سايت خبري تحليلي انديشه ها : مصرف حدود 50 ميليارد دلار آب در كشاورزي ايران
یکشنبه، 25 فروردین 1398 - 12:34 کد خبر:91031
سايت خبري تحليلي انديشه ها:
وبسايت تحليل بازار كشاورزي - 

ايران، در بررسي هاي جهاني فائو بالاترين آمار مصرف آب كشاورزي را به خودش اختصاص داده است.
 

به گزارش سايت تحليل بازار كشاورزي ، ايران از نظر مصرف آب خانگي در جايگاه سيزدهم قرار دارد. اين در حالي است كه مردم ايران مصرف آب چنداني ندارند و بخش مهم آب در بخش اتلاف آب در شبكه است و به همين دليل مديريت آب در بخش كشاورزي مهمترين موضوع در اين حوزه مهم به حساب مي آيد .


طبق آمارهاي موجود، راندمان آبياري در ايران 40 درصد است هر مترمكعب آب در ايران 930 گرم ماده خشك توليد مي‌كند و اين در حالي است كه در دنيا به‌طور متوسط با همين ميزان آب 230 كيلوگرم ماده خشك است. سهم كشاورزي از آبهاي زير زميني 49 ميليارد متر مكعب است كه بايد  آن را به 25 ميليارد متر مكعب كاهش داد تا بتوان انيدي به نجات منابع زير زميني داشت.
مصرف آب در كشورمان 96 ميليارد متر مكعب است و ما حدود 80 درصد از آب كشورمان را مصرف مي‌كنيم، اين اتفاق عجيبي است كه تنها در كشور ما رخ مي دهد و كشورهايي مانند آمريكا و اسپانيا و هلند تنها بين 21 تا 25 درصد از منابع آبي خود استفاده مي كنند و اين در شرايطي رخ داده  مي دهد كه آنها منابع آبي غني تري نسبت به ما دارند.
 با وجود اينكه بيش از 90 درصد مصرف آب در كشورمان مربوط به بخش كشاورزي مي‌باشد ولي ميزان بهره‌وري آب تنها 30 درصد است.
در حال حاضر 170 هزار حلقه چاه غيرمجاز در كشور وجود دارد و 298 دشت از 609 دشت كشورمان بيلان منفي دارند كه نشانگر بحران ويران‌كننده‌اي در منابع آبي كشور است و از طرفي 60 درصد آب مورد نياز در بخش كشاورزي از منابع آب زيرزميني تأمين مي‌شود و برداشت آب اضافي از چاه‌ها رقم بالايي را به خودش اختصاص داده است .
92 درصد مصرف آب در بخش كشاورزي در مقايسه با آمارهاي جهاني بسيار بالا است زيرا اين رقم به طور متوسط در جهان 70 درصد است و اين ميزان حتي در برخي از كشورها به 50 درصد هم كاهش پيدا كرده است و اين اهميت مديريت درست آيب را در اين كشورها نشان مي دهد .
در مصرف آب روزانه و شرب نيز ايراني ها جزو پر مصرف ها هستند به طوري كه يك ايراني دو برابر يك اروپايي و 1.5 برابر آمريكايي آب شرب مصرف مي كند .