سايت خبري تحليلي انديشه ها : جلسه نقد آيت الله العظمي منتظري
چهارشنبه، 29 اسفند 1397 - 05:06 کد خبر:90558
سايت خبري تحليلي انديشه ها:
مدير موسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران گفت: منتظري به عنوان يك عالم توهين ركيكي به استاد خودش مي‌كند و سراسر خاطرات منتظري شكستن قداست امام است.
خبرگزاري تسنيم: عباس سليمي‌نمين مدير موسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران عصر امروز(سه‌شنبه 28آذر) در برنامه "بررسي زندگي سياسي آيت‌الله منتظري" كه در دانشكده الهيات دانشگاه تهران برگزار شد، با طرح اين پرسش كه چه مسئله‌اي بين استاد و شاگرد يعني امام و مرحوم منتظري ايجاد شد كه موجب فاصله گرفتن اين دو شخصيت شد، گفت: بررسي اختلاف بين منتظري و امام مي‌تواند برخي مسائل تاريخ معاصر را روشن كند.

وي با بيان اينكه مهدي هاشمي دست به قتل يك شخصيت بزرگ به نام آيت‌الله شمس‌آبادي مي‌زند، اظهار داشت: اين كار به سفارش ساواك انجام شده بود چرا كه ساواك براي توقف انقلاب تلاش داشت بين نيروهاي انقلاب درگيري ايجاد كند و طرح ساواك، قتل شمس آبادي بود. امام از قبل از انقلاب نسبت به مهدي هاشمي حساسيت ويژه‌اي داشت و اين حساسيت، حساسيت به حقي بود و از موضع آزادانديشي امام بود.

سليمي‌نمين با اشاره به نامه آقايان امام‌جماراني، حميد روحاني و كروبي به منتظري در سال 67 گفت: در اين نامه براي مهدي هاشمي 27 قتل ذكر شده بود و خود منتظري هم در خاطراتش حداقل به يك قتل توسط باند مهدي هاشمي اذعان دارد.

مدير موسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران يادآور شد: پيش از انقلاب من در انجمن اسلامي دانشجويان اروپا بودم كه امام پيغامي فرستادند كه از مهدي هاشمي دفاع نكنيد چرا كه وي انسان قاتلي است اما آقاي منتظري بعد از انقلاب مهدي هاشمي را به جاهاي بزرگي رساند تا اينكه با تذكرات امام مواجه مي‌شود.

وي افزود: آقاي منتظري با اولين واكنش امام بايد به پرونده مهدي هاشمي ورود مي‌كرد و با نظارتي كه آن زمان در قوه قضاييه داشت مهدي هاشمي را محاكمه مي‌كرد اما ما چنين چيزي از آقاي منتظري نديديم.

سليمي‌نمين در پاسخ به ادعاي مصطفي ايزدي مبني بر گزارش دادن وزارت اطلاعات به امام خميني درباره مهدي هاشمي، گفت: امام قبل از انقلاب كه وزارت اطلاعاتي باشد مهدي هاشمي را قاتل مي‌دانست. امام در نامه‌اي به آقاي منتظري مي‌نويسند كه درست نيست شخصيت خودتان را با مهدي هاشمي گره بزنيد اما آقاي منتظري در جواب امام مي‌نويسد مهدي هاشمي شخصيت مخلصي است كه در تعهد و تقوا از وزير اطلاعات و فرمانده سپاه هم بالاتر است!

مدير موسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران خاطرنشان كرد: باند مهدي هاشمي آنقدر وحشت ايجاد كرده بود كه كسي نمي‌توانست جلوي آنها بايستد. جلسات شوراي عالي قضايي در بسياري موارد با حضور آقاي منتظري تشكيل مي‌شد ولي قائل به پيگيري پرونده مهدي هاشمي نبودند و كسي جز وزارت اطلاعات نمي‌توانست اين پرونده را پيگيري كند.

وي در ادامه اين برنامه با بيان اينكه بعد از ماجراي مهدي هاشمي، منتظري به امام گفت همانطور كه شما با آقاي بروجردي قطع رابطه كرديد من هم با شما قطع رابطه مي‌كنم گفت: آقاي ايزدي ادعا مي‌كنند مهدي هاشمي شكنجه شده است. آيا با شكنجه جنازه افرادي كه توسط مهدي هاشمي كشته شدند كشف شد و بيرون آمد؟ جنازه شيخ قنبر و فرزند خردسالش ناگهاني از زير خاك بيرون آمد؟

سليمي نمين افزود: امام درباره منافقين حكمي دادند كه مورد توافق همه مذاهب اسلامي و حتي خود آقاي منتظري بوده اما منتظري در مورد حكم امام طوري برخورد مي‌كنند كه انگار امام مباني فقهي را نمي‌فهمند. آيت‌الله مشكيني هم به منتظري در اين باره تذكر مي‌دهد و مي‌گويد بيت شما قبل از مرجعيت، دچار آفت شده است.

