سايت خبري تحليلي انديشه ها : كوه‌ها را از دست دانشگاه آزاد نجات دهيد!/ از علوم تحقيقات تا رودهن
سه شنبه، 18 دی 1397 - 12:22 کد خبر:90000
سايت خبري تحليلي انديشه ها: فرمانده يگان حفاظت منابع طبيعي استان تهران مي‌گويد: «دانشگاه رودهن هم وضعيتي مانند دانشگاه آزاد دارد و اينطور نيست كه غيرقانوني كوه‌خواري كرده باشند. يك‌سري راه‌هايي را از طريق نفوذ و دور زدن قانون انتخاب مي‌كنند تا كوه‌خواري را به صورت قانوني انجام دهند. دانشگاه رودهن هم اگر اشتباه نكنم مانند دانشگاه آزاد به وزارت راه و شهرسازي واگذار شده و از حوزه ما خارج شده است.»

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

كوه‌ها را از دست دانشگاه آزاد نجات دهيد!/ از علوم تحقيقات تا رودهن

 


 حادثه تلخ دانشگاه علوم‌وتحقيقات، ابعاد مختلفي داشت كه مهم‌ترين آن مربوط به كوه‌خواري بود. چرا مهم‌ترين؟ چون اگر اين دانشگاه در ارتفاع بالاي ۱۸۰۰ متر و در دل كوه ساخته نمي‌شد، نه نيازي به تله‌كابين داشت كه بگوييم ساخته نشد و نه گودالي عميق وسط دانشگاه بود كه برايش گاردريل بزنيم؛ هرچند نمي‌شود از اهمال‌كاري مسئولين دانشگاه براي نظارت بر رفت‌وآمد دانشجويان با اتوبوس و سنجش ايمني آن غافل شد. با اين حال قانون در اين باره چه مي‌گويد؟ كوه‌خواري به معني تصرف در طبيعت غيرقانوني است اما از آن‌جايي كه نزديك به ۲۰ سازمان در ايران متولي زمين و مسكن هستند، دورزدن قانون و استفاده از نفوذ و قدرت اشخاص، كوه‌خواري را قانوني مي‌كند و دست سازمان‌هايي مانند اراضي را براي مقابله با آن مي‌بندد. مصداق روشن آن هم دانشگاه آزاد بود كه به وزارت راه و شهرسازي واگذار شد و با آنكه شهردار وقت اجازه ساخت آن را نداده بود ولي دانشگاه آزاد در دل كوه‌هاي پونك ساخته شد. كوه‌خواري‌اي كه قطعا آخرين مورد نبوده است و جديدترين مصداق آن دانشگاه رودهن است كه آنهم وضعيتي مشابه دانشگاه آزاد دارد و احتمالا تا حادثه تلخي اتفاق نيفتد، وضعيت آن پيگيري نمي‌شود.

قانون را دور مي‌زنند و مي‌گويند «كوه‌خواري قانوني»

در همين ميان سرهنگ جليل انزابي‌زاده، فرمانده يگان حفاظت منابع طبيعي استان تهران درباره كوه‌خواري دانشگاه آزاد به «خبرآنلاين» مي‌گويد: «قانون حفاظت از اراضي ملي اجازه تصرف هيچ قسمتي از اراضي را كه شامل دشت، جنگل و كوه باشد، به كسي نمي‌دهد. كوه هم جزئي از اين اراضي ملي است كه اجازه تصرف آن را به كسي نمي‌دهد. حالا يك‌سري از نهادها و سازمان‌ها با استفاده از ابزار قدرت و ثروت در قالب طرح‌هاي واگذاري و عام‌المنفعه از امتيازات قانوني استفاده مي‌كنند. دانشگاه آزاد هم مصداق همين مورد است؛ ساختمان دانشگاه علوم و تحقيقات در ارتفاع بالاي ۱۸۰۰ متر قرار دارد و طبق اطلاعات من شهردار وقت هم اجازه اين كار را نداده بوده است ولي اينكه چطور دانشگاه آزاد آنجا ساخته شد، خدا مي‌داند. در حال حاضر هم دانشگاه آزاد جزو اراضي تحويلي به وزارت راه و شهرسازي است و منابع طبيعي در آن قسمت هيچ سمتي ندارد و نمي‌تواند ورود كند.»

او با اشاره به آمار كوه‌خواري‌هاي غيرقانوني مي‌گويد: «فعلا آماري از كوه‌خواري غيرقانوني نداريم؛ همين ساخت و ساز دانشگاه آزاد هم به‌نوعي قانوني بوده است و نمي‌شود در جزئياتش ورود كرد.»

دومين كوه‌خواري در دانشگاه آزاد رودهن

به گفته سرهنگ انزابي، به‌صورت قانوني هم بعد از فرمايشات مقام معظم رهبري ديگر به كسي اجازه چنين اقداماتي را نمي‌دهند ولي به‌صورت غيرقانوني ممكن است اين اتفاق بيفتد.

