سايت خبري تحليلي انديشه ها : ليستي تحت عنوان اسامي ممنوعه نداريم/انتخاب نام «محمد كوروش» و «محمد داريوش» براي پسران
یکشنبه، 20 آبان 1397 - 08:35 کد خبر:89255
سايت خبري تحليلي انديشه ها: ايلنا نوشت: سخنگوي سازمان ثبت‌احوال كشور با تاكيدبراينكه ليستي تحت عنوان اسامي ممنوعه نداريم از انتخاب نام "محمد كوروش" و "محمد داريوش" براي پسران خبر داد.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

ليستي تحت عنوان اسامي ممنوعه نداريم/انتخاب نام «محمد كوروش» و «محمد داريوش» براي پسران

 


سيف‌اله ابوترابي، سخنگوي سازمان ثبت‌احوال كشور در پاسخ به اين سوال كه آيا محدوديتي در انتخاب اسم براي نوزدان وجود دارد؟ گفت: درخصوص اسامي نوزادان ليستي به عنوان اسامي ممنوعه وجود ندارد، بلكه در سايت ثبت‌احوال ليستي از اسامي كه مي‌توان از آنها براي نامگذاري استفاده كرد، مشخص شده است و افراد مي‌توانند با مراجعه به اين ليست اسم براي نوزاد تازه متولد شده انتخاب كنند.

او با بيان اينكه افراد نمي‌توانند اسامي را كه خارج از اين ليست است انتخاب كنند، تصريح كرد: در صورتي فردي بخواهد، اسمي خارج از اين ليست انتخاب كند، مي‌تواند تقاضاي خود را مطرح كرده و اسم مورد نظر در كميته‌اي با عنوان "كميته نام" بررسي مي‌شود.

سخنگوي سازمان ثبت‌احوال كشور با اشاره به اعضاي "كميته نام" خاطرنشان كرد: اين كميته براساس مصوبه شوراي عالي فرهنگي تشكيل شده و در آن دو استاد دانشگاه در حوزه دكتراي ادبيات فارسي و ادبيات عرب، ۲ نماينده از فرهنگستان ادب و زبان فارسي و سه متخصص از سازمان ثبت‌احوال حضور دارند و اسم درخواست شده توسط افراد در اين كميته بررسي شده و در صورت تاييد مي‌تواند مورد استفاده قرار گيرد.

ابوترابي با اشاره به قوميت‌هاي مختلف در استان‌هاي كشور تصريح كرد: با توجه به اينكه قوميت‌هاي مختلف مانند ترك، لر،‌ كرد و ... در كشور وجود دارد و ممكن است افراد اسامي از اين قوميت‌ها را انتخاب كنند، در صورتي كه اسم درخواست شده از اين قوميت‌ها در سامانه ثبت احوال نباشد، توسط كارشناسان و متخصصان قوميت‌هاي مختلف بررسي مي‌شود و در صورتي كه توسط اين كارشناسان تاييد شود، اسم درخواست شده مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

او ادامه داد: اگر اسمي در سامانه ثبت‌احوال وجود نداشته باشد، حداكثر يك هفته زمان لازم است تا در كميته نام بررسي شود.

سخنگوي سازمان ثبت‌احوال كشور در خصوص استفاده از اسامي قديمي ايراني گفت: مانعي براي انتخاب نامي كه ريشه غربي نداشته و داراي معني بوده و از نظر آوا هم‌خواني داشته باشد، وجود ندارد. همچنين انتخاب اسامي قديمي ايراني نيز مشكلي وجود ندارد و در حال حاضر اسامي مانند محمد كوروش و محمد داريوش مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

ابوترابي به ۱۰ نام اول پسرانه و دخترانه اشاره كرد و گفت: اسامي مانند محمد، حسين، امير، علي، اميرعلي، ابوالفضل، زهرا، فاطمه، مريم، يسنا و حلما از اسامي پركاربرد براي پسران و دختران است.