيون امنيت ملي درباره آنچه امروز در گزارش‌ها مطرح شد به خبرآنلاين گفت: اين گزارش ها تصويري از اقدامات دستگاه‌ها را روشن كرد ولي به نظر مي‌رسد براي ارزيابي نهايي به يك گزارش جامع نياز داريم.

او ادامه داد: هرچند مي‌توان گزارش‌ها را ناظر به عملكرد دستگاه‌ها دانست اما واقعيت اين است كه گزارش‌هايي كه ارائه شد جامعيتي نداشت. اينكه كل مجموعه دولت يك گزارش واحد ارائه دهد كه شامل ميزان خسارت‌ها در همه بخش‌ها باشد و علل و عوامل آن را مورد بررسي قرار دهد و برنامه براي جبران خسارت داشته باشد وجود نداشت. البته وزير كشور به دليل اشرافي كه به موضوع داشت يك جمع‌بندي كردند اما گزارش رسمي و جامع هنوز ارائه نشده است.

رحيمي درباره طرح نمايندگان درباره جبران خسارت نيز گفت: ما در مواجهه با سيل خلا قانوني نداريم و تنها خلا قانوني ما در بحث مديريت بحران است. در اين زمينه نيز بايد لايحه مديريت بحران تعيين تكليف شود. البته طرح فراكسيون اميد درباره مقابله با سيل طرح خوبي است همانطور كه آقاي لاريجاني هم گفت مسئله مهم‌تر تامين منابع براي جبران خسارت است.