سايت خبري تحليلي انديشه ها : چرا نوسان نرخ ارز آجيل و خشكبار را گران كرد؟
چهارشنبه، 25 مهر 1397 - 13:40 کد خبر:88905
سايت خبري تحليلي انديشه ها: اقتصاد > بازرگاني - رييس اتحاديه آجيل و خشكبار گفت: قيمت خشكبار تحت تاثير عوامل مختلفي نظير ميزان توليد، ميزان عرضه و تقاضا و همچنين نرخ ارز تغيير مي كند.

سايت خبري تحليلي انديشه ها:

 

تنظيم بازار آجيل و خشكبار در گرو واردات مقطعي | عرضه مازاد صادرات آجيل و خشكبار به بازار داخل

 

به گزارش خبرآنلاين مصطفي احمدي درباره دلايل افزايش قيمت انواع آجيل و خشكبار  اظهار كرد: آجيل و خشكبار هم مصرف داخلي دارد و هم مصرف خارجي كه با نوسانات نرخ ارز شاهد افزايش و تغيير قيمت انواع خشكبار هستيم. 

۶ آجيل با ارزش و ميزان ويتامين و مواد مغذي داخل آن‌ها را بشناسيد

وي بيان كرد: مصرف داخلي فقط ۱۰درصد ميزان توليد را شامل مي شود بنابراين با توجه به صادرات ۹۰درصدي خشكبار و آجيل، ارز و نوسانات آن تاثير فراواني بر روي قيمت ها مي گذارد. 

وي توضيح داد:‌ اكنون قيمت هر كيلو پسته صادراتي بين ۸تا ۱۵ دلار است كه اگر نرخ ارز تثبيت شود به حتم شاهد ثابت شدن قيمت آجيل و خشكبار خواهيم بود. 

احمدي تصريح كرد: اكنون قيمت هر كيلو تخمه ۳دلار است؛ زماني كه دلار برابر با ۲تا۴هزار تومان بود اين محصول در بازار داخلي كيلويي ۱۰ تا ۱۲هزار تومان به دست مشتري مي رسيد اما اكنون نرخ دلار افزايش يافته و در نتيجه قيمت تخمه در بازار نيز بالا رفته است.  

چرايي محاسبه قيمت آجيل بر پايه دلار

احمدي درباره چرايي محاسبه و نرخ گذاري آجيل و خشكبار و به ويژه پسته با دلار گفت: معمولا توليدكنندگان پسته به طور مستقيم با خريداران خارجي ارتباط داشته و محصولات خود را به آنها عرضه كرده و در قبال هر كيلو پسته مبلغي بين ۱۰ تا ۱۲ دلار به طور ميانگين دريافت مي كنند به همين دليل براي اين توليدكنندگان صرفه اقتصادي ندارد كه محصول خود را به مصرف كننده داخلي كه فقط ۱۰درصد ميزان مصرف را به خود اختصاص مي دهد، با ريال بفروشند. 

وي در پاسخ به اين سووال كه آيا نمي توان نظارتي بر روند فروش آجيل به ويژه پسته داشت تا مصرف كننده داخلي بتواند محصول ارزان تري تهيه كند، توضيح داد: اعمال چنين نظارتي شدني نيست زيرا واحدهاي توليدي معمولا مازاد صادرات خود را به بازار داخلي عرضه مي كنند. 

كاهش چشمگير توليد آجيل و خشكبار در كشور 

احمدي گفت: امسال شاهد كاهش توليد انواع خشكبار و آجيل در كشور بوديم به طوري كه توليد مغز گردو ۸۰درصد كاهش داشته و اين مساله سبب افزايش قيمت گردو بين ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تومان شده است. 

وي تصريح كرد: امسال ميزان توليد پسته در كشور ۶۰درصد كاهش داشته است. در حالي كه سال هاي گذشته معمولا ميران توليد پسته در كشور برابر با ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تن بود كه حداكثر ۳۰هزار تن از اين ميزان در بازار داخل عرضه مي شد اما امسال ميزان توليد پسته به ۶۰هزار تن كاهش يافته كه به اين صورت حتي براي صادرات نيز با كمبود محصول مواجه هستيم. 

مخالف صادرات نيستيم

احمدي تاكيد كرد: مخالف صادرات نيستيم زيرا بيشتر توليدكنندگان به عنوان صادركننده نيز زحمات فراواني مي كشند تا در خارج از كشور مشتري پيدا كرده و با اقدامات خود در شرايط تحريم بتوانند ارزآوري كنند بنابراين بايد گفت ما نيز راضي نيستيم در اين شرايط مشتريان خارجي از دست بروند اما بايد با تنظيم بازار، شرايط بازار داخلي را نيز سامان بخشيد.

وي افزود: اگر اين رويه ادامه پيدا كند به حتم با مشكلاتي در عرضه مواجه خواهيم شد كه براي ممانعت از اين اتفاق و تنظيم بازار به مسوولان پيشنهاد واردات مغز گردو را داده ايم كه تاكنون توافق ضمني حاصل شده اما هنوز دستورالعمل اين كار صادر نشده است. 

رد پاي دلالان در افزايش قيمت آجيل و خشكبار 

وي درباره قيمت منطقي مغز گردو گفت:‌اگر دلال بازي حذف شود، مغز گردو حداكثر بايد به قيمت كيلويي ۹۰هزار تومان عرضه شود و فروش اين محصول تا كيلويي ۱۲۰هزار تومان فقط به دليل حضور دلالان در اين بازار است. 

حامي توليد داخل هستيم 

رييس اتحاديه آجيل و خشكبار تاكيد كرد:‌ ما حامي توليد داخل هستيم اما در مقاطعي ممكن است مجبور شويم براي تنظيم بازار از دولت تقاضاي واردات كنيم كه اكنون در اين شرايط قرار داريم و بايد گفت براي تنظيم بازار آجيل و خشكبار و جلوگيري از بالا رفتن قيمت اين محصولات بايد در عرض ۳تا۴ماه نسبت به واردات برخي اقلام اقدام كرد. 

لزوم اقدام فوري براي تنظيم بازار  يلدا و نوروز 

وي عنوان كرد: اگر دولت واقعا خواهان تنظيم بازار آجيل و خشكبار است بايد نسبت به واردات برخي اقلام سريعتر تصميم گيري كند و همچنين امكاناتي نظير كاهش تعرفه واردات به ۱۰درصد را در اختيار واردكنندگان آجيل و خشكبار قرار دهد زيرا با تعرفه ۴۰تا۵۰درصدي واردات بي تاثير خواهد شد و در نتيجه قيمت ها كاهش نخواهد يافت. 

احمدي درباره نياز بازار شب يلدا و همچنين نوروز بيان كرد: از ۲ماه پيش تاكنون جلسات مختلفي با وزارت صنعت و معدن و تجارت، اتاق اصناف و وزارت جهادكشاورزي برگزار كرده و اين موضوع را گوشزد كرده ايم كه بخشي از كار انجام شده و بقيه روند براي تنظيم بازار به ويژه در اين دو بازه زماني پرمصرف ادامه دارد كه اگر اقدامات لازم در زمان مناسب انجام شود در شب يلدا و نوروز مي توان به كاهش ۳۰ تا ۴۰درصدي قيمت انواع آجيل و خشكبار اميدوار بود.