مدير موسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران در پاسخ به اين ادعاي ايزدي كه گفت "مرحوم شمس آبادي به امام فحش مي‌داده است" گفت: اين مسئله دروغ است و شمس‌آبادي وجوه مقلدين امام را هم دريافت مي‌كرد و براي امام مي فرستاد اما برعكس اين منتظري بود كه به امام فحش مي‌داد و در كتاب خاطراتش نيز اين را براي شكستن قداست امام آورده است.

وي افزود: آقاي منتظري در كتاب خاطراتش نقل مي‌كند كه عبدالله نوري آمد تا بين من و امام حل اختلاف كند اما منتظري در اينجا در پاسخ به اين حرف عبدالله نوري و در جواب جمله‌اي كه امام درباره بيت آقاي منتظري گفته بود، فحش ركيكي به امام مي دهد.

سليمي‌نمين در پايان گفت: منتظري به عنوان يك عالم توهين ركيكي به استاد خودش مي‌كند و سالها بعد از رحلت امام اين ناسزا را در خاطراتش مي‌آورد و سراسر خاطرات منتظري شكستن قداست امام است.

نويسنده حامي منتظري: به امام اطلاعات غلط مي‌دادند

همچنين مصطفي ايزدي روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب و از نزديكان آيت‌الله منتظري عصر امروز(سه‌شنبه 28آذر) در برنامه "بررسي زندگي سياسي آيت‌الله منتظري" كه در دانشكده الهيات دانشگاه تهران برگزار شد اظهار داشت: آيت‌الله منتظري در تمام طول زندگي از دوران كودكي كه زندگي مستضعفانه‌اي داشت و تا زماني كه وارد حوزه اصفهان و قم شد و تا زماني كه وارد مبارزه شد، زندگي سرشار از گرفتاري داشت.

وي افزود: بسياري از شما شايد دوره قائم مقامي وي را به ياد نداشته باشيد اما از نظر علمي همه مخالفان معتقدند كه او براي رسيدن به جايگاه علمي تلاش كرد و زحمت زيادي كشيد و در دوران مبارزه نيز كلاس درس وي حتي در زندان و تبعيد تشكيل مي‌شد.

ايزدي با بيان اينكه آيت‌الله منتظري ساده‌زيست بود و در شرايطي بود كه مي‌توانست زندگي خوبي داشته باشد، گفت: خانواده وي معمولي بودند و همچنان نيز زندگي ساده‌اي دارند. مرحوم منتظري هيچ‌گونه عقب‌نشيني و كوتاهي در زندگي نداشت و هيچ توبه اي در زندگي نكرد. با اين‌حال از برخي رفتارهاي گذشته‌اش كه مي‌توانست بهتر باشد اظهار پشيماني مي‌كرد و شجاعت تغيير نظر علمي را داشت.

وي افزود: آيت‌الله منتظري بسيار تلاش مي‌كرد تا مردم نظرات خود را مطرح كنند و به اين جمع‌بندي رسيده بود كه بايد از آزادي افراد دفاع كرد.

ايزدي در ادامه اين جلسه درباره ماجراي مهدي هاشمي و ارتباط وي با بيت آيت‌الله منتظري، مدعي شد: يكي از آقازاده ها يك ماه پس از عزل آيت‌الله منتظري از قائم مقامي رهبري به من گفته بود كه پدر من با همه مسئوليت‌هايش، چهار ماه تلاش كرد به ديدن امام برود اما نشد ولي آقاي ري شهري كه وزير اطلاعات بود هر روز تلفن‌هاي بيت آقاي منتظري را براي امام مي‌‌خواند.

نويسنده كتاب فقيه عاليقدر با ادعاي اينكه منتظري هيچگاه از سيد مهدي هاشمي به عنوان جنايتكار حمايت نكرد، مدعي شد: آقاي منتظري معتقد بود وي را بايد در دادگستري محاكمه كنند اما سيدمهدي را در وزارت اطلاعات تعزير كردند و بعد اعدام شد و زنده نماند كه بگويد بر او چه گذشته است.

اين روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب با ادعاي اينكه بين امام و آقاي منتظري مشكلي نبوده و اين دو تنها در شيوه اداره كشور اختلاف نظر داشتند اظهار داشت: در برهه‌اي از زمان شروع به تخريب آقاي منتظري كردند و اطلاعاتي به امام دادند كه مبناي تصميم‌گيري ايشان شد كه البته اگر اين اطلاعات غلط باشد مقصر امام نيست.

وي افزود: آيت‌الله شمس آبادي كه توسط سيد مهدي هاشمي به قتل رسيد حاميان حكومت اسلامي را منحرف مي‌دانست و حتي به امام و انقلابيون فحش مي‌داد. آقاي منتظري اوايل انقلاب به مرحوم موسوي اردبيلي گفت اگر مهدي هاشمي قرار است محاكمه كنيد زودتر اين كار را انجام دهيد.

ايزدي با بيان اينكه مسئله ساده لوحي اكتسابي نيست و نمي‌شود يك شخص از 60 سالگي به بعد ساده‌لوح شده باشد گفت: شخصيت‌هاي بزرگ انقلاب از يك شخصيت ساده‌لوح تعريف و تمجيد نمي‌كنند.