سايت خبري تحليلي انديشه ها : كدام بازار بيشترين سود را به سرمايه‌گذاران داد؟
چهارشنبه، 19 دی 1397 - 12:25 کد خبر:90011
سايت خبري تحليلي انديشه ها: امسال سرمايه‌هاي فراواني از بانك‌ها سرازير بازارهاي موازي بانكي ، نظير ارز ، خودرو، سكه و طلا و البته مسكن شد.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

كدام بازار بيشترين سود را به سرمايه‌گذاران داد؟

 

 به گزارش خبرآنلاين، به نظر مي رسد به رغم فشار تورمي شديد رخ داده در ماه هاي اخير، كساني كه سرمايه‌هاي خود را در ابتداي سال وارد بازارهايي از اين دست كردند، توانسته‌اند تا حدي قدرت خريد پول خود را حفظ نمايند.

 بازدهي اين بازارها اما در سال جاري فراز و نشيب فراواني را تجربه كرده است. به عنوان مثال بازدهي ارز در برخي ماه‌ها به شدت بالا رفت و با مهار قيمت‌ها و دخالت بانك مركزي، بازدهي كاهشي محسوس را شاهد بود.

 ارز؛ صدرنشين

 قيمت ارز در آخرين روزها اسفند ماه به حدود ۴ هزار و ۷۷۶ تومان مي‌رسيد. هنوز دلار روي پنج هزار تومان را نديده بود اما دلالان چنان از دلار ۵ هزار توماني مي‌گفتند كه گوشه دل خيلي رها خالي مي‌شد. تعطيلات عيد نيز آبي بر آتش بازار دلار نريخت تا جايي كه سيف، رييس كل پيشين بانك مركزي تاكيد كرد درست در روزهاي تعطيل، خريد و فروش‌هاي كلان و خارج از عرف دلار را به سمت پنج هزار توماني شدن هل مي‌داد.

 اين وضعيت وقتي گره خورد به ارديبهشت و خروج ترامپ از برجام، آتش بازار را شعله‌ور كرد تا هر دلار تا آستانه ۲۰ هزار تومان، طي طريق نمايد.

 از ميانه مرداد نه فقط شرايط بازار كه حتي وضعيت در مغز فرماندهي اقتصادي، يعني بانك مركزي تغيير كرد. سيف جاي خود را به همتي داد و معاون ارزي بانك مركزي نيز در اوين روز را به شب رساند. حالا اما بررسي وضعيت بازار نشان مي‌دهد در پايان آذرماه بازدهي بازار ارز نسبت به پايان اسفند ۱۱۷ درصد بوده است.  اين بازدهي البته تلخكامي آشكاري را براي ايرانيان به همراه دارد چرا كه سود بالاي ارز نشان از سقوط سهمگين ارزش پول ملي دارد.  دلار در پايان آذر ماه به قيمتي در حدود ۱۰ هزار و ۹۰۰ تا يازده هزار تومان معامله مي شد. با توجه به رشد قيمت ميزان بازدهي ۹ ماهه بازار ۱۱۷ درصد است.

 سكه؛ بر مدار سود

 طلا و سكه دوقلوهاي جدا نشدني جذب سرمايه در ايران هستند.  سكه در پايان اسفند ماه سال گذشته قيمتي در حدود يك ميليون و ۶۱۶ هزار تومان داشت اما در پايان آذرماه به محدوده سه ميليون و ۳۶۰ هزار توماني پا نهاده بود.  اين روزها البته هم دلار و هم سكه با قيمتي بالاتر از روزهاي پاياني آذر معامله مي‌شوند و بسياري دليل اين افزايش را فشار ژانويه بر بازار مي‌دانند.  بازدهي سكه كه تعيين قيمت آن به صورت مستقيم با دلار در ارتباط است در اين دوره زماني در حدود ۱۰۷ درصد بوده است.

