سايت خبري تحليلي انديشه ها : موگريني در نشست ضدايراني ورشو شركت مي‌كند؟
دوشنبه، 1 بهمن 1397 - 15:07 کد خبر:90179
سايت خبري تحليلي انديشه ها: مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا تاييد كرد كه به دليل حضور در نشست اتحاديه آفريقا، در كنفرانس ضدايراني ورشو شركت نمي‌كند.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

موگريني در نشست ضدايراني ورشو شركت مي‌كند؟

 


به گزارش فارس، «فدريكا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا روز دوشنبه تاييد كرد كه در نشست موسوم به «آينده خاورميانه» كه قرار است در لهستان برگزار شود، شركت نمي‌كند.

«مايك پمپئو» وزير خارجه آمريكا دو هفته پيش اعلام كرد قرار است روزهاي ۲۳ و ۲۴ بهمن شهر «ورشو» لهستان ميزبان نشستي باشد كه تمركز اصلي آن مقابله با فعاليت‌هاي موشكي و منطقه‌اي ايران است.

هرچند آمريكا اعلام كرده وزراي خارجه ده‌ها كشور در اين نشست حضور مي‌كنند، اما در روزهاي گذشته گزارش‌هايي از انصراف كشورها از حضور در اين نشست يا حضور آن‌ها در سطح پايين‌تر از وزير خارجه منتشر شده است.

موگريني كه در عمل وزير خارجه اتحاديه اروپا به شمار مي‌آيد، امروز پيش از آغاز نشست وزراي خارجه اين اتحاديه در بروكسل، در مورد اينكه آيا در اين نشست شركت مي‌كند يا نه، گفت: «فكر مي‌كنم كه آن روزها در نشست اتحاديه آفريقا كه قرار است در آديس‌آبابا برگزار شود و از مدت‌ها پيش برنامه‌ريزي شده، حضور داشته باشم.»

وي افزود: «همچنين بايد سفرهايي در شاخ آفريقا داشته باشم، بنابراين فكر نمي‌كنم كه آن روزها در بروكسل يا اروپا حضور داشته باشم.»

پيش از اين هم نشريه «فايننشال تايمز» گزارش داده بود كه فرانسه هم احتمالا در سطحي پايين‌تر از وزير خارجه در نشست ورشو شركت مي‌كند. آلمان و انگليس هم براي حضور در اين نشست، تصميم نگرفته‌اند.

گفته مي‌شود كه قرار است وزراي خارجه اتحاديه اروپا امروز سياست خود در قبال ايران و همچنين جزئيات ساز و كار موسوم به كانال ويژه پرداخت مالي براي تسهيل تجارت با ايران را نهايي كنند. برخي منابع گزارش داده‌اند كه بروكسل قصد دارد همزمان با ثبت اين كانال، تحريم‌هاي تازه‌اي را به بهانه برنامه موشكي و منطقه‌اي عليه ايران اعمال كند.