او در ادامه مي‌گويد: «دانشگاه رودهن هم وضعيتي مانند دانشگاه آزاد دارد و اينطور نيست كه غيرقانوني كوه‌خواري كرده باشند. يك‌سري راه‌هايي را از طريق نفوذ و دور زدن قانون انتخاب مي‌كنند تا كوه‌خواري را به صورت قانوني انجام دهند. دانشگاه رودهن هم اگر اشتباه نكنم مانند دانشگاه آزاد به وزارت راه و شهرسازي واگذار شده و از حوزه ما خارج شده است. ما در حفاظت از منابع طبيعي كه از جمله كوه‌خواري باشد، مبارزه صد در صدي مي‌كنيم و به هيچ‌كس اجازه نمي‌دهيم مگر اينكه قانون جلوي ما را بگيرد. در اين صورت آقايان با استفاده از دور زدن قانون، واگذاري قانوني را انجام مي‌دهند و در آن شرايط ما ديگر نمي‌توانيم كاري انجام دهيم. در واقع كوه‌خواري غيرقانوني است ولي وقتي با نفوذ، استفاده از قدرت و دورزدن قانون، آن را قانوني مي‌كنند ما ديگر نمي‌توانيم ورود كنيم.»

قانون درباره كوه‌خواري چه مي‌گويد؟

يكي از مباحث مربوط به زمين‌خواري بحث تصرف غيرقانوني يا همان تصرف عدواني است كه مشمول قانون مجازات اسلامي مي‌شود. تصرف غيرقانوني، زماني مربوط به انتقال مال غير مي‌شود كه اين انتقال خريد، فروش يا معاوضه مال غير باشد كه به قانون ۱۳۰۸ برمي‌گردد و مواد يك به بعد آن در خصوص انتقال مال غير، قابليت استناد دارد. زماني هم وجود دارد كه انتقال مال غير مي‌تواند در قالب عنوان مجرمانه كلاهبرداري قرار بگيرد. اگر تصرف عدواني عناوين متقلبانه نيز بگيرد مشمول ماده يك تشديد مجازات مرتكبين ارتشا، استناد بر كلاهبرداري است. «تغيير كاربري» از ديگر موضوعات قابل بحث در حوزه مباحث تصرفات غيرقانوني زمين است كه دو قانون در اين خصوص داريم.

قانون تغيير كاربري اراضي زراعي مصوب سال ۱۳۷۴ كه قانونگذار با توجه به نگاه پيشگيرانه و همچنين تشديد در حوزه مجازات، ۱ ۱سال بعد يعني در سال ۱۳۸۵ نيز بار ديگر اين قانون را تشديد كرد. در آن قانون مباحث مربوط به جريمه، عوارض مربوط به ماده ۲ و قلع و قمع ساخت و ساز نيز وجود دارد؛ بنابراين قانون مصوب سال ۸۵ قانون بسيار جامعي است و مباحث مربوط به پيشگيري و كاهش انگيزه مجرمانه را نيز در بر دارد. در حوزه مباحث زمين‌خواري خلا قانوني نداريم و مشكل اصلي ما عدم شفافيت و مسئوليت‌پذيري سازمان‌هاي مرتبط است. تقريباً حدود ۲۰ سازمان داريم كه به صورت مستقيم يا غير مستقيم متولي حوزه زمين و مسكن هستند، اما به دليل اينكه مسئوليت‌پذيري به صورت مستقيم و شفاف تعريف نشده است، شاهد پرونده‌هاي انبوه در اين زمينه هستيم.

دانشگاه‌هاي روي كوه، از دانشگاه بهشتي تا اوكازاي ژاپن
اما ساخت و ساز دانشگاه روي كوه تنها مربوط به دانشگاه آزاد اسلامي نمي‌شود. سال‌ها قبل در ايران دانشگاه شهيد بهشتي تهران نيز در منطقه ولنجك و منطقه اوين تهران روي دامنه‌هاي كوه ساخته شد. در اين زمينه بحث‌هاي متعددي مطرح است. گروهي معتقدند كه ساخت و ساز مراكز عمومي مانند دانشگاه‌ها اگر با «مديريت ريسك» انجام شود، آنقدرها هم خطر آفرين نيست. تا جايي كه دكتر نعمت حسني، دانشيار دانشگاه شهيد بهشتي و رييس دانشكده مهندسي عمران، آب و محيط زيست پرديس فني مهندسي شهيد عباسپور دانشگاه شهيد بهشتي معتقد است احداث دانشگاه و مراكز عمومي مي‌تواند با مديريت ريسك اتفاق درست و براساس يك تجربه جهاني باشد.

او مي‌گويد: دانشگاه اوزاكاي ژاپن همانند واحد علوم و تحقيقات بر روي كوه ساخته شده است و دانشكده ها تا نوك كوه بنا شده‌اند، ولي مسائل مديريت بحران در آن اجرايي مي‌شود.

وي چشم‌انداز مناسب براي دانشجويان را از مزاياي چنين دانشگاه‌هايي مي‌داند و مي‌گويد: ولي در عين حال بايد مديريت بحران رعايت شود.

حسني با بيان اينكه دانشگاه شهيد بهشتي نيز همانند واحد علوم و تحقيقات بر روي كوه ساخته شده است، يادآور شد: علاوه بر دانشگاه‌هايي كه بر روي كوه ساخته مي‌شوند،‌ در دانشگاه‌هايي كه مسطح هستند نيز بايد به مديريت بحران توجه شود؛ به عنوان مثال در هيچ دانشگاهي خودروها مجاز نيستند با سرعت بيش از ۲۰ كيلومتر بر ساعت حركت كنند و اين اقدام ممنوع است.

به گفته او در واقع در مراكزي مانند دانشگاه علوم تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي، مديريت ريسك صورت نگرفته و فارغ از بحث‌هاي محيط‌زيستي مي‌تواند مراكز عمومي در شهرها را مديريت ريسك به دامنه‌هاي كوه كشاند.