بازار داغ سكه

 طلا؛ سوددهي صد در صدي

هر گرم طلا در پايان اسفند ماه بهايي در حدود ۱۵۱ هزار تومان داشت. روند رشد قيمت طلا همپاي سكه و ارز در نه ماه گذشته تداوم داشته است و در پايان آذر ماه هر گرم طلا با قيمتي در حدود ۳۰۴ هزار تومان معامله مي‌شود. به اين ترتيب كساني كه در بازار طلا سرمايه گذاري كردند سودي برابر با ۱۰۱ درصد را از آن خود كردند. بايد توجه داشت بالاتر بودن سود سكه نسبت به طلا به حبابي كه در بازار سكه وجود دارد باز مي گردد. بررسي ها نشان مي دهد نرخ سكه در بازار از ارزش واقعي آن بالاتر است.  

 مسكن ركورد شكست

 بازار مسكن رشدي انفجاري را در ماه هاي گذشته شاهد بود، هر چند اين روزها خزيده در لاك ركود در گوشه اي از اقتصاد، خاموش نشسته است اما در ميانه تابستان داغ تهران، خودنمايي اش را از سر گرفته بود.  بازار مسكن با رشد نزديك به صد در صدي قيمت نسبت به سال گذشته يكي از مهمترين مقاصد سرمايه‌هاي سرگردان بود.  متوسط قيمت مسكن در تهران به ازاي هر متر مربع در حدود ۵ ميليون و ۷۶۰ هزار توكتن بود اما اين رقم در پايان آذرماه امسال به ۹ ميليون و ۵۵۰ هزار تومان افزايش يافت. اين يعني سودي نزديك به ۶۶ درصد براي سرمايه گذاران.

 خودرو همچنان مي‌تازد

 بازار خودرو نيز بازاري بسيار پرسود براي سرمايه گذاران است اما تعدد كالا در اين بازار مانع از آن مي شود كه محاسبه اي نسبي حتي در خصوص سوددهي اين بازارها منتشر شود. اگر تنها پرايد را در نظر بگيريم مي بينيم سرمايه گذاري در بازار پرايد سودي نزديك به ۹۰ درصد را دارا بوده است چرا كه هر پرايد در پايان اسفند ماه قيمتي در حدود ۲۰ تا ۲۱ ميليون تومان در بازار داشت اما امروزه با نرخ هايي در حدود ۳۷ تا ۳۸ ميليون تومان خريد و فروش مي شود. خودروهاي وارداتي حتي بيش از اين ميزان افزايش را تجربه كرده است.  

 بورس

 با رشد قيمت ارز، بورس نيز رشدي قابل توجه را شاهد بود اما اين وضعيت دوام چنداني نداشت و ارزش سهام پس از مهار ارزي ريخت. بدين ترتيب شاخص كل بورس كه خود را براي دستيابي به ۲۰۰ هزار واحد آمده مي‌كرد با ريزش‌هاي پي درپي به كانال ۱۵۶ هزار واحدي رسيد. درروز پاياني سال گذشته پرونده بورس تهران با شاخص ۹۶ هزار و ۲۸۹ واحدي بسته شد كه اين عدد در پايان پاييز امسال به ۱۵۶ هزارو ۸۳ واحد رسيد. اين اعداد سود ۶۲ درصدي را در اين بخش گواهي مي دهند.

سپرده‌هاي بانكي در قعر جدول سرمايه گذاران

 سپرده هاي بانكي كه در شرايط مهار تورمي با توجه خاص سرمايه‌گذاران همراه بودند، پس از ريزش ارزش پول ملي اهميت خود را از دست دادند. اتفاقا در اين دوره، تمامي تلاش‌ها بر مهار بيشتر اين بازار متمركز بود.  در حالي كه ارز و سكه و مسكن مي تاختند، بخشنامه تازه بانك مركزي تغيير شرايط سپرده گذاري را رقم زده است. مقرر است از ابتداي بهمن ماه پرداخت سود سپرده‌هاي كوتاه مدت از روز شماره به ماه شمار تبديل شود. بالاترين بازدهي سودهاي بانكي در همين دوره زماني برابر با ۱۵ درصد و با اغماض در برخي موارد ۲۰ درصد بوده است.

سود سرمايه گذاري در بازارهاي مختلف